| lex79 a întrebat:

Pentru elevii de liceu am o intrebare.

Ce experienta personala recenta a voastra a inclus violenta verbala la scoala?

cum te-a afectat?

Răspuns Câştigător
| RainmakerX a răspuns:

Buna ziua! A fost mai de demult asta (de obicei nimeni nu imi zice nimic intrucat nu sunt tocmai sociabil si nu prea vorbesc cu multa lume in afara de prieteni apropiati)
A fost intr-o zi de vineri.Profesorul de informatica intarzia mult.Colegii faceau numai nebunii in clasa.(Nu se pot enumera dar daca este necesar le spun si pe acelea)Oricum era o galagie infernala.
Profesorul de informatica venise pe la si 20.Colegii se impingeau, se loveau, erau iesiti din banci, faceau tot felul de prostii si galagie pe deasupra.
Eu stateam in banca si ii ignoram ca de obicei.(Ce pot sa faca 3 copiii/eu si cu cei mai buni 2 prieteni ai mei unei clase de 22 de elevi?)
In fine.A venit profesorul.Tocmai atunci se impinsesera 2 colegi si daramase-ra un scaun.
A trimis acasa pe olimpicii la informatica (asa ii numeste el pe unii cu toate ca nu au ajuns decat la judeteana)(si ei facusera galagie dar au scapat pentru rezultatele "bune" la aceasta materie) Noi restul (18 copiii dintre care noi 3 care nu facuseram nimic am ramas cu profesorul care a zis "Urmatoarea ora va dau test, pai ce e asta?") Aveam 3 ore de informatica una dupa alta in acea zi si ne aflam decat la prima ora.
In pauza am plecat afara, la aer cu cei 2 prieteni pe care i-am mentionat.Era destul de cald, deci am stat toata pauza afara, in curte.Am ajuns in clasa pe la 16 58 (mai aveam 2 ore de info). Colegii ne asteptau disperati, vroiau sa chiulim in masa, toata clasa ca sa "scapam de test". Spuneau ca "Daca pleaca toata clasa nu are ce sa va asta faca (proful de info)bai i*******r"
Eu nu chiulesc, orice ar fi. Face parte din codul meu moral.Nu ma injosesc atat de mult.Niciodata nu am facut-o si nici nu am de gand.
Deci...asta inseamna ca i-am refuzat.La fel si cei 2 prieteni de-ai mei.Atunci au inceput: "Bai, re*********r, plecam toti si nu ne face nimic ala, ce nu intelegeti?"
Noi tot nu aveam de gand sa plecam.
Se facuse si 17 05.Profesorul trebuia sa apara asa ca astia s-au decis sa plece cu sau fara niste "p****i ca noi".
Dupa ce au spus tot felul de injurii oribile la adresa noastra au plecat fara noi.Ramaseseram 5.Noi 3 prietenii si 1 fata si 1 baiat carora le era frica.(Ei plecau daca plecam toti)
Profesorul a venit, ne-a dat test si ne-a iertat.Colegii care au fugit au primit un punct scazut la purtare toti.(Este in creion deci nu o sa fie definitiv, banuiesc)

De asemenea, mai sunt muuuulte alte situatii de genul, pe care vi le pot spune in privat daca doriti.Doar cereti.O sa vi le prezint cand am timp.

Pe mine nu m-au afectat deloc intrucat sunt complet obisnuit sa fiu impotriva celorlalti. Datorita mentalitatii mele lumea ma respinge destul de usor, dar si atunci cand imi fac un prieten, acesta devine "prieten" cu adevarat, nu un prefacut cum am mai vazut.

Daca aveti oricand alte intrebari despre mentalitatea sau ce gandeste cineva de la liceu despre ceva, atunci va stau la dispozitie.Imi face placere ca pot sa-mi spun of-ul cuiva neutru,pe langa parintii sau prietenii mei.
Va doresc o zi placuta in continuare!

Ps: Daca un admin citeste asta, atunci va rog, nu stergeti raspunsul, am muncit la el, iar injuriile sunt cenzurate.Toata aceasta intrebare are un scop informativ. Multumesc!

8 răspunsuri:
| DanielBzt a răspuns:

O data in clasa 6 am pipait o fata pe fund si aceasta m-a plesnitcrying.
Din acel moment am incetat vreo doi ani dupa care am inceput din nou si inca nu m-a plesnit cineva, pana acumwinking

| Neo12 a răspuns:

Buna!
Ieri se sunase si proful de fizica nu iesise din clasa. Eu stateam pe scaunul din partea exterioara a bancii, iar colega de banca a vrut sa iasa si m-a lovit cu piciorul in cap(din greseala) si m-a tras si de par pentru ca s-au agatat niste chestii de la tenisii ei de par si am tipat in gura mare: baga-mi-as ****.dar n-a zis nimic proful.

| lex79 explică (pentru RainmakerX):

Multumesc de raspunsul elaborat pe care mi l-ai oferit.
as mai avea si alte intrebari si o sa te contactez in privat.
o zi frumoasa!

| RainmakerX a răspuns (pentru lex79):

Mi-a facut placere! Va doresc o seara frumoasa!

| lex79 explică (pentru RainmakerX):

Te deranjează scăderea notei la purtare a colegilor s-a făcut în creion?

Ce pedeapsă crezi că ar fi fost mai potrivită pentru colegii tăi care au inițiat plecarea de la ore?

| RainmakerX a răspuns (pentru lex79):

Oarecum da...ma deranjeaza. Cu ce se diferentiaza ei acum de cei care nu au lipsit de la ore? Cu nimic...Au aceeasi medie la purtare cu noi cei ce respectam regulamentul.
Nu stiu ce pedeapsa ar fi fost buna, dar aceasta atitudine a lor nu s-a oprit, deci consider ca nu s-a luat nicio masura semnificativa.
De ce sa se opreasca daca nu au patit nimic? Doar 2 dintre ei mai au mediile scazute intrucat au fumat in scoala, dar asta este altceva.
Deci da, ma deranjeaza ca nu s-au luat masuri si ca noi cei care am ramas am fost tratati ca niste straini in clasa mult timp dupa asta. Nu ca ne-ar fi pasat vreodata de acesti colegi, dar este un pic bizar sa intri in clasa si sa nu scoti o vorba decat cu 4-5 colegi, asta timp de cateva saptamani pana s-a uitat incidentul.

| lex79 explică (pentru RainmakerX):

Ai sesizat acest lucru dirigintelui, sau ai lasat-o uitata?
De ce?
Privind in urma, ce reactie crezi ca ar fi fost mai potrivita in situatia aceea?(cand a avut loc incidentul la clasa)

Consideri că atitudinea profesorului a fost declansatorul pentru acest incident?(faptul că el a întarziat?). Faptul că profesorul a cerut unor elevi, olimpicilor, sa plece acasa este o atitudine corectă?
Ai sesizat acest aspect cuiva? (Dacă nu, de ce? Profesorul nu are voie să te trimită acasă fără un motiv pertinent. Dacă da, cui și ce măsuri s-au luat?)

| RainmakerX a răspuns (pentru lex79):

Am lasat-o uitata. Dirigintei nu ii pasa. (Prea mult. Vrea doar sa para ca ii pasa.)
Nu aveam ce sa facem...Aceasta a fost decizia profesorului, chiar daca nu a fost cea corecta. Oricum notele de la teste nu au fost trecute. (Este bine pentru noi dar rau intrucat faptele acelea au ramas nepedepsite, deci se vor intampla din nou)
Da, atitudinea sa a fost de vina. Nu as fi avut nimic impotriva deciziei sale de a ne da test tuturor, doar ca "gratierea" olimpicilor mi se pare oarecum nefondata. Eu si cu inca 3 colegi (sau in jur de 3) stateam linistiti si nu faceam galagie si tot am fost pedepsiti, in timp ce "olimpicii" (Care au fost doar la judeteana si nici acolo toti) au fost lasati sa plece, chiar daca unii dintre ei facusera o galagie infernala. Nu a fost drept cu toate ca notele nu au fost puse, fapt ce a redat o oarecare pace in clasa.

Diriginta stie dar nu face nimic. Parintii stiu ce s-a intamplat. Vorbesc tot cu ei atunci cand vin acasa. Nu s-au luat niste masuri serioase. Evenimentul a fost uitat atunci...nu s-a intamplat nimic.Cel putin asa s-a considerat.
Eu l-am rugat pe tata sa nu spuna nimic la scoala. Acest profesor m-a invatat foarte multe si as fi regretat sa-l pierd, chiar daca a procedat oarecum gresit atunci.
Singura sa greseala a fost ca a facut diferente mari intre elevi. Eu am fost la 4 olimpiade la faza judeteana (asa cum colegii acestia au fost doar la informatica) si nu am fost tratat diferit de colegi. (Doar am primit niste note de 10 pentru activitatea suplimentara la ora si in functie de rezultatele obtinute, ceea ce consider ca este doar o recompensa pentru orele pierdute ca sa repet, in timp ce colegii stateau pe LOL.

LOL= League of Legends http://eune.leagueoflegends.com/ro
Acest joc a acaparat vietile a multor adolescenti. Este un "fenomen mondial" -si eu il joc. Asta ca o paranteza. (Am vrut sa subliniez ce fac unii atunci cand nu invata. Ma gandeam ca poate v-ar interesa cum un simplu joc a ajuns un fel de stil de viata. Unii (din colegii mei ) stau si 6 ore pe zi (in timpul saptamanii) sa joace.Eu joc doar 1 ora pe seara...

Asta ne-a revoltat pe multi. De ce unii sa stea sa dea test si altii sa plece sa joace LOL? Nu a fost drept, dar a fost oarecum justificat.