| Kitu a întrebat:

Please help me,ajutati-ma va rog,de foarte mult timp incerc sa abordez un mod de viata sanatos ma refer anume la alimentatie, mananc sanatos timp de 2 3 zile dar apoi dau iama in paine si alte alimente grase, nu am probleme cu greutatea am 47 kg la inaltimea 1, 63 si 13 ani,insa as vrea de acum sa pot avea un stil de viata sanatos, vreau sa renunt la painea alba si sa uit de mancarea in exces...ati putea sa ma ajutati dandu-mi cateva sfaturi si exemple a alimenatiei voastre adica ce mananaci tu intr-o zi si la ce or.DAU FUNDA celui mai bun raspuns!

Răspuns Câştigător
| Vegetariana a răspuns:

In primul rand esti destul de mica, a manca sanatos nu inseamna a nu manca paine si alimente grase si mananci la 11 noaptea si nu mananci la ore regulate; la 13 ani daca mananci la ore regulate si nu mananci in exces e mai mult decat perfect, crede-ma!
happy

3 răspunsuri:
| OchisorVisator a răspuns:

Pai alege-ti cele 3 ore de masa si incearca sa le respecti. bunicul meu avea aceste ore stabilite si daca masa intarzia cu mai mult de o ora sarea peste. parerea mea e ca si asa e exagerat, dar se tinea foarte bine pentru varsta lui. nu-ti interzice alimentele grase, doar limiteaza-le. la 13 ani mai ales, fiind inca in crestere, nu e bine sa renunti compet la nimic

| pietrean a răspuns:

Trei mese principale pe zi si doua cu fructe, legume proaspete, intre.
Dimineata:ceai fructe padure, tei, sunatoare cu lamaie+1-2 felii paine prajite sa nu cu sunca Praga,sunca din pui,sau cu gem din fructe facut in casa(adica cu mai putin zahar). Lapte sau iaurt, degresate cu cereale integrale fara zahar(tarate grau,porumb,orz,ovaz)impreuna cu fructe uscate(stafide,caise,curmale,smochine),ou fiert moale(sa fie galbenusul moale,deoarece se digera mai usor) cu legume proaspete(rosie,castravete,ardei,ridichi).
Pranz:supa din legume pasate,ciorba sau bors din legume(baza:ceapa,morcov,patrunjel radacina,ardei+dovlecel sau telina cubulete,sau pastai,sau mazare,sau sfecla rosie cubulete,sau ciuperci,sau varza),toate cu patrunjel verde, marar, leustean deasupra. Felul doi:tocanite din legume(baza:ceapa, ardei+ diverse legume ca la bors+rosii proaspete+patrunjel verde).Se poate pune si carne pui, vita.Gratar,sau fiert,din carne pui,carne porc slaba, peste, cu legume fierte, sau cu diverse salate din legume
Cina:ce fel de mancare nu ai mancat la pranz, poti manca seara, pana in orele 19-20.
Fructele,legumele,trebuiesc mancate la 2 ore distanta fata de primele mese principale(fermenteaza si baloneaza).
Intre mese, mai poti manca seminte floarea soarelui, dovleac dar nu sarate, nuci, fistic.Lichide 1-2 l pe zi:apa cu lamaie,suc proaspat de legume, fructe, ceaiuri. Dimineata, dupa ce mananci, poti bea un ceai verde:peste 1 lingurita ceai verde vrac, pui 200g apa aproape in clocot, acoperi. Dupa ce s-a racit, pui zeama lamaie, sau catina zdobita(vit C sporeste efectul ceaiului(accelereaza metabolismul). Sa nu bei seara, deoarece are cofeina si nu mai poti dormi.

| Kitu explică (pentru Vegetariana):

Indradevar poate e perfect, dar adevarata problema este ca de cateva zile incoace am inceput sa mananc mai sanatos EX:mic dejun-2 oua fierde si o leguma sau terci de ovaz pe apa fara zahar, la pranz o salata cu suc de lamaie sau peste cu hrisca fiarta in putina sare, cina un iaurt cu 1, 5 grasime plus doua gustari intre mese alcatuiete dintr-un fruct si 2 l apa zilnic.Astazi,insa,am dat iama in tot vreo 8 felii de paine alba, piure, sos, fructe toate mancate doar de pofta fara nici o moderatie. Vreau sa ma ajutati cu cateva sfaturi ca sa pot sa elimin din cantitatile astea prin a da exemple de meniul zilnic al fiecaruia.Va rog!