| Paulvasile10 a întrebat:

Poveste lunga, sunt clasa a 9-a la profil stiinte ale naturii bilingv franceza,si de o luna de zile traiesc un cosmar,toti colegii fac misto de mine in ultimul hal, ma fac in toate felurile, iar daca le raspund cu aceeasi moneda, imi spun chestii de genul care e problema ta? ...rad de mine ca sunt mai plinut(nu sunt singurul din clasa de care rad, mai e si o colega pe care o tot jignesc), ca le tot spun sa isi rezolve tmele singuri, fiindca suntem toti pe un grup si la toate materiile isi cer temele rezolvate! doua colege m-au amenintat ca cheama un baiat de a 12-a sa ma bata,azi cativa baieti mai mari tot veneau sa ma caute in clasa,imi dadeau mesaje pe facebook si m-am saturat, ce as putea sa fac? de spus parintilor, le-am spus, dar tot nu am gasit o rezolvare

11 răspunsuri:
| Anonimuserr a răspuns:

Te duci frumușel la doamna dirigintă și le explici motivul.
De asmeena vorbește cu unu din părinți sau cu amândoi să vină la liceu să stea de vorbă cu diriginta. Dacă nu reușești poți să te duci la director mai sus sau să te muți în altă clasă sau de ce nu alt liceu.
Prostie multă, răutate, incultură există foarte multă în țara noastră și oriunde în lume.

| Paulvasile10 explică (pentru Anonimuserr):

Sincer,am observat asta, pentru ei aspectul conteaza, nu modul de a gandi

| Paulvasile10 explică (pentru Anonimuserr):

Nu prea vreau sa merg la diriginta fiindca oricum nu prea are decat o ora comuna cu toata clasa, fiindca suntem clasa pe 2 grupe franceza si germana si diriga e de franceza, un noroc al meu e ca diriga e de franceza, dar as parea un copil de gradinita sa parasc chestiile astea

| Anonimuserr a răspuns (pentru Paulvasile10):

Du-te la poliție fă o plângere. Amenințarea cu bătaia este caz penal și se tratează ca atare. Nu mai merge cu "te spun lu diriga/u". Nu mai pune la suflet și fă ce ți-am zis mai sus. Ia măsuri.

| Paulvasile10 explică (pentru Anonimuserr):

nici chiar asa, macar sa le spun parintilor acestor copii ce fac ei si cum vorbesc

| Anonimuserr a răspuns (pentru Paulvasile10):

Păi spune-le părinților. Sper să se calmeze. Da ai părea pârâcios ca un copil de grădiniță. Dar gândește-te că nu e ușor să suporți să te consumi pentru colegii tăi cu o cultură slabă.

| Paulvasile10 explică (pentru Anonimuserr):

Am specificat ca le-am spus, dar tot nu am gasit o rezolvare, ei doar mi-au zis sa ii evit

| Anonimuserr a răspuns (pentru Paulvasile10):

Ignoră-i. Cea mai bună soluție. SĂ nu pui la sufelt răutățile acelor,, buni colegi"".

| Paulvasile10 explică (pentru Anonimuserr):

Dar gandeste-te, o sa ii am probabil 4 ani de zile colegi, si nu o sa fie prea usor sa ii evit

| Anonimuserr a răspuns (pentru Paulvasile10):

Atunci mută-te la altă clasă sau în alt liceu. Trebuie să existe o soluție. Dacă nu înțeleg de vorbă bună trebuie să vorbești cu diriginta sau directorul pentru a lua măsuri. Decizia îți aparține. Sper să rezolvi problema.
O seară bună!

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!