| Nedela_Alin-Cristian_1998 a întrebat:

Probleme in paradis,trec si eu printr-o stare nasoala, haideti sa va povestesc, deci sa incepem cu inceputul:

Imi place de o fata care e pe clasa a 8-a iar eu pe clasa a 9-a, de care mi-a mai placut pe clasa a 6-a dar atunci a fost ceva banal nu a fost cine stie ce ziceam noi ca suntem "impreuna" dar nu era chiar asa,eram foarte timizi atunci iar acuma,chiar imi place de ea serios si am inceput din nou sa vorbesc cu ea pe facebook si am intrat pe contul unui prieten si i-am spus ca "Ca daca ii place de mine..." si ea a raspuns ca ei,ii place de altcineva si am ramas. iar dupa i-am spus ca sunt eu(pe contul acelui prieten) si nu stiu acuma sunt dezamagit iar inainte de asta i-am spus ca daca iasa pe afara si a spus ca iasa maine... si nu stiu ce sa zic oare va mai iesi, ca prima data a spus ca da si ma intreb oare eu sunt aceea persoana sau ma insel, ce-mi recomandati pentru maine so mai intreb sau nu mai are rost?

Răspuns Câştigător
| MenInShadow a răspuns:

In primul rand, iti recomand sa citesti o carte de gramatica, in capul meu a fost varza cand am citit intrebarea ta.
Apoi, iti recomand sa stai locului, sa nu renunti.
Si ce daca ii place de altul?
Si ce daca nu esti tu acea persoana?
Nu avem de unde sa stim noi daca esti tu, sau nu, daca nici tu nu stii care ai vorbit cu ea, de unde vrei sa stim noi?
Asta in primul rand, in al doilea rand, eu in locul fetei nu mai voiam sa te vad din momentul in care ai intrat pe facebook-ul altei persoane, asa lasitate, vad peste tot in zilele noastre, in locul ei nici nu mai voiam sa te vad, dar in fine.
Daca te comporti asa, nici nu am vreun dubiu ca nu vrea sa te placa, nu esti decat un las, si pe langa, ii arati si ca nu ai incredere in ea, puteai sa o intrebi fata-n fata, dar ai preferat sa intrii pe id-ul altcuiva, asta nu arata incredere, ci dimpotriva.
Oricum, ideea e sa nu te lasi batut, daca te lasi batut de la simpla idee ca POATE place pe altcineva, si nu a spus-o doar de ochii lumii, inseamna ca nu o placi cu adevarat.
Renunta atunci cand e impreuna cu acea persoana, si e fericita, atunci poti sa renunti si sa fi si tu fericit ca este ea fericita, asta e iubire adevarata, dar pana atunci, sa nu renunti.
Am trecut si eu prin momente de genul, in care m-am simtit ca dracu, si-mi venea sa distrug totul in jurul meu, nopti nedormite, si alte chestii de genul, dar daca am invatat un lucru din toate astea, este ca daca vreau sa castig inima unei fete, calea nu este aceea in care renunt la ea, ci lupt pentru ea, daca ii place de altul, o fac sa-i placa de mine, INCERC, este singurul lucru pe care-l poti face, sa lupti pentru ea daca o placi.
Sa lupti pentru ea nu inseamna sa te duci sa-l bati p'ala, ci sa-i faci pe plac, sa fi langa ea, sa o asculti, sa o intelegi, sa-i arati ca are ce sa placa la tine, si tu ai mai multe lucruri pe care si le doreste decat are celalalt baiat.
Nu trebuie sa minti, chiar daca nu iti place s-o asculti, ascult-o, chiar daca nu vrei sa fi langa ea in anumite momente, du-te si fi acolo, minti numai daca te prefaci, si nu faci nimic, daca faci toate astea, indiferent daca iti place sau nu, este pentru ca faci un sacrificiu, si asta inseamna ca iti place foarte mult de ea.
E decizia ta daca vrei sa lupti sau nu, dar cum am zis, e o lupta grea, or sa fie momente, posibil, cel putin la mine au fost, in care o sa simti ca 1000 de sabii iti intra prin inima si o sa te rogi la toti sfintii sa mori exact in secunda aia, ca sa nu innebunesti, prin asta trebuie sa treci daca iti place serios de ea si vrei sa lupti, daca nu, atunci du-te si gaseste alta care-ti pica-n brate la 2-3 vorbe dulci, e mai usor.

3 răspunsuri:
| naamahx a răspuns:

Roag-o sa iti spuna clar de cine ii place, sau daca esti tu acea persoana, si in functie de raspunsul ei iti vei da seama daca mai are rost sau nu. Bafta happy

| dimdem a răspuns:

Cred ca nu are rost sa o cicalesti intreband-o de cine ii place, ci mai bine doar incearca sa devi tu acea persoana, chiar daca esti sau nu deja, lucru pe care tu nu il stii. Incearca sa te apropii de ea cu pasi mici, intre timp exista o posibilitate ca tu sa nu o mai vrei, nu se stie niciodata. Doar continua sa ii fii prieten.

| Nedela_Alin-Cristian_1998 explică (pentru MenInShadow):

Hey,scuze de scris, mda, sunt cam prost, m-am grabit si nu prea mai am chef de nimic si mersi pentru sfaturi.