| anonim_4396 a întrebat:

Sa va povestesc ce am patit azi la liceu.
Era pauza. Eram in banca mea, ma jucam pe telefon. Vine un coleg, deschide geamul din spatele meu si se uita pe geam. Ma duc la el si ii spun:
-Poti inchide geamul? Mi-e frig.
-Du-te in cealalta parte, zise el si se intoarse cu spatele.
Il strig, se intoarce.
-Inchide ba geamul ala ca mi-e frig. Du-te la celalt daca ti-e cald. De asta sunt 2.
-Nu vreau, si iar se intoarse.
De data asta, ii spun:
-Ba esti prost? Nu intelegi ca mi-e frig? Du-te ba de aici.
-Ce vrei ma? Vrei bataie?

Si tot comenta asa, pana i-am zis "Ba omule, tu crezi ca daca nu te-am batut pana acum cand comentai imi e frica de tine?" A inceput sa ma impinga, ca si copiii mici. M-am ridicat la el, s-a speriat putin. Cand imi puneam telefonul in buzunar, mi-a dat un pumn. Dupa, a vrut sa plece. "Stai ma, tu crezi ca scapi asa usor?" si i-am dat un pumn in gura. Daca nu era o banca langa el, cadea. In momentul ala, a venit un prieten si ne-a despartit. Vi se pare normal cum am reactionat noi doi?

21 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu!,nu mi se pare deloc normal ca din o banalitate 2 persoane sa se certe ca la usa cortului(culmea intr-o sala de clasa din incinta scolii) si mai ales sa se ia la bataie pentru ca nu au fost suficienti de intelepti sa gaseasca o alta modalitate due a-si rezolva problema.
Consider ca doar oamenii prosti se iau la bataie dintr-un nimic, celalti gasesc metode de asi rezolva conflictele, nonviolent.

| Staind a răspuns:

Exista o chestie numita compromis.
O poti folosi ca sa eviti astfel de situatii.
Replicile sunt din alea de film cu buget redus.

| FaraNume1245 a răspuns (pentru Staind):

Compromis? Doar nu te asteptai ca o sa stau ca un lemn sa ma loveasca ala.

| Staind a răspuns (pentru FaraNume1245):

Compromis in sensul ca te puteai muta tu, sau luai ceva pe tine sau orice altceva.

| FaraNume1245 a răspuns (pentru Staind):

Aveam pe mine un tricou si pe deasupra un hanorac mai gros. Da, ma puteam muta. Asta faceam la inceput, doar ca ala si-o lua in cap. La inceput, ma mutam eu, dar azi, mi s-a umplut paharul. Nu mai aveam chef sa ma ridic si sa ma duc de acolo ca are el chef sa vina si sa stea aici.

| Staind a răspuns (pentru FaraNume1245):

Atunci, daca asa ai considerat tu ca e mai bine sa actionezi, nu e nevoie sa iti spuna nimeni daca e bine/normal sau nu.
Poate o sa inchida geamul data viitoare.

| FaraNume1245 a răspuns (pentru Staind):

Eram doar curios sa vad ce parere au altii. Ma mai loveste curiozitatea uneori, chiar daca mereu cred ca e bine ce am facut.

| R0R0 a răspuns:

Deci pana la urma ai facut-o. laughing)
Nu trebuia sa ii dai un pumn in gura. Puteai sa mergi tu de -acolo sau sa iti iei o vesta pe tine. Probabil el a vrut sa te intarate, desi pariez ca tremura in fata ta.

| FaraNume1245 a răspuns (pentru R0R0):

La inceput plecam eu de acolo, dar de la o vreme se umple paharul. Nu am chef sa ma tot duc eu ca are el chef sa vina aici. Clasa e simetrica, deci putea la fel de bine sa mearga in cealalta parte chiar el laughing

| R0R0 a răspuns (pentru FaraNume1245):

Bineinteles. Esti un incapatanat tongue
Dar asa faceam si eu laughing

| Paulystar a răspuns:

Pai nu trebuia sa faci mare tam-tam ca a deschis geamul. Era mai bine sa te duci la celalalt geam. Si nu cred ca asa se vorbeste cind un om deschide geamul si tu vrei sa il inchida...

| FaraNume1245 a răspuns (pentru Paulystar):

Si ce ai fi vrut sa fac? I-am spus frumos omului de cateva ori. E vina mea ca nu il duce mintea destul cat sa inteleaga ca nu e normal sa deranjezi pe cineva si dupa sa faci pe victima?

| Paulystar a răspuns (pentru FaraNume1245):

Nu e vina ta. Dar nu trebuia sa bagi in seama asa oameni prosti happy

| WaterDrop a răspuns:

Asta e tot? Ce s-a intamplat cu vremurile bune in care chiar existau batai serioase in scoli. Pustii de azi sunt o dezamagire sad

| FaraNume1245 a răspuns (pentru WaterDrop):

Fac kick-box de vreun an de zile. Am 85kg. Imagineaza-ti ce poate face pumnul meu in capul unui pusti de 60kg. Asta e motivul pentru care nu ma bat serios cu dintr-astia.

| Cristina13579 a răspuns:

Mie mi se pare ca tu ai exagerat

| FaraNume1245 a răspuns (pentru Cristina13579):

Adu un argument.

| Cristina13579 a răspuns:

Serios...i-ai dat un pumn in gură și aproape cădea pe jos. Nu știu de tine dar nu mi se pare normal.

| FaraNume1245 a răspuns (pentru Cristina13579):

Daca omul ma loveste, eu de ce sa nu il lovesc? Nu i-am dat "din fundul surii", i-am dat un pumn normal. Sunt de 2 ori cat el, nu stiu ce idee i-a venit sa se ia la bataie cu mine.

| Doub a răspuns:

Deci aşa se comportă animalele în mediul lor natural.

*notat*

| FaraNume1245 a răspuns (pentru Doub):

Stii. Ai putea aduce si un argument.