| ToTheLight a întrebat:

Sall. imi place de o fata, i-am zis ca imi place de ea, printr-un gest original as spune, am creat o melodie de la 0, versuri si bit luat dp net. in fine ( ea stia ca, compun melodii ) i-am dat-o i-a placut si i-am zis ca imi place de ea, faza e ca ea are prieten sad. acum nu mai stiu ce sa fac, adica, inca mai vb cu ea pe mess, ca si cum nu s-a intamplat nimic, si afisez o stare mai buna, radem glumim, dar faza e ca eu chiar am si plans pentru ea. si baietii mai plang cateodata, cum pot sa uit, cum pot sa ma prefac ca nu s-a intamplat nimic O iubesc foarte mult, seara ma gandesc la ea, ascult melodii de dragoste cu gandu la ea, mereu cand eram la scoala ma uitam dupa ea... credeti-ma ca nu mai pot sad
Am incercat sa ascult melodii de dragoste, si pana la urma sfarseam uitandu-ma la pozele ei de pe facebook, am incercat sa ascult B.U.G. C.T.C la greu, mergea pe moment, dupa imi aduceam aminte, am incercat sa imi fac alt hoby, ca sa uit, am inceput sa fac mai mult sport, sa ma obosesc, si sa fac altceva, dar nu pot, pur si simplu, imi bate inima tare de fiecare data cand ma gandesc la ea, si mereu ascult melodii de dragoste cu gandu la ea
NU MAI POT, cred ca fiecare ati trecut printr-o astfel de perioada

Răspuns Câştigător
| Dyp17dyp a răspuns:

Cand am spus iubire din afara, da ai inteles ideea. Si am observat continuarea ideii tale, stiu ca e dificil sa intelegi o fata insa iti sugerez sa nu renunti caci tu chiar o iubesti, din cate imi dau seama. Din cate ai spus tu in a doua parte se pare ca fata nu e chiar neutra la sentimentele tale, asadar ai sanse, gandeste-te pana unde ai fi dispus sa mergi pentru a o avea? Cat ai putea tu risca pentru ca ei sa ii fie bine? Analizeaza orice posibilitate. Tot ce se intampla, la locul unde se intampla, la momentul in care se intampla, este pentru binele tau, mereu, trebuie doar sa deschizi ochii mai larg si sa fi atent la orice indiciu ce te poate duce la ea. In starea in care te afli acum nu vei reusi sa gandesti foarte productiv, asadar cauta-ti un loc in care sa te linistesti, sa fi cu tine insuti si sa poti sa privesti problema dintr-un alt unghi, astfel incat detasat fiind de ea, pentru o clipa sa gandesti limpede si sa gasesti solutia ei. Sunt sigur ca prima data nu vei avea la fel de mari rezultate ca a doua sau a treia oara in care faci acest exercitiu. Sunt foarte multi factori pe care poate nu i-ai sesizat pana acum si care te-ar ajuta mult in aceste clipe, doar fa-ti timp si vei vedea ca vei gasi o solutie. Eu sunt un nimeni pentru tine si nu pot sa iti ordon ce sa faci nici sa te amagesc ori sa te demoralizez. Doar citeste cu atentie ce ti-am spus si incearca sa pui in practica, sunt sigur ca va ajuta atat in plan afectiv cat si in viata ta de zi cu zi. Aceasta practica se poate face 15-20 minute in fiecare zi. Eu iti urez succes. Stiu ca poti, trebuie doar sa actionezi. Si mai ai un as in maneca : muzica. Foloseste-l nu e niciodata prea tarziu nici pentru tine nici pentru ea ca sa te ajute muzica. Muzica te pune intr-o stare productiva si iti da mai multa energie, daca iti place. Sfat: incearca sa nu te obligi sa suferi pentru ea, caci nu rezolvi nimic. Stiu ca poti, trebuie doar sa vrei! Daca eu am putut si tu vei putea! Si eu sunt tot om ca si tine! Ce a facut un om, poate face si un altul! Am incredere in tine si stiu ca vei veni cu o remarca de genu : Am reusi! Am gasit raspunsul! Sunt sigur!

12 răspunsuri:
| irinel01 a răspuns:

Frate descriii asa de bine ceea ce patesc eu in momentl de fata e aceeasi probleme.Eu fac aceleasi lucruri ma gandesc noaptea la ea ascult melodii de dagoste si ma gandesc la ea ...etc.Eu te sfatuesc sa incerci sa uiti de ea pentru ca asa e cel mai bine crede-ma.cel mai bine este sa te gandesti la fatul ca esti tanar si vei intalni mult fete in viata.Bafta :X

| Xangel a răspuns:

Seamana cu povestea mea dar eu sunt in rolul fetei care are prieten si un alt baiat vrea sa fie cu ea pentru ca o iubeste. Eu insa nu renunt la prietenul meu pentru celalalt pentru ca niciodata nu dai vrabia din mana pe cioara de pe gard. Eu iti dau un sfat: nu te mai gandi la ea, caut`ti o ocupatie distrageti atentia, altfel nu vrei mai iesi din starea asta. Si data viitoare cand faci o melodie fa-o pentru cinava care stii ca o va aprecia 100%

| ProblemsWithMe a răspuns:

Am trecut si eu prin asta. Mi-a luat ceva sa trec peste, timpul e cel mai bun medicament. Cu trecerea timpului uiti de ea, vin alta fata si alta fata. Incearca sa iesi cu baietii undeva in oras, sa va distrati, sa agatati fete. Si o vei uita. Daca stai toata ziua si asculti melodii de dragoste si esti cu gandu' la e, nu rezolvi nimic! Bafta, sper sa poti s-o uitiwinking

| roxkiss a răspuns:

))) vau f f f romantic, cum anume eai zis ca iti place de ea? poate nu tea inteles corect. daca vorbeste cu tine atunci de prietenul ei nu tare ii pasa, pe ce teme anume vorbiti? deschis? poate vorbesti cu ea, poate o intrebi cum merg treaba cu prietenul ei? vorbiti in continuare.zii ca in orice caz veti fi prieteni, si zii ca nu pursisimlu iti place de ea ci o iubesti cu adevarat! Intreab-o daca vrea sa fie regina ta ( o sa fie romantic),, sau zii la direct.sau noaptea inainte de a a te culca, cind vorbiti zii ca o iubesti mult, ureazai noapte buna, si vezi ce reactie are ...nu stiu eu cred ca te place daca vorbeste cu tine, de obicei daca fetele nu au interes catre un baiat nu vorbesc cu el )) in orice caz succes sper sa fiti impreuna )))) zii ca o iu.)))!

| Denny_Dennisuka_1995 a răspuns:

Uite...eu cred ca ar trebui sa vorbesti cu ea.sa ii spui ca vrei sa stii daca simte acelasi lucru pentru tine si daca e dispusa sa il paraseasca pe iubitul ei pentru tine. daca te va refuza, va trebui sa ii respecti decizia si sa incerci sa o uiti, fara sa ii porti pica sau cv...e alegerea ei.app, cati ani ai?

| SoXiL a răspuns (pentru Denny_Dennisuka_1995):

Dupa poate vine iubitul ei pe TPU si scrie ca ce sa dfaca ca l-o parasit iubita pentru altul laughing.
In legatura cu problema lui... Daca areiubit n-ai ce sa-i faci

| ToTheLight explică:

Noi vorbim seara pana tarziu, pana pe la 11-12, dupa iese ea, de fiecare data ii zic noapte buna, somn usor etc, mereu ii fac complimente, si vorbim deschis, adica vorbim despre tot ce e posibil, si credeti-ma ca am vb cu ea si 3-4 in sir, faza cu baiatu... cand i-am zis ca imi place de ea, ea a zis ca e intr-o relatie, si ca nu va mai dura mult, pentru ca el nu apreciaza, dar a mai si spus : " de ce nu mi-ai zis mai devreme? pana in martie am fost singura "... si citez, acum nu mai stiu ce sa fac, chiar am vb cu niste baieti zilele astea sa iesim si sa ne distram si noi

| Dyp17dyp a răspuns:

Salut, am citit despre problema ta, si cunosc foarte bine situatia in care te afli, am trecut si eu prin astfel de momente, tu cauti o rezolvare pentru o problema ta interioara, si este foarte bine, as vrea sa incep prin a-ti spune ca iubirea aceasta poate fi de doua feluri : iubire autentica si obsesie. In primul caz, daca o iubesti atat de mult pe fata respectiva, inseamna ca te gandesti sa ii oferi ce e mai bun pentru ea in primul rand, ea a ales deja persoana pe care o iubeste. Daca o iubesti intr-adevar o vei lasa sa fie fericita chiar daca asta impune durere si suferinta multa pentru tine. Iar in al doilea caz daca este doar o obsesie, ai fi in stare sa stii ca ea ar fi mai putin fericita cu tine decat cu tipul celalalt si totusi sa nu renunti la ea. Asadar acum iti revine tie obligatia de a analiza exact ce fel de iubire este si sa actionezi in consecinta. Sunt sigur ca vei gasi raspunsul pe care il cauti, cauta la sursa. Daca iubirea ti-a venit asa ca un mar (din afara) pe care il mananci, cauta afara raspunsul, in caz contrar daca iubirea ta isi gaseste originile in inima ta(in interior) atunci acolo sa cauti raspunsul. Cauta sa te analizezi corect fata de tine si fata de ea. Stiu ca poti depasi momentul, trebuie doar sa vrei. Haide barbate, esti puternic, trebuie doar sa vrei, sa vrei, sa vrei!

| ToTheLight explică (pentru Dyp17dyp):

Obsesie nu e in niciun caz, pentru ca pe mine chiar nu ma intereseaza daca e cu altu, atat timp cat e fericita, a fost si cu altii inainte sa ii spun ca imi place de ea, si chiar nu simteam eu ca trebuie sa intervin, intr-un fel ma bucuram pentru ea, cand o vedeam fericita. nu stiu la ce vrei sa te referi iubire din afara... adica sa imi zica cineva, uite ce frumoasa e... nu stiu thinking chiar nu inteleg, pur si simplu, o iubesc, simt asta, simt cum inima simte ceva pentru ea straight face

| ToTheLight explică (pentru Dyp17dyp):

Stii cum se zice : barbatu e facut sa iubeasca femeia altuia, o sa incerc sa gasesc o solutie, care sa fie buna pentru aman2, din cate am inteles, prietenu ei e plecat pana duminica, deci poate folosesc asta in avantajul meu, o sa vedem ce va urma, cand o sa gasesc o solutie, promit ca o sa scriu aici happy VA MULTUMESC TUTUROR!

| Dyp17dyp a răspuns (pentru ToTheLight):

Bine omule, succes!

| ToTheLight explică:

M-am decis sa renunt... nu de alta, dar simt ca nu am sanse happy... inca vb cu ea, etc, inca fac melodii de dragoste si i le dau, ea zice ca sunt foarte reusite etc, faza e ca ea anul asta a terminat a 8-a si a intrat in creanga, unde e si el, am vb cu ea, si i-am zis ca putea sa intre la alte licee multe mai bune cu media ei, dar ea a zis ca acolo a vrut happy deci e indragostita de el, nu o sa intervin, astept liceul si sper sa imi pice cu tronc alta fata :X si nu o sa mai stau sa ii zic, o sa ii spun direct ca sa nu o pierd dupa, asta e, am invatat cv din asta happy! deja simt ca sunt atras mai putin de ea, adica tot imi place de ea, dar parca nu tot la fel, probabil distanta si mesajul inimii happy multumesc mult tuturor care au scris, si imi pare rau ca nu am postat, am luat decizia de 1 saptamana, dar am uitat thinking bafta, cine trece prin ce trec eu, sper sa ia decizia buna, poate ce fac eu nu e chiar cea buna, dar sper sa se termine cu bine happy!