| Laurentiuuu a întrebat:

Salut, aceasta nu este o intrebare despre tema.Maine voi da simularea la matematica (clasa 8-a) si nu am idee cum se fac probleme de genul acesta :

Intr-o clasa de elevi sunt fete si baietii daca ar pleca 3 fete, nr loc ar fi dublu fata de cel al baietilor, determinati cate fete si/sau baieti sunt in clasa?

Are cineva o idee? Multumesc celor care vor sa ma ajute.

2 răspunsuri:
| LSMM a răspuns:

Bună!
Ești sigur că nu îți dă exact câti copii sunt în total în clasă?
Ecuația ar fi: f-3=b/2
Pleacă 3 fete, adică f-3, și rămâne numărul dublu al băieților, adică 2b.

| Laurentiuuu explică (pentru LSMM):

Uite asta nu este o problema inventata, este dintr-o culegere cu texte.

Intr-un grup de elevi, fetele reprezinta 3 pe 5 din nr membrilor.Cate fete si cati baieti sunt stiind ca daca ar mai veni 4 fete atunci numarul fetelor ar fi dublul numarului baietilor.