| anonim_4396 a întrebat:

Am 15 ani si 1 47 cam asa. Vreau sa mă înalt măcar până la 1 50. Sunt si foarte slabă, in jur de 35 kg. Arat a copil de clasa a 5 a. (sunt fata). Stiti vreo metoda naturala ceva? Nu as vrea sa bag medicamente in mine. Poate ceva exercitii care sigur functioneaza. Fara handbal, caci n-am timp sa practic. Poate ceva alimente sau nu stiu. Dau funda si apreciez foarte mult raspunsurile voastre. (am o pubertate mai tardivă, nu am menstruatie) si chiar nu vreau sa ma opresc la inaltimea asta

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Mancarea este unica solutie sa te ingrasi sis a cresti in inaltime, fiindca din ea se iau hormonii de crestere si dezvoltare.
Pune mana serios pe mancare si manaca multe fructe proapsete, legume si carne, ca sa iti dai drumul la crestere si sa-ti stimulezi hormonii de crestere, acum, fiindca mai ai doar 1-2 ani si ti se incheie cresterea.
Ti-as sugera si o vizita de urgenat la un endocrilog fiindca esti sub dezvoltata la inaltimea si varsta ta.
Dupa cum am explicat, tu nu prea mai ai timp de gandire, fiindca cresterea la fete inceteaza in jurul varsteid e 16-17 ani, deci, urgent la medic si pus mana serios pe mancare diversificata, ca stimuland acei hormni, ca sa se produca.

| EusuntAnonima2 a răspuns (pentru Violleta2022):

Mănânc chiar foarte multe legume și fructe, sunt de la țară și carne, la fel
Dar sanse sa ma.inalt prea mult nu sunt, sunt constienta, pentru ca seman cu mama, ea are 1, 52. Si stiu ca daca o sa ma mai inalt putin, nu va fi mult, dar măcar câțiva cm. De îngrășat, la fel, ambii mei părinți sunt slabi.

| Violleta2022 a răspuns (pentru EusuntAnonima2):

In principiu, copii depasesc inaltime aparintilor, ori tu nu esti nici macar de aceeasi inaltime cu ea si fiindca ai mentionat lipsa menstrei si faptul ca esti foarte slaba, imi spune clar ca tu esti in deficit caloric foarte mare, subponderala chiar.
Evident ca hrana ta este foarte saracioasa sau extrem de putina, daca esti subpondearala (sub limita normala de greutate) si ti-a declansat probabil o hipertiroidie sau alte probleme hormnale.
La anii tai, luand in calcul numai inatimea mamei, trebuia sa ai cel putin 1.52m pana acum.
Dar nu dispera, mergi urgent la un endocrinolog si pune mana serios pe mancare, dubland cantitatea de mancare, fiindca este mult sub nivelul nromal.
Odata cu cresterea in greutate, vei creste si in inaltime si glandele tale endocrine incep sa-si faca treaba, revenind la normal, chiar facand posibila aparitia menstruatiei, asa cum este normal pentru anii tai.

| Eireann a răspuns:

Eu sugerez un control endocrinologic neaparat,

| Dia37Andreea a răspuns:

Baschetul te inalta destul de mult, dar cred ca e cam tarziu sa te apuci.