| DekaBit a întrebat:

Am 16 ani. Am nevoie de un loc de munca si la 16 ani nu cred ca se baga nimeni sa ma angajeze.
Am nevoie de bani ca sa ii ajut pe ai mei cu banii si poate sa imi iau o tableta grafica
nu ceva foarte scump, dar undeva in jur de 300-400,
Imi doresc foarte mult una deoarece sunt bun la desen si ador sa imi pot exprima sentimentele si ideile in arta.
Desenez de 4 ani pe foi cu creionul... dar chiar vreau sa trec la arta digitala (grafica)...
Ideea este, este posibil sa ma angajez la 16 ani?
Daca da, voi avea un salariu cat de cat okay?

Ma astept la comentarii de genul "esti prea mic sa te gandesti la bani".
Sau "lasa banii si gandeste-te la scoala".

Repet. Am nevoie ca sa imi pot ajuta parintii si poate daca reusesc sa si strang putin sa imi indeplinesc un mic vis.

Va rog fiti seriosi..Nu ma luati la misto.

5 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Da, te poți angaja de la 16 ani, și cred că vei lua in jur de 800 lei sau mai puțin, chiar nu știu, dar undeva prin jurul acestei sume. Maximul de ore parcă era de 4 pe zi. Zic parcă, că nu m-am angajat până acum, aștept să termin liceul peste 1 lună, mai multe nu zicwinking.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai doar 16 (ca si mine de altfel) si vrei niste bani de buzunar, sansele sa te angajeze cineva sunt foarte mici, fiindca e ilegal sa angajezi un minor. Eu cred ca pentru varsta asta sunt doar 2 optiuni: ori intri pe site-uri pe care poti face bani (sunt vreo 4-5 site-uri), si ii pui pe contul mamei tale pana o sa ai tu unul la 18 ani (si nu e greu, este unul pe care doar tastezi coduri de 4 cifre si iti da 10 centi, in 2-3 ore strangi 160$) (sau cel in care completezi sondaje), ori daca faci muncă la cineva: de exemplu ajuti pe cineva in gradina, sa-si construiasca o casa si sa cari tu materialele, sa ajuti batrani, etc. Nu-s sigura, dar poate daca astepti pana la vara, cand sunt o gramada de job-uri, te ia cineva partime (4 ore) si mai faci niste bani

| Plato a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce vorbesti prostii daca nu ai habar?

| Plato a răspuns:

Este 100% legal sa te angajezi de la 15 ani. Nu are de ce sa nu se bage, ba se baga toata lumea.
Te poti angaja doar la munci ce necesita efort mic/mediu. Adica nu in fabrica, santier etc.

Poti sa fii ospatar, vanzator, te poti angaja la un market mare (Kaufland, Cora, Lidl etc.). Te poti angaja in foarte multe locuri, depinde de cate ai in oras.
Salariul cu siguranta iti va permite tableta grafica, si ii ajuti si pe parinti.

| Bondarel99 a răspuns:

Daca locuiesti in Bucuresti sau un oras mare se poate, altfel nu prea...