| DixieP a întrebat:

Salut
am gresit mai multe exercitii la romana de aproape un punct, deci imi iese un 9.10. acum cu subiectivitatea, n-ar trebui sa imi iasa mai putin de 8.50.
e o nota destul de mica, mai ales pentru asteptarile mele, insa credeti ca daca iau un 9.50 la mate, cu media generala 9.99, am sansa sa intru la un liceu bun la profil real.

Răspuns Câştigător
| Alxxzzxx a răspuns:

Dacă te descurci la matematică, de ce nu?!
Ai şanse, dar depinde de nota pe care o iei la matematica.

La un profil real poţi intra şi cu note mai mici, dar la un liceu mai prost.
Ceea ce nu prea cred că vrei...
Dar dacă iei 9, 50 la matematică ai şanse destul de mari.
Şi eu am greşit, ba chiar ceva simplu...
Şi având în vedere că a fost chiar foarte uşor sunt dezamăgit de mine... sad
Dar sper să fac mai bine la matematică.
Offff...
Nu pot să cred ce făcui... crying

7 răspunsuri:
| DixieP explică (pentru Alxxzzxx):

Hai sa fac putin haz de necaz laughing
Eu la sinonime am gresit: am pus melodia-ploaia, aparea-se vedea. Este posibil sa mi se puna la al doilea, dar depinde de profesor.
La derivare am scris "cerul" si la conversiune "ei", deci -4 p si aici.
Ultima greseala a fost la 4 cu f.s. a subiectului, unde eu am scris nume predicativ, deorece sunt foarte desteapta. straight face Aici se mai scade 1 p. Deci 4p+1p+4p (poate 2p daca e corect sinonimul ala, dar ma indoiesc) rezulta nota 9.10. Compunerile le-am facut bine si sper sa nu imi scada.
Ai dreptate, nu mi-as dori deloc sa intru la un liceu mai putin bun. La ultima simulare data pe scoala am luat 9.80. Acum nu stiu daca voi avea in jurul notei asteia pentru ca si la romana tot la fel am avut si mna, conteaza de ziua pe care o am. Azi am avut o zi naspa. Cand am vazut ca pica liric a fost ca si cand mi-ar fi dat cineva cu parul' in cap.
Sper sa am nota mai mare la mate, sa pot intra la stiinte ale naturii. In cazul in care nu e chiar asa cum ar trebui mai e o sansa: sa intru la uman, apoi ma transfer in semestrul al 2-lea, dar sper sa intru din prima.

Si eu sunt dezamagita. Imi pare rau pentru tine, sper sa cazi pe subiect la mate, sa iei nota mare si sa ajungi la liceul dorit! Mult succes!

| Alxxzzxx a răspuns (pentru DixieP):

Mulţumesc!
Îţi urez scucces!winking
Şi eu tot pe real mă axez (mate-info sau ştiinţe ale naturii, dar prefer stiinţe)
Greşii la exerciţii chiar uşoare (şi asta mă enervează)
Evaloarea mi se păru foarte simplă
( că fusei eu prost şi greşii asta e partea a doua )
Scrisei nişte prostii mai mari ca mine...
La sinonime, la "apărea" scrisei 3 sinonime.ce îmi veniră pe loc în minte: răsărea, se remarca, se observa
Mai greşi şi 3 cu conversiunea aia...
(Uite şi tu minte cu copil "deştept" la conversiune scrisei "frumuseţea", mă gândi că este subst. c.s. provenit din adj p-z, dar nuuuu...)
Şi da, mai e un "şi" propoziţia aia tâmpită de la frază (în loc de CD scrisei subiectivă crying )
SPER că de la 3 mi se scade doar 2p

Dar acum nu mai putem da timpul înapoi, aşa că trebuie să ne axăm pe mate :\

| DixieP explică (pentru Alxxzzxx):

Multumesc! Neatentia ne-a costat. Eu acum nu ma mai pot opri din plans si mi-e ciuda ca de la unele exercitii stiam raspunsurile corecte, dar am zis ca nu e asa, ca e in alt fel si am scris niste prostii foarte mari. Sper ca maine sa ma simt mai bine si sa ma opresc din plans (sunt emotiva rau), iar miercuri sa fiu in forta si sa fac tot sau macar pe acolo. sad

| Alxxzzxx a răspuns (pentru DixieP):

Termină cu plânsul că nu te ajută nu nimic...
Îţi garantez!
Doamne sper să nu ne dea ceva greu la matematică că am încurcat-o rău...
App, de unde eşti?
Poate vrem în acelaşi liceu şi cine ştie poate chiar cădem în acceaşi clasă (ar fi o coincidenţă drăguţă)

| DixieP explică (pentru Alxxzzxx):

M-am calmat de ceva timp. Oricum nu ma mai intorc in trecut ca sa ma corectez, asa ca faptul e deja consumat.
Nu cred ca ne va da greu, la olimpici a fost floare-la-ureche deci un subiect asemanator vom primi si noi.
Eu sunt de prin Bacau, nu stiu daca sunt sanse sa fii si tu de aici, dar cine stie? Eu vreau la un liceu mai bun din oras si acum astept ziua de maine sa vad ce fac, apoi ma hotarasc definitiv.

| Alxxzzxx a răspuns:

Hei!winking
Te-ai descurcat le mate?
Cum ţi s-a părut?
Prima şi a doua parte au fost super uşoare.
Si la subiectul 3 au fost acceptabile
Dar cred că l-am greşit pe c de la ultimul exerciţiu.
Tu te-ai descurcat?

| DixieP explică (pentru Alxxzzxx):

Au fost usoare.
Am facut tot. Totusi ma astept la o nota intre 9.50 si 10, pentru ca este posibil sa îmi scada ceva pentru demonstratii. Depinde mult de profesor.
Cred ca nu am gresit ceva fără sa îmi dau seama.
Oricum mă astept la o nota destul de mare. Cu siguranta mai buna decât cea de la romana. laughing