| andrei8888p a întrebat:

Salut, am intrebat la scoala cum pot sa fac sa fiu scutit de sport iar cei de acolo mi au spus,, Trebuie sa aduceti adeverinta medicala de la medicul specialist cu mentiunea "Scutit efort fizic in anul scolar 2023-2024" si diagnosticul pentru care sunteti scutit,,
LA CE SE REFERĂ PRIN DIAGNOSTICUL PENTRU CARE SUNTETI SCUTIT?

10 răspunsuri:
| Hyperion7 a răspuns:

Boala de care suferi, de preferat o boala serioasa și nu inventatălaughing
N-ai cum sa fii scutit că ai lene cronică
Are sens?

| andrei8888p explică (pentru Hyperion7):

Am o boala, dar întrebam daca trebuie o foaie separată

| Hyperion7 a răspuns (pentru andrei8888p):

Înțeleg,atunci te prezinți cu ea vizată și de medicul școlii(asta dacă aveți), cel puțin mie așa-mi cereau.
Dar daca nu îți cere și asta, mai bine
Sănătate!

| andrei8888p explică (pentru Hyperion7):

Am inteles, si ce iti face MEDICU scolii acolo?

| ClaRa91 a răspuns:

De ce boala suferi, porumbelule?

| andrei8888p explică (pentru ClaRa91):

De bronsiectazie, porumbico

| ClaRa91 a răspuns (pentru andrei8888p):

Se trateaza.
Tratamentul bronsiectaziilor
Tratamentul implica profilaxia exacerbarilor, tratarea cauzelor care stau la baza afectiunii, managermentul agresiv al exacerbarilor si controlul complicatiilor.

Acesta presupune administrarea antibioticelor (in functie de antibiograma culturilor din sputa), fizioterapie toracica zilnica si utilizarea bronhodilatatoarelor inhalatorii. In mod uzual se administreaza antibiotice cu spectru larg pe o perioada de doua pana la patru saptamani, care se poate prelungi in cazuri foarte grave.

Indicatiile de tratament chirurgical sunt relativ limitate. Sunt luate in considerare bronsiectaziile localizate si se poate practica lobectomie - indepartarea lobului modificat. Eredicarea chirurgicala a focarelor infectioase sinusale este obligatorie.

| Hyperion7 a răspuns (pentru andrei8888p):

Repet,pe lângă stampila medicului de familie,ai nevoie și de una din partea cabinetului școlii.
Mă rog,prin acea viza,te trec într-un registru intern, la ce le trebuie, habar n-ambig grin
Dar ideea in mare e că asta este procesul.
Cat despre dna clara, probabil nu știe ce vorbeștehappy
Am avut o colega care zicea că are, gastrită și nu făcea sport, dar după ce se suna, baga bine fast food la întunericlaughing
Așa că daca nu vrei sa faci sport, nu faci pur și simplu aducând o scutire
Fundiță?

| LisaJulie a răspuns:

Trebuie sa specifici de ești scutit de sport pentru ca altfel profesorul spune ca nu ai chef de ora lui! Adică poți sa ai scutire de la ora de sport din motive medicale DACA ai o boala care te oprește sa depui efort!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Motivul pentru care nu poți face sport.