| Whitecherry a întrebat:

Salut.Am nevoie de un sfat in legatura cu viciul iubitului meu...suntem impreuna de 2 ani si 9 luni, si inca de la inceput, poate chiar dinainte fuma "chestii".Nu iarba sau ceva natural.
Problema este ca nici acum nu le-a lasat..si nu stiu la ce sa mai apelez.O zi daca nu ne vedem iese afara si se intalneste cu prietenii lui, si fumeaza.i-am explicat cat rau ii fac, ne-am certat de atatea ori pe chestia asta si plus de asta in ultimele saptamanii ma tot minte ca nu si nu...nu mai am deloc incredere in el.dar nici nu ma pot desparti de el.La inceput am zis sa incerc sa il schimb, eram foarte hotarata si pusa pe treaba.dar acum ma simt slabita si simt ca nu mai am nici o putere..ma simt eu dezamagita pentru ca ma gandesc ca poate nu fac destul, dar el nu imi zice decat "Gata, imi pare rau, te rog frumos sa ma ierti". Apreciez ca isi cere iertare si macar e langa mine atunci cand plang si ma simt doborata, dar as vrea niste sfaturi, poate cineva a mai trecut prin asta...nici nu ma pot desparit de el..am incercat si a doua zi tot eu am venit la el.
Mentionez ca el are 21 de ani iar eu 17. sad
Daca ii zic sa mergem la dezintoxicare spune ca nu...mereu il amenint cu tot felul de chestii, dar chiar simt ca nu mai rezist. Uneori imi doresc sa nu il fi cunoscut.pur si simplu.

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draga mea, nu poti sa schimbi oamenii, insa daca te iubeste se schimba el singur, pentru tine! Exista si un citat: "Iubirea nu inseamna sa ceri unui om sa se schimbe, ci sa il determini sa se schimbe singur, sa aiba nevoie de schimbare, sa simta necesara schimbarea." - Chris Simon.
Eu zic sa te desparti de el, oricat de greu ti-ar fi, crede-ma ca iti spun asta cu durere in suflet, insa trebuie. Inteleg ca il iubesti, dar va trece totul si vei gasi alt baiat, care te iubeste cu adevarat! Si in plus, tu esti minora si este mai mare cu 4 ani decat tine. Lasa-l si ia-ti unul de tine!

| FemeiaPisică a răspuns:

Nu este vina ta, prietenul tău nu vrea să se schimbe. Vede că îţi face rău, dar nu renunţă la acel viciu.
Într-o relaţie trebuie să existe înţelegere, iar dacă există certuri dese, durere şi disperare, nu se mai numeşte relaţie.
Cel mai bine este să pui punct relaţiei şi să îţi vezi de drum, nu se merită. Dacă ţinea cu adevărat la tine, nu te făcea să suferi atât de mult.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Fa bluffing. il ameninti ca te desparti. si spui sa aleaga intre tine si droguri. apoi te desparti 2 saptamani. te impaci iar. apoi te desparti o luna. adica nu te desparti de tot dar ameninti ca te desparti de tot. si vezi cum reactioneaza.

| Whitecherry explică (pentru anonim_4396):

Multumesc de raspuns.Si o prietena mi-a spus acelasi lucru plus "S-a obisnuit sa fie iertat si nu ii mai pasa daca greseste sau nu."Sunt constienta ca nu imi este bine cu el, si daca o continua asa nu o sa imi fie vreodata, dar o sa incerc oricum..Ieri seara mi-a facut alta faza de genu..ne-am certat si a plecat din casa, m-am dus dupa el si era deja cu prietenii lui in "actiune".M-am rugat de el plangand sa nu o faca iar el m-a trimis acasa.Nici macar nu i-a pasat de mine si prietenii lui mai si radeau de mine.M-am simtit aiurea si dupa 2 ore pe ceas numarate ca nu imi era gandul la altceva decat la el, a venit la mine si m-a luat in brate, iarta-ma, te iubesc..chestii de genu.
Ma si gandesc (cu frica) ca in urma cu ceva timp "dealerul" orasului este la puscarie iar acum nu exista un loc anume de unde provine "chestia" asta...si nu stiu ce contine, si il tine foarte mult si niciodata nu a fost asa irascibil si disperat sa fumeze.Azi o sa incerc sa mai vorbesc cu el ultima oara. daca nu ma intelege si chiar daca o sa imi fie greu o sa il las un timp sa faca ce vrea el, poate ca si stau cu gura pe el mereu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Whitecherry):

Iei o decizie inteleapta. Trebuia luata mai devreme, dar mai bine mai tarziu decat niciodata.