| Popescu_Robert_1999_ZWGX a întrebat:

Am o mare problema. Sunt in clasa a XI-a iar ai mei vor ca eu sa urmez stomatologie deoarece mi-am exprimat aceasta dorinta pana sa vad in ce consta cu adevarat chimia organica. E adevarat, stomatologia este o meserie in care se castiga foarte bine (acesta este si principalul motiv al insistentei lor de a urma acest domeniu) dar acum o luna am inceput meditatiile la chimie si mi-am dat seama ce inseamna problemele... eu fiind paralel cu matematica, fizica si chimia... firea mea este una mai boema, am o afinitate pentru teatru si cinematografie, am interpretat diferite roluri (la nivelul meu) pana acum in diferite proiecte la care am luat parte bazate pe astfel de cerinte si profesorii din scoala de la mine mi-au remarcat aceasta latura... dar ca sa fii actor bine platit in Romania si ca meseria asta sa se merite trebuie sa fii foarte bun, eu simt ca pot fi foarte bun deoarece multe din sketch-urile jucate de mine erau interpretari ale lui Toma Caragiu, un monstru in cinematografia autohtona din punctul meu de vedere, iar in urma acestor roluri am primit suficiente aprecieri incat sa imi confere o siguranta morala. Lasand asta la o parte, trebuie sa imi conving parintii ca nu pot, nu vreau si nu simt ca pot urma aceasta cariera in medicina din cauza chimiei, anatomia nu e o problema, o pot invata deoarece o asimilez ca pe un scenariu fiind doar teorie laughing dar MAREA problema e ca ai mei s-au focusat prea tare asupra acestui domeniu, iar toate argumentele mele impotriva acestuia sunt mereu intampinate de contra-argumente... + ca ei nu cred in capacitatile mele actoricesti, dar macar vreau sa incerc sa fac un lucru, liber, decat sa fiu inchis intr-o viziune eronata... ofer funda si va multumesc anticipat!

2 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Este timpul sa stai serios de vorba cu parintii tai si sa le explici ca ceea ce vor ei tie nu-ti place si, de ce nu, nici nu esti capabil de o asemenea meserie. In privinta actoriei, eu inca nu am vazut actor mare sarac.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut Robert!
Eu te incurajez sa faci ceea ce simti, ca sa nu ai regrete, gandeste pe termen lung si explica-le si lor, stomatologia nu este o facultate usoara, trebuie sa inveti foarte mult si sa dedici foarte mult timp acestui lucru.Nu e o facultate ca celelalte,in care inveti si ai si timp de tine sa freci menta la greu.
Cunosc persoane de la medicina si mi-au zis ca daca nu iubeau aceasta meserie,nu faceau fata.
Daca nu iti place ce inveti si nu esti motivat,o sa clachezi,deci o sa iti pierzi timpul foarte sigur,o sa fi nervos,si nu o sa te poti concentra,etc.
E viata ta,explica-le parintilor ca nu vrei sa faci ceva ce o sa regreti,daca pe tine te face fericit actoria,ei ar trebui sa te sustina.
Macar sa incerci, si daca chiar nu merge deloc, o sa incerci o facultate care o sa vrei,nu neaparat sa fie legata de medicina.
Pana la urma e visul tau asta,cu el te identifici,de ce ai renunta la o mare parte din tine ca au parintii o problema cu asta?
Nu e mereu vorba de bani, e vorba de placerea in ceea ce faci si dupa ce mi-ai zis tu, asta te face pe tine fericit.
Unora li se pare usoara si placuta medicina ca o iubesc tie ti se pare usoara si placuta actoria.
Stii cum e, cine iubeste ceea ce face, nu simte greutatea lucrului respectiv.

Eu iti urez numai bafta, sper sa reusesti!