| mafiot1 a întrebat:

Salut.Am un prieten care fumeaza 2 pachete de tigari pe zi si as vrea sa stiu cat ar economisi da ca va renunta definitiv la fumat? Ma refer pe an.

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

30 lei pe zi

| ioanabeldean a răspuns:

Pe an ar economisi undeva la 10800 de lei

| iamprettybored a răspuns:

Depinde cât costă pachetul (unele sunt 15 lei, altele 20, într-un an e mare diferența asta de cativa lei pe zi)
Luăm minimul de 15 lei/pachet deci 30 lei/zi
Asta înseamnă 210 lei/săptămână, aprox. 900 lei/lună și 10.950 lei/an (aproape 11 mii de lei anual)
Dar banii nu au valoare, banii se fac la loc, sănătatea și anii pierduți din viață nu se mai fac la loc, oricâţi bani oi avea!

| Tufan_Camelia_1998 a răspuns:

Tu stii mult mai bine decat noi raspunsul! Poate fuma tigari de 14 lei sau tigari de 19, noi de unde sa stim daca nu specifici? Inmulteste suma pachetului cu doi, iti vei da seama cati bani arde zilnic. Apoi acea suma x 30 ( adica o luna ) iar in final suma de bani calculata pe o luna inmultita cu 12. Va iesi cu aproximatie o suma rotunda, unele luni au 31 de zile, iar una 28. tocmai de aceea am zis sa pui x 30 si am mentionat *aproximativ*. Succes! :*

| aadriana1111 a răspuns:

Aproximativ 11.680 lei pe an

| sierra1 a răspuns:

Ar economisi cam 3 luni la fiecare an (în plus, la viață)

| AnastasiaK a răspuns (pentru Tufan_Camelia_1998):

Sa inteleg ca nu stii cate zile are un an? laughing

| cristimihailov a răspuns:

Mai bine intreaba-l cam cat ar costa chemoterapia si inmormantarea. Banuiesc ca se mai adauga si asta la pretul pachetelor de tigari.