| AlexandruExTreMe a întrebat:

Salut.Am varsta de 20 de ani si as vrea sa aud niste opinii pro si contra.Imi place soferia de cand eram mic, si orice are legatura cu masinile.Parintii mei vreau sa dau la jandarmi pe cand eu mi-as dori mult mai mult sa ma fac sofer pe tir.Ma gandesc la avantaje,gen sa imi cumpar masina mai scumpa, sa imi fac o casa, intr-un timp mult mai scurt.Salariul de la jandarmi fiind de 2000 lei iar pe tir undeva la 1400 de euro.M-as gandii sa lucrez undeva la 5 ani pe tir si dupa sa ma opresc, avand probabil o casa facuta, si o masina decenta.Astept pareri.Viata de jandarm mi se pare prea stricta.Ce parere aveti.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Draga Alexandru, eu spun sa te gandesti bine ce vrei, ca nu toti soferii de TIR castiga 1400 de euro pe luna.
Eu stiu ca lumii ii place sa generalizeze, dar nu este adevarat.
Sunt soferi de tir care casiga si 500-600 euro pe luna, pentru ca nu au multe drumuri de facut si uneori sunt 2 soferi, unde suma se imparte la 2.
Deci, gandeste-te bine ce vrei sa faci, ca nu sar cainii cu covrigi-n coada la munca asta.
In plus, nu uita riscurile imense la care te supui cand esti sofer de tir, acum vine iarna si intemperiile iti vor limita drumurile, fiind poate nevoit sa stai 1-2 luni ep acasa, din lipsa de munca.
Eu spun sa-ti dai demisia cand gasesti un asemenea job banos, sa nu pleci inainte doar pentru ca ai auzit povesti gogonate.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca si la vârsta asta încă mai faci ceea ce vor ei...

| AlexandruExTreMe explică (pentru anonim_4396):

Ei mi au dat un sfat.Eu nu stiu ce sa aleg pentru binele meu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru AlexandruExTreMe):

Aha.