| Uitdetine5 a întrebat:

Salut,cum sa fac ca sa nu mai cresc in inaltime, vreau sa fiu scunda

3 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

"Un medicament folosit in mod frecvent pentru tratarea copiilor suferind de astm le ia peste un centimetru din inaltime, permanent, au anuntat oamenii de stiinta luni.

Vestea buna, daca se poate spune astfel, e ca acest lucru nu se intampla decat o data, fara ca fenomenul sa se repete ulterior, chiar daca tratamentul e continuat. In plus, doza poate fi micsorata in perioada critica, astfel incat urmarile sa fie cat mai mici, relateaza NBC News, care citeaza un raport publicat de New England Journal of Medicine.

Tratamentul cu pricina se numeste budesonida, fiind comercializat sub mai multe denumiri, inclusiv Rhinocort si Pulmicort. Este foarte eficient in tinerea sub control a afectiunii, asa ca medicii nu recomanda renuntarea sau intreruperea tratamentului.

Si pana acum s-a observat ca pacientii copii care urmau tratamentul erau mai scunzi decat ceilalti, insa s-a crezut ca efectul este doar temporar. Un studiu recent, realizat la Universitatea Washington, a aratat insa ca, in realitate, efectul e unul permanent."

| 1231242 a răspuns:

Nu poți!

| Uitdetine5 explică (pentru 1231242):

De ce?