| NonZarek a întrebat:

Salut, de câteva luni am niște probleme cu mama, eu sunt de părere ca în viata poți deveni om de succes liber financiar și fără sa ai o facultate. Ea e opusul, spune ca fără o facultate nu vei reuși si nu vei putea trăi liber financiar, ca ea a văzut pe colegele ei de la lucru, cele cu facultate sunt mai sus puse și câștigă mai mult, sau patronul firmei are facultate și uite câte firme bla bla bla.

Problema este ca nu reușesc sa o conving nicicum ca nu e corect cum gândește. I-am și dat exemplu pe Jeff Bezos și ea îmi spune ca eu nu sunt ca el și eu nu reușesc sa ajung ca și el fiindca ea ma vede puturos de felul meu și alte chestii de genul.

Eu sunt ambițios și cred ca reușesc, însă când vad cum gândește și ce tot spune încep sa ma descurajez.

Ce păreri aveți despre asta? E normal modul eu de gândire? Am realizat ca ea nu are încredere în mine deloc și crede ca nu voi reuși fara facultate fiindcă vede ca acasă sunt mai leneș puțin. Ceva sfaturi pentru a nu-mi pierde ambiția?

Răspuns Câştigător
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

In lumea asta, nu are importanta cine are dreptate, tu sau mama ta, nu ne ajuta pe nimeni cu nimic, cu atat mai putin pe tine. Pana la urma aceste lucruri sunt notiuni abstracte si trebuie sa intelegi asta. Acum ca am stabilit acest lucru, o reluam din nou happy
Ce conteaza cine are dreptate? Nu exista dreptate in ce vorbiti voi acolo. Defineste succesul. La ce te referi? Casa, bani, familie? Succesul este diferit pentru fiecare persoana in parte. Normal este si modul tau de gandire si al mamei tale, pentru ca repet, sunt doar moduri de gandire. Daca am zice ca este gresit trebuie sa il raportam la altceva, si nu avem la cel.
Exista oameni cu facultate care au ajuns oameni de "succes", exista oameni fara facultate care au ajuns oameni de "succes". Si acum ce?

Tu ce vrei pana la urma, sa nu faci o facultate? Asta este ambitia ta? De ce nu ai vrea sa faci o facultate daca ai posibilitatea? In viata, nu trebuie sa te opresti din procesul de dezvoltare. Este adevarat ca sunt facultati de unde iesi exact cum ai intrat si ca alte persoane invata mai multe de la "viata" decat de la o facultate. Dar aceste lucruri sunt relative.

Daca faci o facultate, pe langa ea poti sa faci si ce vrei tu sa faci pentru a fii o persoana de asa zisul "succes", doar nu e capat de lume. Asa ca de ce sa nu faci ambele lucruri daca poti?

9 răspunsuri:
| Kajun a răspuns:

Sunt oameni cu facultății și tot au plecat în străinătate sau au ajuns să lucreze pe șantier. Ramai ambițios și fă cum crezi tu că e mai bine pentru tine și viitorul tau. Totuși e bine să ai și o facultate, oricum in Romania degeaba ai școlii și facultății făcute că tot salar de 2000-3000 ron ai pe lună.

"Om de succes" şi "liber financiar" sunt termeni foarte vagi, câţi oameni atâtea interpretări. Pentru fiecare om să fii "de succes" sau "liber" înseamnă altceva. Dacă voi aveţi definiţii diferite pentru aceste 2 sintagme asta nu înseamnă că greşeşte ea sau tu.
Cu ambiţie, talent, muncă şi un pic de noroc poţi să faci ce îţi propui chiar dacă ai 4 clase sau 2 doctorate. Există mai multe tipuri de educaţie şi în mod cert educaţia academică (formală) nu e cea care cântăreşte cel mai mult.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să îi spui și de Bill Gates. Și să îi spui și de mine. Că și eu am fost cam leneș. Și așa am rămas, până mi-a dat mama de mâncare.

| Adry05 a răspuns:

E adevărat într-o anumită măsură ce zici, dar cei care reușesc fără facultate sunt mai puțini, și e mai greu, depinde ce vrei să faci, dacă vrei să-ți deschizi o afacere și ai și fonduri suficiente, nu prea văd rostu unei facultăți

| ceafostodata a răspuns:

Sunt de acord cu mama ta.Degeaba ne uitam la oameni care au reusit fara facultate si ne gandim ca sunt genii sau bogatii pamantului ca acum niciun om de rand devine un cineva asa simplu. Observ ca in ziua de azi copii nu se mai tin de scoala, credeti ca daca va lasati de invatatura sunteti mari si tari si puteti face orice.O gandire foarte proasta! Vai si amar de voi!

| NonZarek explică (pentru ceafostodata):

Cu tot respectul, dacă sunteți din categoria persoane crescute pe vremea lui Ceaușescu, comentariul dumneavoastră este egal cu 0

| NonZarek explică (pentru DoarBogdan):

Interesant mod de gândire, nu am spus ca target ul meu e sa nu fac o facultate, ci sa reușesc sa devin liber financiar și fără o facultate, știu ca e posibil asta și de aceea și vreau. În special sa demonstrez ca în viata reușești și fără facultate, nu e bătut în cuie ca pentru a deveni om de succes sau sa ai libertatea financiara ai nevoie neapărat de facultate.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns (pentru NonZarek):

Inteleg, dar totusi, pana la urma targetul tau este sa nu faci o facultate si sa reusesti libertatea financiara. Dar nu ai cui sa ii demonstrezi asta, mie, mamei tale. altor persoane.

Ceea ce faci, o faci doar pentru tine, ca tu duci viata ta. Fa ceea ce vrei sa faci, insa gandeste-te ca deseori, ceea ce vrem nu este si ceea ce trebuie. Noi vrem lucruri pe baza altor lucruri, pe baza a ceea ce gandim, sunt sigur ca acum ai alte dorinte fata de cum aveai acum 5 ani si la fel o sa ai si peste 5 ani. Doar fii deschis la orice oportunitate iti iese in cale happy

Iti doresc numai bine in continuare si mult succes!

| ceafostodata a răspuns (pentru NonZarek):

Cu tot respectul, dacă tot ziceți ca trăim în 2020 la fiecare pas înseamnă că în 2020 facultatea și învățătură nu contează? Cu cât ai mai puține clase cu atât ești considerat mai deștept? Ca am crescut sau nu pe vremea lui Ceaușescu nu este relevant, măcar pe atunci se făcea școală...