| Loredana1209 a întrebat:

De la 14 ani făceam sport pentru a-mi mări mușchii de la picioare. Am picioare slabe si mi se spunea des asta. M-am ocupat cu sportul de fiecare dată cand mă apăsa ideea de a schimba felul cum arătam. Treptat exercițiile pentru picioare si fund au devenit un obicei(ca spalatul pe dinți). acum am 16 ani și chiar dacă fac acele exerciții regulat, nu prea vad rezultate. Cert e că le simt dar nu le si vad. Este posibil să îmi măresc totuși mușchii de la picioare si fund prin exerciții zilnice? Sau trebuie sa astept sa mi se transforme corpul de la sine?

2 răspunsuri:
| CPAElites a răspuns:

Muschii cresc in perioada DE PAUZA!
Faci o zi exercitii dupa urmeaza 2 zile de pauza!
Mananci mancaruri bogate in PROTEINE?

| CLCQ a răspuns:

Exercitiile zilnice pe care le faci, mai mult ca sigur ca doar intaresc musculatura picioarelor, nu o si dezvolta. Dezvoltarea musculaturii se face pe ideea unei mariri treptate a dificultatii exercitiilor pentru acea grupa de muschi; daca in fiecare zi ridici o greutate de 1kg nu se va mari musculatura, se va intari; daca prima zi ridici 1 kg, a doua zi 2kg, etc. se vor vedea ceva rezultate. Oricum iti trebuie un program pentru asta sau un indrumator.