| JusticeForCraiova a întrebat:

Salut.
Luni incepe scoala sad si trebuie sa ma intalnesc iar cu colegii mei, eu sunt in clasa a 9 si nu prea ma inteleg cu toti colegii bine cu 3 4 baieti si 4 5 fete... cand vorbesc omeneste cu ei ma injura si pleaca cu altii de clasele mai mari la fumat... ce pot sa fac ca sa ma inteleg mai bine cu ei? parca sunt in jungla cu acesti colegi

Răspuns Câştigător
| stella390 a răspuns:

Pai daca se comporta asa urat nu inteleg de ce ai vrea sa fii in relatii bune cu ei, ai avea riscul de prinde naravul de fumat pe ascuns, ai putea pur si simplu sa nu ii bagi in seama, mai ai si alte fete/baieti care te intelegi.Si eu am asa specimene in clasa si ma cert putin ori ii ignor total
Sper ca te-am ajutat. FUNDA?

7 răspunsuri:
| FuckSchool a răspuns:

Daca se comporta atat de urat oricum nu ai cum sa schimbi niste persoane. Sincer m-ai bine ignorai happy. Oricum nu are rost daca se comporta urat sa vrei sa fii in relatii bune cu ei.

| MasterOfDisaster a răspuns:

Da' de ce iti faci atatea griji ca nu te intelegi cu cativa colegi? Tu pentru asta traiesti? Sa multumesti pe toata lumea?
Pai eu la scoala vorbeam si ma intelegeam bine cu o singura fata, cu restul nu aveam nici o tangenta, nu le placea de mine, nu imi placea de ei. Punct. Si nu m-am strofocat din cauza asta. Lasa-i pe ei in pace, stai pe langa cei cu care te intelegi mai bine si distreaza-te cu ei. Oricum nu castigi nimic daca incerci sa lingusesti o turma de ''smecheri''.

| JusticeForCraiova explică (pentru MasterOfDisaster):

Ai dreptate...

| MasterOfDisaster a răspuns (pentru JusticeForCraiova):

Stiu. Eu mereu am dreptate laughing).

(glumesc doar, sa nu intelegi gresit )

| FearOfTheDark a răspuns:

Nu poti imblanzi bestiile.E simplulaughing.
Eu cu ai mei baremi ma injur,ne certam din orice pe motivele: ascult rock,cica sunt obsedata si satanista,vin in negru, arat mai bine ca unele pitipoance din scoala iar ei nu au sanse cu mine, invat binisor, am iesit din gasca lor.
Lumea e rea si trebuie sa fii independent, cu capul pe umeri.Sa nu isi pese de ei ca sunt multi prosti pe lume care nu merita sa traiasca.E efectul de turma proasta.Stai pe langa cei de treaba.Eu nu vorbesc cu nimeni din clasa.Cand intru in clasa trebuie sa se gaseasca motive de discutie.Parca viata mea ar fi mai interesanta.Nu ii asculta.Trebuie sa te ai bine cu cei de treaba.Idioti gasesti la fiecare colt.
Sper ca te-am ajutat.Nu da atentie rautatilor.
Poate fi mult mai rau de atat(cum e la minelaughing )

| ViseMaicăVise a răspuns:

In aceeasi situatie sunt si eu... Dar totusi, nu trebuie neaparat sa te intelegi cu toti. Daca nu esti izolata si ai pe cineva acolo, e suficient. Nu trebuie sa faci pe placul tuturor, pentru ca mereu se vor gasi cativa care sa comenteze. Nici macar Iisus n-a fost iubit de toata lumeahee hee
Daca vezi ca te injura si se poarta urat cu tine, pur si simplu ignora-i si cand se trezesc sa iti ceara ceva sa nu le dai NICIODATA... anul trecut, chiar eu am fost o carpa umana pentru niste jigodii: desi erau "raii clasei" si isi bateau joc de mine mai mereu, tot la mine veneau sa-si copieze temele pentru ca stiau ca sunt cea mai desteapta din clasa (unul chiar mi-a zis ca ma uraste si ca toata lumea ma uraste, fara a-i face ceva rau in viata mea)
Acum, in aVII-a, mi-am atras si mai multa ura din partea lor pentru ca am refuzat sa ii mai ajut cand ei ma calcau in picioare si ma faceau de rusine in toata scoala. Mai mult, m-am tuns si am inceput sa ascult rock...
Si cand gagauta al clasei se mai milogeste la mine, ii zic "Gandeste-te de cate ori m-ai facut de rusine!". Normal ca el se scuza de toti dumnezeii, dar ii trece si revine la comportamentul obisnuit.

Concluzia e ca niciodata sa nu te lasi calcata in picioare si sa ii bati cu propriile arme: daca te injura, blocheaza-i din vorbe, fara injuraturi, ci doar replici mai intelepte decat vulgaritatile; daca iti spun ceva gen "Nu te-ai gandit sa te tunzi?" (dau un exemplu), spune-le "Dar tu nu te-ai gandit sa fii mai putin prost?" si fie vor ramane cu gura cascata, fie vor incerca sa te "doboare" cu injuraturile lor cretine... prostii vor ramane PROSTI, tu doar ai incredere in tine si fii tu insati si va fi bine. happy

| JusticeForCraiova explică (pentru ViseMaicăVise):

Ai mare dreptate! Si eu am fost carpa lor le dadeam temele ii lasam sa-si bata joc de mine daca saream la bataie ii bagam in spital dar ramaneam cu media scazuta la purtarelaughing o sa incerc sa nu-i mai bag in seama si gata o sa vb cu cine ma inteleg eu mai bine, in plus colegii mei nu stiu sa faca o gluma frumoasa toate de prost gust cu injuraturi etc...