| FaDisperato_Alex_1999 a întrebat:

Sunt in clasa a 8-a si nu stiu la ce liceu sa ma duc.Mi-ati putea spune ce ore faci la mate-info,la ce dai teze, la ce dai bacalaureat? Dar pentru stiinte sociale? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| blueangel99 a răspuns:

Mate-info e un profil complex, pentru că studiezi toate materiile foarte bine.
În general, din câte ştiu eu, la mate info faci 5 ore de matematică, 4 ore de română, 3 ore de fizică, 2 ore de bio, 2 ore de chimie, 2 ore din fiecare limbă străină studiată în gimnaziu, o oră de istorie, geografie, informatică, TIC, religie, una sau două ore de sport, iar muzică şi desen mai faci doar până într-a zecea, alternativ (o săptămână muzică, o săptămână desen).
Bacul îl dai la română (scris + oral), la matematică M1, la bio/fizică/chimie(una la alegere) + competenţe digitale.

La ştiinţe sociale treaba stă altfel, fiindcă ăsta e profil de uman. O să faci tot atâtea ore de română ca la mate info, numai că vei avea mai multe ore la materiile de uman(limbi străine, geografie, istorie) şi mai puţine la cele de real. Poţi arunca o privire şi aici
http://www.cnpr.warpnet.ro/romana/s_nat.html
Bacul îl dai la română, la istorie(cei de la uman dau bac la istorie), apoi o materie la alegere dintre economie/psihologie/logică/geografie/filozofie.
Personal sunt de părere că mate info e un profil mai bun, deoarece îţi oferă un spectru mai larg iar după absolvire poţi da la orice facultate. Bine înţeles, e mult de învăţat, şi trebuie să ai medie mare ca să intrii acolo (peste 9, chiar peste 9.50 ca să fii sigur că intrii).
La ştiinţe sociale intrii şi cu medie mai mică (destul dacă ai peste 8, 30), dar nu ai spectru atât de larg, după liceu te poţi duce la Drept, la Litere, dar nu poţi da la medicină sau ASE (dacă, să zicem, tu vrei acum să dai la Litere iar în timpul liceului te răzgândeşti şi vrei să dai la medicină îţi va fi foarte greu să recuperezi).
În clasa a 8a, cam în al doilea semestru va trebui să te hotărăşti. Gândeşte-te ce îţi place mai mult, materiile de real sau de uman?
Oricum, ai timp destul să iei o hotărîre, nu te grăbi. Eventual consultă-te şi cu părinţii sau cu profesorii.
Succes!

4 răspunsuri:
| j1NNNx a răspuns:

Si eu sunt tot in clasa a 8-a tongue! Gandeste-te "ce ai vrea sa te faci cand te faci mare". De exemplu padurar. Te duci la liceu silvic. Si tot asa. Liceu e pe baza meseriei care o vrei! big grin

Răspuns utilizator avertizat
| deeadeea111 a răspuns:

La mate-info faci multa mate si info...trebuie sa fi destul de pasionat, n schimb la stiinte sociale o sa ai mare bataie de cap cu istoria si romana.Mai totusi un an in care te poti hotari, succes!

| FaDisperato_Alex_1999 explică (pentru blueangel99):

Multumesc mult!