| Hellboy96 a întrebat:

Salut, TPU!

Am câteva probleme cu gândurile mele, adică mă cam gândesc din cand în când sa mă sinucid, adică nu prea are vreun rost viața mea. Plus ca părinții mei mai mult își bat joc de mine decât sa mă ajute, nu sunt genul ăla de părinți care sa te înțeleagă. Și acum 2 zile un prieten mi-a zis ca el își vinde PlayStationul și eu îmi doresc de mult sa am unul, însă când le-am zis părinților ei au zis ca "mâine-poimâine mă mărit și mie îmi trebuie jocuri", prietenul dădea ps-ul cu multe jocuri la doar 500 de lei.
De asta nu prea mai am așteptări de la ei, plus ca ei mie nu prea mi-au cumpărat ceva, adică telefonul meu l-am primit de la un prieten...
Așa ca nu mă mai aștept la nimic de la ei.
Prieteni adevărați nu am, doar d-aia falși.
Mă rog, în ultimul timp nu prea mai simt ca i-ar pasa cuiva dacă m-as sinucide.
Am 14 ani acum, și sunt și în depresie, și nu cred ca are vreun rost sa trăiesc.

Voi ce ziceți? I-as putea convinge? Ce părere aveți despre părinții mei? Mulțumesc anticipat,

Răspuns Câştigător
| Donsavas a răspuns:

E bine să ai uneori așteptări,dar doar de la tine. Lasa treaba asta cu "a convinge", liniștea și satisfacția unui om care constă în asta e limitată. Nu imi pot da cu parerea despre ai tai,as putea să mi dau despre tine,dar doar crezi ca te ar ajuta,însă sunt prea puțin importante parerile noastre,ale celor de pe net.
Vad ca numele tau de utilizator se potriveste cu starea de acum. Unii oameni sunt "deprisivi" din fire,dar asta nu ii face sinucigași fiindca nu ajung pana la suicid. Eu unul cred ca e doar o stare de moment,poate dura o perioada, nu e cazul sa ajungi la o asemenea tragedie, chiar dacă în spatele separării tale de acum se ascund mai multe, nu uita ca timpul le lasa in urma pe toate si ca viata e trecătoare asa ca, bucura te de ea asa cum e.

14 răspunsuri:
| Hellboy96 explică (pentru Donsavas):

Mulțumesc pentru răspuns!

| gothicbat a răspuns:

O să încerc să fiu cât se poate de tolerant cu tine având în vedere vârsta pe care o ai.
Dintr-un punct de vedere pot înțelege, ești la vârsta la care îți dorești diferite chestii (ex. telefon, playstation etc) și te înțeleg că te deranjează că ai tăi nu vor să-ți cumpere, dar de aici până la a susține că ești "în depresie" și că vrei să te sinucizi e cale lungă.
Depresia nu înseamnă tristețe și supărare că nu-ți cumpără playstation, depresia e o afecțiune psihică severă.

Acum gândește-te că poate ai tăi nu-și permit să-ți cumpere toate astea.
Văd că ai acces la net deci implicit ai un PC/laptop/telefon/tabletă, că altfel n-aveai cum să trimiți întrebarea asta.
Unii nu au mâncare și un acoperiș deasupra capului, ei ce ar trebui să facă?
Mulțumește-te cu ce ai și învață ca viitorul tău să fie diferit, cândva îți vei putea cumpăra singur toate astea.
Baftă!

| Justme1997 a răspuns:

Acum 2 luni aveai 18 ani hmm?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De la ce depresie la varsta de 14 ani?
Familie de intretinut nu ai,copii de crescut nu ai,loc de munca nu ai,dar vii pe TPU si ameninti ca vrei sa te sinucizi.
Daca primesti o mancare calda,daca iti cumpara de imbracat si de incaltat si esti trimis la scoala,daca iti spala si iti gateste atunci considera-te un copil norocos pentru ca sunt copii in lumea asta care si-ar dori sa aiba macar jumatate din ce ai tu. Nu in ultimul rand, sunt copii care si-ar dori sa aiba parinti.
Iar tu sa pui botul pentru ca parintii nu vor sa iti cumpere o prostie de playstation.
Intr-un fel le dau dreptate pentru ca jocurile iti vor distrage atentia de la alte lucruri mai utile tie.
Iti spun din propria experienta pentru ca eu ajunsesem sa ma izolez in casa, nu mai vorbeam cu nimeni doar din dorinta de a sta cat mai mult la PC.
Tu acum inca esti la scoala. Eu zic sa mai lasi teatrul acesta de doi lei cu sinucisul, mergi frumos la scoala, faci un liceu, apoi te angajezi ca tot omul si atunci iti vei cumpara tot ce iti doresti tu. happy Sa vezi atunci satisfactie cand iti cumperi ceva din banii tai si parintii nu pot sa spuna nimic. happy
Iar 500 lei este o suma destul de considerabila pentru o familie cu copil la scoala. Gandeste-te ca trebuie sa mai si traiti, doar nu o sa mancati PS o luna intreaga.

Referitor la prieteni... Copilas, eu am 28 ani si inca nici pana la aceasta varsta nu am gasit persoana caruia sa ii pot spune "prieten bun". Exista doar "prieten",.dar "bun" e cam greu.
Prietenii buni sunt precum pierele pretioase.

| Hellboy96 explică (pentru gothicbat):

Îți mulțumesc! Ai mei își permit sa cumpere doar ca sunt zgârciti și mă deranjează! Mulțumesc pentru răspuns, o sa îmi cumpăr toate astea. Când am scris întrebarea eram cu totul "la pământ "

| Hellboy96 explică (pentru gothicbat):

Da, și am simptomele depresiei, însă nu am cu cine vorbi sa mă duc la un psiholog.

| Hellboy96 explică (pentru Justme1997):

Salut, cred ca mă confuzi

| wpetterssone a răspuns (pentru anonim_4396):

Depresia nu apare dacă ai sau nu familie de întreținut sau copil mic. Poate apărea la orice vârstă. Studiile arată că rata depresie a oamenilor crește direct proporțional cu cât omul este mai tânăr. Nu doar maturii au depresie diagnisticată, se ajunge ca si adolescenții să fie diagnosticați cu depresie și în multe cazuri, copii de 9-12 ani.

| Justme1997 a răspuns (pentru Hellboy96):

Profilul tau, întrebare din octombrie, poate a pus-o altcineva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Hellboy96):

Nu te confunda nimeni. Tu ai postat intrebarea asta acum ceva timp. Cati ani ai mai exact?

https://www.tpu.ro/......cu-3-luni/

| Hellboy96 explică (pentru anonim_4396):

Salut! Contul ăsta îl am de 3 săptămâni. Pana atunci era al cuiva, el nu a mai vrut sa joace fifa mobile și mi-a dat mie contul

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

| BotezanDaniel a răspuns:

Salutare! happy
big grin Distribui aceasta serie de informatii psihologice, cu care incerc sa ajut pe cei care sufera de depresie si nu numai: happy Dupa ce citesti, raspunsul il gasesti in inima ta!winking Mult succes!

-invinge orice forma de emotie negativa, de teama! happy
-refuzul de a ierta implica in mod necesar povara timpului psihologic. big grin
-prezentul este tot ce vei avea vreodata. happy
-viata ta, este in aceste moment. big grin
-viitorul este o replica a trecutului. happy
-cand mintea ta este impovarata de trecut, traiesti aceleasi lucruri. big grin
-calitatea constiintei din prezent da forma viitorului, care nu poate fi trait decat in clipa de acum. happy
-identifica-te cu mintea, observa gandul, nu-l analiza! big grin
-asculta linistea din spatele oricarui sunet! happy
-observa cromatica, nu interpreta! big grin
-modifica-ti gandul, sau accepta-l! happy
-modifica-ti starea, sau accepta starea! big grin
-simte corpul tau interior, scufunda-te in iluminare! happy
-traieste clipa de acum, prezentul etern, profund! big grin
-nu exista salvare in timp, nu te poti elibera in viitor de problema ta. happy
-prezenta in clipa de acum este cheia libertatii. big grin
-nu poti fii liber decat acum. happy
-anumite lucruri din trecut n-au mers asa cum ai dorit. big grin
-iti manifesti o putere sa mergi mai departe, de ce s-a intamplat in trecut. happy
-te impotrivesti lucruriilor care exista deja. big grin
-speranta te concentreaza pe viitor, neaga prezentul, neaga fericirea ta. happy
-situatia ta de viata exista in timp. big grin
-viata ta exista acum. happy
-situatia ta de viata este o constructie a mintii. big grin
-viata ta este reala. happy
Ideologii personale.Aleg sa renunt la depresie/ingrijorare/teama/dezamagire pentru ca:
-apare in urma constientizarii a unui lucru gresit. sad
-este rezultatul prejudecatiilor. sad
-sunt trist pentru ca sunt intr-o stare de regret. sad
-am o mare neplacere si suferinta. sad
-am o minte impovarata cu impotrivire. sad
-sufletul meu este incatusat, in suferinta, in judecata pacatului. sad
-am de ce sa ma ingrijorez. sad
-am o stare de depresie. sad
-sunt captat in necuratie si suprare. sad
-sunt singur impotriva cerului. sad
-sunt nefericit si neimpacat. sad
-sufletul nu s-a detajat de trecut si de viitor. sad
Ideologii personale.Aleg fericirea, consta in urmatoarele idei:
-fac ceea ce imi consoleaza binele. happy
-fac ceea ce ma bucura pe o perioada lunga de timp. big grin
-fac totul profund, din inima, nu din minte. happy
-renunt la orice modalitate de pacat. big grin
-pot cu adevarat sa ma identific cu mintea. happy
-vreau sa il pot contempla pe Isus Hristos, regele sfintiilor si al ingeriilor, in purificare, slava si in gloria pentru eternitate. big grin
-sunt impacat cu trecutul, m-am iertat. happy
-traiesc curat prezentul. big grin
-prezentul etern imi da bucurie. happy
-ma pot bucura de clipa de acum. big grin
-nu mai am de ce sa imi fac griji. happy
-simt sanatatea si viata din mine. big grin
-am o minte iluminata, purificata. happy
-de astazi(data), mi-am schimbat viata radical. big grin
-ma detasez de pacat, de ce nu-mi aduce fericirea si pacea. happy
-confer o viata noua. big grin
-nu ma mai intereseaza ce mi-a placut candva. happy
-imi consolidez sanatatea si bucuria. big grin

-daca nu poti sa nu gandesti deloc, inseamna ca nu te poti elibera din minte. happy
-gandul exista doar in mintea ta,niciodata in realitate. big grin
-iubirea,bucuria,pacea, nu pot inflori decat cand ne eliberam de sub domnia mintii. happy
-constiinta este calea eliberarii de durere. big grin
-nu mai crea durere in prezent! happy
-accepta si nu rezista inconstient ceea ce exista! big grin
-respecta clipa de acum! happy
-momentul prezent este tot ce vom avea vreodata. big grin
-moartea ia tot ce nu suntem noi. happy
-secretul vietii este sa mori inainte de a muri, si sa descoperi ca nu exista moarte. big grin
-viata este acum. happy
-prezentul este tot ce vom avea vreodata. big grin
-traieste in locul in care te afli! happy
-permite tuturor lucrurilor sa exista cu, sau fara tine! big grin
-taieste sfarsitul timpului! happy
-nu lasa frica, sa iti inunde mintea! big grin
-nu iti petrece intreaga viata asteptand sa incepi sa traiesti! happy
-nu isi dori ceea ce nu ai,si doreste-ti ceea ce ai! big grin
-viata este deja desavarsita,completa,perfecta. happy
-iti poti imbunatatii situatia de viata, dar niciodata nu iti poti imbunatati viata. big grin
-trecutul nu poate supravietui daca esti prezent. happy
-nimic real nu poate fi amenintat. big grin
-nimic ireal nu exista. happy
-vindeca durerile, spulbera inconstienta, fara sa faci nimic, pur si simplu existand si pastrand frecventa prezentei intense! big grin
-fericirea si nefericirea sunt de fapt una, numai iluzia timpului le separa. happy
-nu alerga dupa o iluzie pentru tot restul vietii! big grin
-lucrurile si starile iti pot oferi placere, dar iti pot da si durere. happy
-iti pot oferi placere, dar nu iti vor da bucurie. big grin
-trezeste-te, paraseste-ti mintea, fi prezent! happy
-acum, nu vei mai avea nevoie de lume, nu vei mai avea nevoie ca ea sa fie altfel de cum este. big grin
-acum vei fi capabil sa simti adevarata compasiune si sa-i ajutati pe ceilalti la nivelul cauzei. happy
-numai cei care au cunoscut transcenderea lumii pot creea o lume mai buna. big grin
-la acest nivel profund, compasiunea devine vindecare, in sensul cel mai amplu. happy
-in aceasta stare influenta ta se bazeaza in primul rand, nu pe realizarea a unui anumit lucru, ci pe simpla existenta. big grin
-elimina suferinta la nivelul cauzei! happy
-elimina inconstienta din lume! big grin
-alina suferinta lumii, daca esti chemat! happy
-nu te opune durerii, las-o sa existe! big grin
-nu nega durerea emotionala, ca sa nu contamineze! happy
-nu-i intoarce spatele, infrunt-o, simte durerea complet, exprim-o! big grin
-continua sa simti durerea, frica, groaza! happy
-ai prefera sa mori fara durere? big grin
-lasa trecutul sa moara in fiecare moment! happy
-Iti doresc toate aceste acumulari psihologice facute de mine, sa le contemplezi! big grin

| BotezanDaniel a răspuns:

"Realizez din ce în ce mai mult, că nu mai poate exista durere în prezent,că am tot ceea ce mi-am dorit vreodată.Că visurile mele infantile pe care le aveam cândva şi crezând că le am, mă credeam fericit, s-au dovedit a fi deziluzii şi deşertăciune.Acum lumea trebuie să fie aşa. Fără visuri şi fără idealuri, să nu sufăr şi să nu duc lipsă de nimic.Imaginarul nu este pentru lumea asta.Mi-am dat seama,că am tot ce mi-am dorit,şi că ar fi egoist să îmi doresc mai mult.În clipa asta,am impresia că visurile mele încep să fie tot mai reale,nu pentru că s-au îndeplinit, şi pentru că mi-am dat seama că ele au existat doar în mintea mea, că nu mi le doream eu şi parcă altcineva şi le-a dorit.Ne gândim tot timpul "Cum ar fi fost dacă?","Dacă aş da din timp înapoi...", avem tot timpul nevoie ca lumea să fie altfel decât este deja.De ce? Viaţa este deja completă, desăvârşită.Viaţa este perfectă.Gândirea noastră e imperfectă. Gândirea noastră nu există. Gândind imperfect, plângem în loc să exultăm şi ne mâhnim în loc să ne fie zâmbetul larg deschis."