| myhaelasweety a întrebat:

Am o mare problema! la schoala baietii din clasa ma bat si ma obliga sa le aduc bani de acasa! Mi-au zis ca daca spun parintilor, ma vor bate dupa lectii, ei sunt multi (10 persoane) nici nu vreau sa ma duc la schoala, nu mai pot suporta sa isi bata joc de mine! ajutati-ma va rooog frumos.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. le spui urgent la parinti cu cea mai serioasa discutie.
2. impreuna cu parintii mergi la diriginta si spui CINE face asa ceva si cine iti cere bani;
Intelege ca ei asa isi fac curaj, prin intimidare si amenintari. Daca cedezi o data, o vei face mereu si ei mereu vor abuza de asta.
Parintii vor lua decizia sa vb. cu diriginta si chiar cu conducerea scolii/liceului. Gandeste-te ca NU esti singura, iar acele persoane abuzeaza de mai multe persoane, care la fel, de frica nu fac nimic.
Baietii aia sunt idioti, mai ales daca-ti sunt colegi. Ar trebui sa va apere pe voi, colegele, nu sa va bata.
Iti repet, nu mai ceda si spune parintilor. Ei sunt familia ta si nu acei nenorociti. Nu trebuie sa te ascunzi de familia ta, ci ei trebuie sa stie toate probleme de genul asta. EI vor de la tine sa inveti si pentru asta ar face orice, ca esti copilul lor, iar tu vrei sa mergi la scoala, dar nu poti din cauza unor nenorociti care vor bani pentru tigari si bautura.
Daca mai vezi ca santajeaza si pe altii incearca sa-i filmezi si sa le scrii numele la toti care fac asa ceva.

11 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te obliga sa le aduci acasa? adica?

| LeeMaya a răspuns:

1. Incearca sa vorbesti cu un profesor, dar fara sa stie unul dintre ei, astfel se vor lua masuri
2. Trebuie sa le spui si parintilor tai deoarece nu cred ca te-ar mai bate, se vor lua masuri impotriva acestora si vor fii exmatriculati!
3. Prinde curaj si spune-le sa nu mai de'a in tine!
happy

| myhaelasweety explică (pentru anonim_4396):

Ma obliga sa le aduc bani de acasa

| myhaelasweety explică (pentru LeeMaya):

I-am spus dirigintei, a vorbit cu ei, dupa aceasta m-au asteptat dupa lectii si m-au batut pentru ca(dupa cum ziceau ei)trebuia sa tin cu dansii si sa ii spun dirigintei ca ei nu imi fac nimic!

| mgtow a răspuns:

Mergi cu un politai direct sa vezi cum fug apoi vor fi prinsi si dusi la scoala de corectie, exmatriculati si probabil batuti ei in scoala de corectie pentru ca acolo mai sant si altii de seama lor.

| Mihaela1964 a răspuns:

Vorbeste cu parintii, asta e treaba lor; vor vorbi cu directorul, daca diriginta n-a luat nici o masura, sunt sigura de asta.

| Lara123 a răspuns:

Nu mai sta pe ganduri si vorbeste cu parintii. Roaga-i ca intr-o zi sa vina cu tine la scoala sa clarifice situatia. Cu siguranta ceilalalti copii vor avea nota scazuta la purtatre, si vor afla si parintii lor. Dupa toate astea nu o sa mai aiba nimeni curaj sa se ia de tine. Bafta!

| soloangel01 a răspuns:

Asta e un caz grav.Trebuie sa vorbesti neaparat cu parintii, sa mergi cu ei la scaola si sa vorbiti ci diriginta sau cu directorul.Se vor lua masuri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru myhaelasweety):

Ia si tu pe taicatu sau unu care e smecher, du-te la scoala si zii ca astia tea batut si dupa na le e frica sa mai dea in tine cand te vede cu taicatu sau cu altcineva daca nu cheama politia da-i dracu.

| BubbleWhitee a răspuns:

Iti recomand sa apelezi direct la politie si sa-i denunti..nu vad alta solutie.Sunt tot felul de terminati in lumea asta.Nu trebuie sa te lasi batjocorita de o gasca de distrusi.

| kzd a răspuns:

Daca nu se poate face nimic poate incerci sa te muti la alta scoala ca sa scapi de ei. e doar o idee nu trebuie sa faci asta.