| ReadZore a întrebat:

Am o problema si vreau sa stiu parerea voastra adica cine are dreptate si ce ar trebui sa fac ca sa inteleaga.
Deci eu sunt clasa a 10-a si am terminat generala cu media 7 iar examenele au fost ok iar la liceu am terminat cu note bunicele 6, 7, 8 iar odata cand pur si simplu ma cam saturasem de liceu si nu am mai avut chef sa merg am stat acasa vreo 4 zile si s-a trezit mamaia sa imi zica ca o sa ajung sa dau la matura si ca uite ce tine... la usa iar eu am zis " o da imi pare rau ca am terminat 9 clase fara sa raman repetentu clasei si imi pare rau ca nu sunt un drogat care bag la vene si trag pe nas trebuie sa fiu bagat la puscarie pentru ca eu chiulesc " si tot incerc sa ii explic ca suntem in 2013 si nu mai exista copil care sa nu chiuleasca si... ziceti-mi cum sa ii inchid gura si cine are dreptate ca poate sunt eu nebunlaughing

Răspuns Câştigător
| MasterOfDisaster a răspuns:

Sunt de acord cu tine, pana la un punct.
Scoala e importanta, dar nici nu trebuie sa stai toata ziua sa inveti. Traieste-ti viata, ca atunci cand vrei un loc de munca nu te intreaba ''Ce media ai avut in clasa 10-a?'', ci te intreaba daca ai terminat liceul, daca ai diploma de bac.
Eu personal cred ca ma incadrez la categoria de ''tocilara'' dar asta e firea mea si mie chiar imi place sa invat.Nu trebuie sa generalizezi atat, adica sa consideri ca toti tocilarii sunt naspa happy.
Cred ca fiecare invata cat poate, cat ii este comod si cat vrea. Daca tu nu vrei sa inveti mai mult, desi ai putea, treaba ta. Notele tale sunt bunicele.
Dar, ai stat 4 zile acasa, acum du-te la scoala, ca ai fost destul in ''vacanta'' laughing.
Nu de alta, da sa nu inceapa profii sa se enerveze pe tine si cand mergi sa la scoala sa te asculte toti la toate orelewinking. Are si mamaia ta dreptate. Ai stat destul acasa.

A, si doar asa, faza cu ''scoala te ajuta sa ai un loc de munca in viata'' nu e tocmai adevarata. Scoala te educa, te invata sa te porti in societate, te invata sa vorbesti frumos, curat, fara greseli. Dar nu scoala iti aduce bani in casa, ci munca. Daca nu muncesti nu ai nimic. Asa ca decat un doctor cu diploma cumparata care habar nu are unde e inima, mai bine un om care nu a luat note numai de 10, dar care sa stie ce inseamna respectul, buna cuviinta, increderea, si munca.

O zi buna happy! De maine sa mergi la scoala laughing.

5 răspunsuri:
| buburuza2007 a răspuns:

Tu in niciun caz nu ai dreptate, e ok sa ai niste absente acolo, ca te plictisesti, dar nici 4 zile sa stai acasa,asta deja e vacanta, iar mama ta are dreptate, vrea sa te tii de scoala pentru ca fara ea chiar numai poti face nimic, vezi si tu in ce lume traim, nu se pune accent pe ce stii chiar daca ai 10 clase ci pe ce scrie pe o diploma,cu cat ai mai multe,cu atat esti mai boss, ce va de genu, asa ca du-te la scoala, bine si mama ta a exagerat un pic, si tu la fel cu 4 zile de chiul, nu asa se face,

| Stanculescu a răspuns:

POi dai palme lu bunica-ta si da-o incolo! Scoala te ajuta ca sa ai un loc de munca in viata! Sau vrei sa ajungi gunoier?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, esti nebun. Note de 6 sau 7 nu sint "bunicele". Mama sau bunica (mamaia) stie mai bine decit tine ce mult inseamna scoala, ea are mai multa experienta de viata decit un chiulangiu. Auzi, 4 zile! Da, @buburuza2007 are dreptate. Mai bine inchide tu gura si fugi la scoala.

| ReadZore explică:

In primul rand da notele 6, 7, 8 sunt bunicele... Daca astea nu sunt bunicele inseamna ca notele bune ar trebui sa fie 11 si 12 sau cum? Nu sunt genul de tocilar invat cat am chef si cat sa nu raman repetent. Invat cat sa nu fiu cel mai prost dar nici printre cei mai tocilari... iar tu unuldinceimaimulti nu imi spune mie ca tu nu chiulesti. Dupa parerea mea numai un tocilar inchis in casa si pus pe carte non-stop nu chiuleste de aia are o copilarie de ****. Si parerea mea e ca degeaba inveti taota copilaria si toata viata ca sa ajungi mare director la 100 de ani. Nu zice nimeni ca nu merg la scoala dar. Toti chiulim pana la urma degeaba veniti voi '' elevi model '' aici pe TPU sa aratati ca sunteti nu stiu cum.

| ReadZore explică (pentru MasterOfDisaster):

Ok maine merglaughing