| Daiurs28 a întrebat:

Am si eu o problema daca o pot numi asa, faza e ca sunt foarte rusinos nu ma stiu integra intre alti copii ma simt foarte ciudat ca si cum toti se uita la mine, si se intampla si la scoala lucrul asta imi este rusine sa respund chiar daca stiu si din acceasta cauza pierd la invatatura....Va rog sa ma ajute cineva cum as putea scapa de acceasta rusine?

6 răspunsuri:
| Flav1a a răspuns:

Trebuie sa ai incredere in tine. Nu are de ce sa iti fie rusine, esti un copil normal ca toti ceilalti. Nici la scoala sa nu iti fie rusine sa raspunzi, trebuie sa fi increzator in tine si mandru ca stii raspunsul, in felul asta ti-ai putea face unii colegi invidiosi. Nu te inchide in tine, ai incredere in fortele tale si in cunostintele tale si scoate afara tot ce e mai bun din tine happy Daca ai calitati, scoate-le la exterior, nu le tine pentru tine. Totul tine de incredere si sa nu uiti ca nu esti cu nimic mai prejos decat ceilalti.

| mVladd a răspuns (pentru Flav1a):

Nu trebuie sa ii bagi pe ceilanti in seama... Incearca sa te straduiesti mai mult, cu invatatura.La un moment dat toti vor avea nevoie de tine.Si tu ii vei ajuta doar pe cei care te-au ajutat la greu big grin Sper ca te-am ajutat...

| Weedier a răspuns:

Incearca sa te inscrii la anumite activitati sociale. Ai putea face voluntariat de exemplu sau de ce nu, un sport. Iti dezvolta abilitatile de comunicare si vei putea sa te deschizi mult mai usor.
In plus, ai nevoie sa prinzi incredere in tine. Esti o persoana mult mai speciala si minunata decat crezi. Stand mai mult printre oameni, vei realiza asta.

| KamaSutra a răspuns:

Buna happy
Trebuie sa prinzi incredere in tine, sa-ti descoperi calitatile si sa le pui in valoare. Inscrie-te la diverse activitati unde sa cunosti multi oameni si sa sa conversezi.
Iesi in oras cu un prieten si cunoasteti copii de varsta voastra,vorbiti despre voi,invata sa-i asculti si pe ceialalti.
Sau iesi pe strada si intreaba o persoana necunoscuta cat este ceasul, faci asta pentru a prinde incredere si vei vedea ca nu este asa greu sa vorbesti cu un necunoscut.
Pentru a te integra mai usor, trebuie sa fii tu insuti, prietenos, sa fii deschis spre a cunoaste oameni noi si sa fii zambitor, intrucat nimeni nu vrea sa stea cu o persoana morocanoasa.

| RainmakerX a răspuns:

Hey! Foarte multi copii sunt in aceeasi situatie ca si tine. Ce ai putea sa faci ca sa devii un pic mai sociabil cu cei din jur?
In primul rand trebuie sa realizezi ca si ei sunt oameni si ca pot sa greseasca exact asa ca tine. Nu este rusine sa gresesti! Toti facem greseli!
De asemenea... ignora-i daca iti spun ceva uracios, asta este doar pentru ca esti o persoana retrasa si toate cele.
Eu unul am devenit mai sociabil dupa ce am fost la niste cursuri de karate. Acolo mi-am facut mai multi prieteni.
Poti sa te inscrii la diverse cluburi, sa faci voluntariat si toate cele _____.
Nu fii retras si sa nu-ti fie frica sa gresesti! Daca spun lucruri urate despre tine atunci nu ii baga in seama. De ce ti-ar pasa catusi de putin parerea lor? Doar parerea ta conteaza! Fii increzator in propriile forte intrucat esti un baiat istet...nu trebuie sa te sperii daca gresesti o data,de doua ori, trebuie doar sa te ridici,sa te scuturi de praf si sa vezi de ce ai gresit facand acea alegere. Astfel pe viitor o s-o poti evita si nu o sa mai fii pacalit.
Fii zambitor, ia initiativa in anumite activitati si nu fii retras. Daca cineva te cheama undeva atunci nu spune "Stiu si eu..." ci "Da, vin." Daca esti zambitor si daca nu te iei de colegi atunci acestia nu se vor lua de tine.
De ce sa-ti fie rusine sa raspunzi? Din contra, ar trebui sa-ti para bine ca raspunzi si stii! Nu este bine sa tii in tine informatia respectiva daca o stii... pierzi foarte mult la scoala daca faci asa ceva. Si ei sunt oameni si gresesc exact ca tine, nu o sa te manance.
Fii mai increzator in propriile forte si nu fii negativist! Eventual incearca sa te inscrii la niste cursuri de karate sau la un sport care implica munca in echipa. Asa o sa te obsinuiesti sa ai oameni prin jur.
Zambeste si nu te lua de cei din jur chiar daca stii sigur ca acestia gresesc.
Sper ca te-am ajutat cat de cat!
Bafta!

| ksuper31 a răspuns:

Daca Naruto ar fi avut internet cand era mic...