| thor90 a întrebat:

Imi place mult de o fata, problema e ca suntem destul de diferiti. Avem aceeasi varsta, dar mentalitati complet diferite.
Ideea e ca, circula tot felul de zvonuri despre ea prin liceu si nu sunt bune... Si presupun ca stiti la ce ma refer. Mi-a explicat pana la urma, ce s-a intamplat si de ce au aparut zvonurile astea si am inteles-o. Ideea e ca sunt partial adevarate, a facut-o cu alti baieti si si-au cam batut joc de ea (au facut poze etc). Dupa 3 saptamani, dupa ce am vorbit intens, si bateam amandoi apropouri pentru o relatie, am adus in discutie pe fostul ei. Eram curios daca inca mai simte ceva pentru el. Inainte sa vorbesc cu ea, suferea dupa el si-mi spunea ca ar facea orice sa se impace. Si mi-a spus inainte de a incepe sa vorbeasca cu mine (acum 3sapt) ca nu mai are nicio treaba cu el, insa problema e ca, si acum, cand se mai iveste cate ceva despre el, o zice de parca inca l-ar placea. Adica ma simt total inferior lui si banuiesc ca s-ar intoarce oricand la el.
In fine, ideea e ca am prins sentimente fata de ea. Si sentimente foarte puternice. Adica e genul ala selfish girl, egoista, geloasa, care se enerveaza foarte usor si face crize.
Zilele trecute, o prietena ei a trecut printr-o despartire. Drept consolare, a primit un "uita fata de el, i-ai permis de prea multe ori sa faca faze naspa. Eu nici macar nu ma mai uitam la el". Si am intrebat-o daca ar face la fel si mi-a zis ca "nu stau dupa nimeni".

Iar sapt trecuta, niste colegi m-au intrebat de ce vorbesc cu ea (ea fiind foarte populara prin liceu) si un prieten mi-a sugerat sa dau uitarii si sa nu-mi fac viata complicata pentru ca mai bine ma duc la prostituate si ca a auzit-o ca vorbea zilele anterioare despre fostul ei, timp in care, noi inca vorbeam.

Si sunt tot felul de semnale mixte - imi spunea, desigur ca in gluma, ca s-ar muta cu mine si ca mi-ar gati si chestii din astea super dragute si nu pot sa inteleg daca ea cauta doar rebound sex sau o relatie serioasa - mentionez ca nu a avut o relatie propriu-zisa cu el, mai mult prieteni de beneficii si cica s-a saturat de asta SAU niciuna dintre astea.

Ce sa fac? Ea e principalul motiv pentru care nu dorm noptile... sunt foarte gelos si ma tot gandesc la ea. Sa-i spun ce simt - desi e constienta ca am sentimente fata de ea?

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

De obicei, așa se întâmplă prima iubire dă greș. Nici el nici ea nu știu ce vor exact.
Vorbele sunt una, faptele sunt alta. De multe ori, cei cu personalitae puternică ajung să fie subiect de bârfă și sunt în centrul atenție într-un grup. Bârfele și vorbele purtate de vânt nu spun de obicei realitatea despre un om ci mai mult fanteziile din capul celor care le poarte de la o ureche la alta prin telefonul fără fir.
Și fata spune multe, că ar găti pentru tine? Dar dacă o spune pe bune? Nu ai de unde să știi până nu faceți ceva împreună. Vorba ta, știi la ce mă refer.

6 răspunsuri:
| NonZarek a răspuns:

Treaba e serioasa, dacă sunteți diferiți, crede ma, sa zicem ca reușești sa fi cu ea împreuna dar după 2 luni te vi satura de ea, te vei plictisii din simplul fapt ca ea are un caracter nașpa, sentimentele tale au văzut cum e sa fii în relație și gata, îți vor da pace. Eu zic sa îți cauți pe altcineva, știu, e greu, e foarte greu dacă ai asa sentimente puternice (știu cum e) dar, încearcă doar, prinde curaj sa renunti la ea.
Din câte ai spus, mi am dat seama ca ea e doar prietena cu tine, șansele sa fiți împreună e de 60% sau mai puțin, când ți a vorbit de gătit și alea glumea doar, chiar voia sa v-o trageți, asa ca, eu zic sa o lași ca nu e o fata ok, dar, pot încerca să i spui sentimentele tale puternice fata de ea, dar asta ar însemna să fii mai dur, mai puternic pentru ca e genul de fata mai, gen alone wolf, careia II place sa facă cum vrea, e aa un băiat.
Poti încerca cum am zis, și poate vei reușii și sa o schimbi în bine dacă ești cu ea împreună, dar, șansele sunt mici sa va tina relația, sau na, sa reușești sa fi cu ea în relație.
Cum am zis, te considera doar un simplu amic, cine știe, dacă ești viteaz și bagi puțin curaj sa I spui sentimentele poate vei reușii ceva.

Nu uita, dacă vei încerca, fi puternic, nu te lasă dacă începe sa te I a la mișto sau sa fie aroganta, căci tipurilor ăstora de fete trebuie sa le dovedești ca le poți stăpâni, ca și cu caii sălbatici, trebuie sa fii mai tare și puternic fizic cât și mintal sa ii poți îmblânzi.
Succes!

| Andreeush a răspuns:

Dacă zici că sunteți atât de diferiți de ce îți pierzi timpul cu ea?
Cine îți garantează că îți va fi fidelă dacă începi o relație cu ea? Mai ales la ce reputație are e nasoală situația.

| thor90 explică (pentru NonZarek):

Multumesc mult pentru raspuns! Am vorbit astazi cu ea, si aparent chiar vrea sa fie cu mine. Adica desigur, nu prea as avea ce sa pierd, probabil timpul, dar am mai trecut prin niste despartiri mai nasoale, si presupun ca stiu cum sa fac fata. Insa nu am mai patit niciodata sa nu dorm noaptea din cauza unei fete si sa ma gandesc tot timpul la ea. Nici nu-mi sta in fire laughing

Mai nou, prietenii mei zic ca e o persoana naspa, adica rautacioasa dar de o luna vorbesc cu ea si nu pot sa-mi dau seama daca au sau nu dreptate laughing

In orice caz, mersi pentru incurajare! Aveam nevoie! happy

| thor90 explică (pentru sadrian46):

Un raspuns extrem de inteligent! Multumesc mult e putin spus! Acum ne-am pus impreuna, iar lucrurile chiar s-au schimbat radical. Incearca sa-si modifice atitudinea pentru mine, desi nu i-am cerut lucrul asta. Si presupun ca e o schimbare in bine!

Aparent, chiar vrea sa petreaca timp cu mine gatitnd, si locuind impreuna.

Mersi inca odata!

| thor90 explică (pentru Andreeush):

Paaai, pentru ca o plac. Sunt atras de tot ceea ce-i diferit, cred ca e o chestie tipic mie. Si experimentez, probabil ca o sa fie o experienta proasta... sau buna, cine poate sti.
Insa am de gand sa vad rezultate, schimbari din partea ei. Si ea totusi incearca. Mersi frumos inca odata!

| NonZarek a răspuns (pentru thor90):

Cuplacere! Ma bucur ca ți am fost de ajutor și ca ai reușit sa te împaci cu ea, mi ai dat și mie un pic de speranța cu relatia meawinking