| DarthRevan a întrebat:

Salut TPU,ma tot gandeam si am ajuns la concluzia ca, nu exista bine si rau.Si acum vreua sa va spun si de ce simt si cred asta cu adevarat.Pentru ca traim intr-o lume confuza, de ce stiu asta? pentru ca si eu am fost confuz si cred ca foarte multi oameni care vor sa cunoasca cat mai mult ajung aici.Si ma gandeam sa impartasesc asta cu voi.Nu exista bine si rau,deoarece fiecare are experiente diferite (familie,colegi, trairi ) si moduri de gandire diferita.Societatea ne conditioneaza fie ca vrem sau nu,eu sunt conditionat si voi toti,si toti oamneii care traiesc in societate sunt conditionati de lumea din jur sa se comporte si sa vorbeasca intr-un anumit fel,fiindca nu suntem incurajati sa fim noi insine si de multe ori ne este frica sa fim cine suntem noi,pentru ca nu iubim sau valoroficam cine suntem noi destul incat sa fim noi asa cum suntem, pentru ca o sa fim judecati.Si stiu ca nu sunt singurul adolescent judecat de lume doar pentru ca nu gandesc,,ca voi adolescentii cool care vor sa isi traiasca viata intr-un anumit mod de distractie " Si in concluzie am vrut sa impartasesc asta,nu exista bine si rau, pentru ca ce e bine pentru mine poate fi rau pentru voi sau invers.Totul poate fi interpretat in bine sau rau.Lumea e prea complexa ca sa o pui in niste cuvine si sa spui ca asa e.Lumea asta e un loc plin de experiente,iar viata nu stie ce e aia rau sau bine,noi efectiv traim si atat,daca e bine sau rau nu conteaza,fiindca totul se intampla fie ca e rau sau bine, tot se intampla.

Răspuns Câştigător
| FaraNume1245 a răspuns:

Ai dreptate, intr-un fel. Tu vorbesti aici de bine si rau subiectiv, despre care ai perfecta dreptate. Diferenta este ca exista bine si rau obiectiv, cum ar fi violenta, ura, intelegi tu.

10 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Există bine și rău, sunt lucrurile nebenefice sau benefice societății, populației majoritare și de asemenea conduitei morale. Dacă ai moralitate vezi diferențele, dacă nu poți să te declari psihopat.

| DarthRevan explică (pentru T0T):

Disagree,te contrazic,binele si raul pot fi stabilite daca le pui intr-un context,asa cum tu le-ai pus,,moralitatea" dar daca te uiti din punct de vedere inalt,bine si rau nu exista,iar teoria religiei nu exista cu raiul si iadul,pentru simplul fapt ca binele si raul exista doar aici in aceasta viata,dar dincolo de unviersul asta nu exista asa ceva, fiecare unviers are ceva unic, fiecare lucru oricat de mic ar fi.Iar experienta ramane experienta fie ca e rea sau buna, nu conteaza cum e ea, ea este si exista!

| FaraNume1245 a răspuns (pentru T0T):

Uite un exemplu. Un baiat si-a pierdut un picior intr-un accident. Toata familia e suparata, el e suparat. Ai spune ca acest accident a fost "rau", nu? Peste cateva luni, se iveste un razboi si toti baietii apti sunt luati in armata si dusi la razboi, dar acest baiat sta acasa. Acum e un lucru "bun" ca e fara un picior?

| T0T a răspuns (pentru DarthRevan):

Dacă te uiți dintr-un punct de vedere înalt am vorbit de beneficiul majorității. Tu ai cam deviat, nu am spus nimic de religie. Moralitatea ne definește umanitatea iar rațiunea ne dă posibilitatea să conștientizăm ce este benefic sau nu deci ce este bun sau nu. Binele sau răul există și e extrem de limpede faptul acesta.

| T0T a răspuns (pentru FaraNume1245):

Depinde de ce s-ar fi întâmplat în război. În acest caz nu poți știi dacă e bun sau rău, decât dacă știi deznodământul războiului. Dacă copilul s-ar fi putut duce la război deci nu ar fi pierdut piciorul și s-ar fi întors în viață ar fi pe deplin un lucru bun. În cazul în care nu știi deznodământul nu poți spune dacă un lucru este într-adevăr bun sau rău însă există mult mai multe exemple în care știi.

| T0T a răspuns (pentru T0T):

Însă chiar și așa poți spune cu siguranță că faptul că și-a pierdut piciorul a fost un lucru rău pe moment iar faptul că nu îl poți defini ca lucru rău pe viitor e cu totul altă treabă.

| T0T a răspuns (pentru DarthRevan):

Eu tot nu înțeleg ce te doare pe tine de restul universului. Ești un individ viu, concentrează-te pe tine și pe ceea ce poți atinge.

| FaraNume1245 a răspuns (pentru T0T):

Ce voiam eu sa iti arat e ca binele si raul sunt subiective si schimbatoare. Ce e rau acum, poate fi bun pe viitor si invers.

| T0T a răspuns (pentru FaraNume1245):

Nu neapărat subiective sau schimbătoare. De exemplu ai oportunitatea să salvezi un om care e în punctul să fie ucis de un criminal în serie căutat de poliție. Acel criminal este prins datorită ție iar omul respectiv își trăiește viața cu familia fericit. Știind astea mai poți considera lucrul respectiv rău? Aici știi deznodământul și am vorbit de un lucru bun per ansamblu. În rest nu putem decât să intuim iar prin a alege cele mai benefice situații care ca oricare situație pot să capete o altă turnură e ceva normal, nimeni nu ar alege cea mai dezavantajoasă situație care prezintă și cele mai mici șanse. E cum aș veni eu acum la tine și te-aș ucide că oricum în viitorul îndepărtat ar veni unul și te-ar tortura deci eu ți-am curmat suferința deci am făcut un lucru bun, nu? Nu se pune problema așa. Ce este mai benefic este bun și chiar și așa nu cred că lucrul ăla bun se poate modifica printr-un alt lucru bun și va deveni rău ci printr-un alt lucru rău. De exemplu situația aia în sine cu războiul pe care ai prezentat-o a fost un lucru rău(războiul în sine) iar printr-un lucru rău poți da peste cap binele și viceversa. Dacă nu exista factorul război acel lucru era pe deplin bun. Deci ori te raportezi la moment și la șansele viitorului ca să definești binele și răul ori te raportezi la deznodământ.

| T0T a răspuns (pentru T0T):

Nu zic că multe lucruri nu sunt relative sau că multe nu pot fi atât bune cât și rele(chiar dacă în proporții diferite) dar sunt și lucruri unde chiar poți spune ce e mai benefic pentru cineva. Dacă gândim recursiv toate situațiile ajungem să nu mai gândim deloc.