| kikizzz a întrebat:

nu mai imi suport parintii. Sunt impreuna cu o fata de 1 an jumate si ea este tiganca si ei nu sunt deloc de acord cu asta si imi distrug relatia. Mentionez ca am 17 ani jumate. S-a ajuns ca maicamea sa-i dea mesaj prietenei mele sa-i spuna sa ma lase in pace si acum prietena mea a devenit mai distantata de mine. Pur si simplu nu-i mai suport. Sfaturi ceva? Abia astept sa fac 18 ani sa nu mi se mai impuna reguli sau nu mai stiu ce.

6 răspunsuri:
| răspundtot a răspuns:

Băiețaș, atâta timp cât locuiești cu părinții, vor fi aceste reguli. Poți sa-ţi iei un job arătând că ești responsabil. Iar probabil fata e distantă că nici ei nu-s de acord cu relația voastră, doar că într-o relație, cuvântul părinţilor voștri e zero. De-aia sunteți voi doi contra lumii. Ia-ţi un job să arăți alor tăi dar și tipei că ești responsabil

| Fatamuntilor a răspuns:

Tu crezi ca daca faci 18 ani iti poti face propriile reguli in casa parintilor tai?
Cetatenii de etinie roma pot fi ok.Dar trebuie dovedit.Nimeni nu are dreptul sa judece inainte de a cunoaste.Dar se stie ca romii nu au reputatie tocmai buna. Daca prietena ta a devenit mai distanta insemna ca cel putin ea a inteles.Nu ne-ai spus cati ani are ea...
Eu zic sa faceti o pauza... e ca si cum ati sta in izolare. Timpul care va trece va fi edificator pentru viitorul vostru ca si cuplu.

| darrio2007 a răspuns:

Vinovatul esti tu, pentru ca nu stii obiceiurile tiganilor, in caz de vrei ca relatia sa evolueze. Parintii tai iti vor binele. Daca te incurci prea mult cu ea, risti sa ai probleme toata viata. Ei accepta fff rar persoane din afara etniei lor. Asa ca lasa prostiile si asculta-ti parintii.

| Donsavas a răspuns:

Poti sa le spui ca nu e ceva serios. Asa te vor lasa in pace.

| kikizzz explică (pentru Fatamuntilor):

Tot 17 are si ea, parintii ei sunt de acord perfect cu relatia noastra, totusi aproape 2 ani e ceva...

| aimullah123 a răspuns:

Eu zic sa stergi numarul iubitei tale din telefonul parintilor.
Apoi porti o discutie cu iubita ta si spui sa ii ignore.
Apoi le explici parintilor tai ca rasismul nu e un lucru bun si le prezinti ce crime au fost savarsite datorita rasismului. Le poti oferi o carte in care se vorbeste despre lagarele naziste si e suficient.
Daca nici asa nu merge incearca sa aduci alte argumente precum faptul ca ura ne imbolnaveste. Ca in creier gandurile sunt procesate in arii diferite. Gandurile pozitive sunt procesate intr-o arie frontala stanga iar gandurile negative sunt procesate intr-o arie frontala dreapta dar de 4 ori mai greu ca si cum creierul ar incerca sa le respinga. Si in functie de semnificatia lor pozitiva sau negativa gandurile, emotiile, si comportamentele noastre ne influenteaza la nivel biochimic si anatomic. Deci o gandire negativa ne poate imbolnavi. Spre exemplu cand simtim ura fata de cineva ADN-ul nostru se strange iar daca intelegem ca fiecare om poate sa greseasca si iertam acea persoana, ADN-ul nostru se deschide. Aceste lucruri au fost descoperite de oameni de stiinta. Aceasta selectie poate fi vazuta prin metodele actuale de imagistica.
Daca nici cu aceste argumente nu ii convingi sa nu mai fie rasisti eu nu mai am idei.