| anonim_4396 a întrebat:

Nu stiu ce sa fac acum cu liceul pentru ca trec clasa a 8-a. Sunt la o scoala din Bucuresti sectorul 3 doar ca plina de romi (din clasa 1 sunt in ea). Profesorii nu isi dau interesul, elevii tipa si nuprea se fac ore. Clasa mea a fost si prima clasa cu integrad sportiv din aceasta scoala deci la fiecare materie au fost prescurtate orele (in loc de 2 ore pe saptamana de fizica 1 si tot asa la fiecare materie).M-am uitat la mediile la evaluare din ultimii 4 ani si nu a fost nici un elev cu media mai mare de 8.Acum eu ca am avut materia prescurtata o sa imi fie si mai greu. Am avut in fiecare an 5-7 cam media 9 in cap. Acum nu stiu ce sa ma fac daca o sa iau media 5-6 de admitere deoarece nu ma duc pe sportiv ca nu sunt bun dar nici pe ceva scoala profesionala pentru ca nu as dori. Voi ce ma sfatuiti?

Răspuns Câştigător
| Alexuta921 a răspuns:

Buna!
Pune mana si invata, cauta pe siteurile ministerului educatiei variante de evaluari, chiar te vor ajuta. Lasa romii incearca sa te integrezi, stii cum se zice frate cu dracu pana treci lacu. Cauta un liceu mai central cum ar fi in Piata Unirii sau Piata Romana si numai vei avea probleme. Te pup! kiss

4 răspunsuri:
| GeorgeBerbec a răspuns (pentru Alexuta921):

Buna! Mersi foarte mult de raspuns. Tocmai din sectorul 3 pana acolo as zice ca e distanta destul de mare. Nu nu sunt rasist dar faza este ca sunt din aia care fac 8 clase si se lasa sau gen nu invata ca nu le pasa....Si faza este ca daca profesorii au vazut ca 70% dintre elevi fac galagie si nu ii intereseaza ori nu ne predau ori ne dadeau de copiat si asa trecea ora, ne trecea sa scape de noi sa nu se complice la toamne.

| Alexuta921 a răspuns (pentru GeorgeBerbec):

Eu am fost la un liceu foarte bun in sectorul 3 si nu vreau sa ma laud dar am luat bacul in ciuda a ceea ce se spune.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Alexuta921):

Mereu mi se pare amuzant ca se pune problema sa "iei" bacul... un amarat de 6 se ia cu un minim de efort...

La bac ar trebui sa se puna problema cu cat il iei peste 9, nu doar sa-l iei...

| Alexuta921 a răspuns (pentru Cosmin86):

Peste 9 iei daca faci mediatatii, depinde de capacitatea fiecaruia. Unii scriu frumos, altii stiu sa faca calcule. Idk nu suntem toti la fel.