| anonim_4396 a întrebat:

Sunt in clasa a 6 a iar media (eu am calculat-o) imi va iesi 8, 70, ma simt foarte prost deoarece toti colegii mei au mediile 9, 30-10. Clasa a 5 a am terminat-o cu 9, 50. Mereu la teste/teze scriu absolut tot, dar gresit. Voi ati avut vreodata note asa mici? Ce spuneti, 8, 70 e o nota acceptabila?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Anul asta media din 5-8 conteaza 20% pentru media de admitere la liceu (stiu ca nu te intereseaza si ca mai ai mult si bine pana ajungi sa termini a 8a). Nota 8.70 este ok, in comparatie cu colegii tai cam slabut, dar te poti ridica adica poti incepe cu noul semestru sa inveti mai bine si iti dau un sfat si acela sa incerci sa inveti cat mai multe din clasa si sa ajungi acasa cu lectiile deja stiute si asa mai reduci si numarul de ore de invatat acasa.
Eu in a 6 a sem 1 am avut 8.93, dar am avut in a 7a medii mai mici decat a ta.

3 răspunsuri:
| Gerard9965 a răspuns:

E acceptabila. Incearca sa inveti logic si sa fixezi cunostintele. Poti repeta un lucru de 10 ori pana iti intra in cap, iar la fiecare lectie o recapitulezi si pe cea din urma, pentru a nu o uita.
Asta e media pe primul semestru. Mai sunt 3 saptamani, timp in care ai timp sa.ti maresti notele!
Mai ai un semestru. Chinuie.te sa inveti sa iti ridici media la macar 9

| Al3x998 a răspuns (pentru anonim_4396):

Multumesc mult happy Am primit astazi rezutatele la scoala. Iar media imi va iesi 9.20, este o diferenta, intre 8.70 si 9.20. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Al3x998):

Ma bucur atunci.
big grin