| epicquestion a întrebat:

Sunt un adolescent si ca multi alti adolescenti(din pacate)am o dependenta, nu ma droghez, nu fumez ..in schimb stau toata ziua si ma joc jocuri video ajungand astfel sa ma izolez de restul lumii, de prieteni gandindu-ma ca eu stau bine, nu fumez, nu beau, nu ma droghez in schimb si acest lucru este exact la fel si vreau sa scap de acest lucru, vreau sa nu ma mai joc insa intotdeauna ma resemnez din diverse motive si revin la jocuri..Ma poate ajuta cineva, sa imi spuna ce ar trbuii sa fac sa ma pot lasa de jocurile video, sa pot renunta la acest viciu?

11 răspunsuri:
| an0therkid a răspuns:

Sall
de ce le mai multe ori oamenii abandoneaza anumite obiceiuri pentru ca observa cum cei din jur se simt derajati de ele ori pentru a face o impresie buna cuiva
dar sa nu uitam ca datorita anumitor vicii iti poti face si prieteni(sau anturaj cum prefera mamele sa spuna)
cauta sa te imprietenesti cu persoane care au aceeasi pasiune ca a ta

| Nemessys a răspuns:

Man, daca nu vrei sa devii si tu ca ei, mai bine continui asa. Sau, daca tot vrei sa mai iesi pe afara, iti recomand gen. sa te joci ziua pe pc si dupa. seara iesi 2-3 ore. Asa ai timp de toate (bine. mai mult de pc) Si poti incerca pe zi ce trece sa stai din ce in ce mai mult afara. Asa te poti lasa si de pc. Atat. Dar te rog foarte mult, ai grija cu cine iesi si ce faci. Bafta in noua viata.

| Deaad a răspuns:

Asta e viciul lumii moderne.

Ii consider retarzi pe toți cei care fac ce faci tu.

Mergi afara si socializează.

Si daca nu-ți place sa socializezi, citește sau ieși in natura, sac de carne leneșă ce esti!

| MistretulPufos a răspuns (pentru Deaad):

Bai fraie...aaa asta Decebal, cum se face ca esti mereu pe TPU? sac de carne productiva ce esti! laughing

| Deaad a răspuns (pentru MistretulPufos):

Eu nu ma joc cu pixelii pe căcaturile alea de jocuri.
"Distracție" cum o numiți voi.Si TPU-ul nu-mi mănâncă timpul cum va mănâncă vouă, jocurile.
"Aaa asta Decebal"
laughing

Ești un cretin.

| epicquestion explică (pentru Deaad):

Iar eu,ii consider pe cei ca tine ipocriti,te grabesti in a judeca fara a vedea problema,crezi ca suntem retarzi, e mai usor sa critici decat sa ajuti, nu? mergi afara si socializeaza, cu cinetu ai spus ca e viciul lumii moderne + nu mai sunt la gradinita, tu cum te descurci?

| Deaad a răspuns (pentru epicquestion):

Bai frate, mai lasa-ma in *** ca sunt satul de prosti ca tine.

Cine are probleme aici?
Tu, in ***.Tu spui ca ai dependenta de calculator, nu eu si definitia mea nu e ipocrizia in legatura cu acest subiect.

Daca ai pus intrebare in care se specifica clar ca te plangi de asemenea viciu de idioti, trezeste-te ca va veni si unul ca mine care sa te critice pentru ca asa meriti.

Ai auzit de critica constructiva?

Daca te-as avea in fata te-as injura de 3 ori mai mult ca sa-ti intre in capul ala sec, prostit de calculator.

| epicquestion explică (pentru Deaad):

Una e critica constructiva si alta e sa injuri ca un neandertal si imi pare rau ca eu am un viciu de idioti.tu probabil fumezi, tragi pe nas, bei (vicii de destepti nu?) si daca mai vedea in fata nu ai avea sange in instalatie sa deschizi gura pentru ca tu nu stiu sigur daca ai ajuns la varsta de peste 18 ani,efectiv modul de exprimae denota ce fel de persoana esti, esti genul ala de persoana care se crede superioara tuturor, care intotdeauna critica dar care nu e capabila sa faca ceva, iti place sa observi si sa critici, atat ..cap sec? alege orice domeniu,fizica,chimie, maematica, romana, geologie absolut orice,, si o sa vezi ca sterg cu tine pe jos

| Deaad a răspuns (pentru epicquestion):

E grav daca ai ajuns la o varsta de peste 18 ani si tu inca te joci ca un porc pe calculator,fiind,spui tu,dependent.

Si tu esti genul de persoana care se simte ofensata de ce spune un om necunoscut pe o retea de socializare.

Si tu,handicapatule,consideri ca felul de exprimare pe care il folosesc eu este tabu si nu e frumos sa vorbesc asa cu lumea.
Vorbesc cum vreau eu cu lumea si tot critica constructiva e daca ii injur si de morti.

Ma doare in **** de cunostintele tale in fizica, chimie, matematica, romana, geologie pentru ca nu despre asta e vorba in aceasta intrebare magnifica pe care ai pus-o.Si asta denota de asemenea o superioritate pe care o ai si tu, bineinteles nu atat de mare ca a mea.

Tu ai pus intrebarea, eu am raspuns.
Nu-ti convine ce raspunsuri primesti?
Atunci nu pune intrebari daca crezi ca toate vor fi cu floricele pe campii.
Si cu asta am terminat si poti spune ce vrei tu, ca nu imi pasa.

| epicquestion explică (pentru Deaad):

Spune-mi.tu ce faci in timpul liber? ce hobby-uri ai?

| Deaad a răspuns (pentru epicquestion):

Timpul liber il petrec citind in cea mai mare parte.Istorie,filosofie,si romane clasice.

Muzica.
Cant la chitara, am o pasiune pentru cubul rubik de vreo 5 ani,cand sunt la tara in weekend imi place sa ma plimb, muncesc cand am ocazia si mai nou vreau sa ma plimb cu bicicleta.

Inotul(desi nu fac sport de performanta).

Jocurile rpg, desi de mult timp nu mai am pasiunea pentru jocurile video fiind ca:
Eram un disperat la fel cum esti si tu.
Eu ma critic si pe mine, ala din trecut, de acum vreo 3-4 ani.

Pana cand am observat ca sa stai si sa joci fara oprire e o pierdere inutila de timp.Cea mai mare pierdere de timp.Nu e constructiva si nu te ajuta cu nimic.

Mai joc rar un The elder scrolls ceva, ca mi-a placut mult.

Dar nu in masura de a ma IZOLA. Faceam asta si nu o mai fac.Inca ma izlez pentru ca nu suport oamenii.Prefer sa stau singur decat inconjurat de prosti.Dar nu pentru ca am vreo dependenta antisociala.
Si inainte sa ma iei cu:pai si daca si tu te mai joci din cand in cand ce ma injuri aici?
Una e sa te joci cand ai chef(eu nu prea am chef) una e sa stai o zi intreaga cu ochii in calculator.

Si da,ii consider idioti pe toti cei care fac asta,inclusiv ma consider idiot si handicapat pe mine,din trecut.

Daca n-ai inteles ce am spus,sau nu vrei sa intelegi,esti dobitoc.

Inca odata:
Tu ai probleme, nu eu.
Tu ai pus intrebari, eu iti raspund.
Daca nu voiai sa fii injurat, de ce ai mai cerut parerea?

Si acum chiar am terminat cu prostia asta, e prea mult.
17-29 septembrie.
Am dus-o prea mult si m-am plcitisit groaznic.