| xiaomin08 a întrebat:

Salut! Trec a 8-a si vreau sa-mi fac o idee de pe acum cu ce profil imi doresc pentru liceu. Am studiat fiecare profil si as vrea sa aleg intre Stiintele Naturii si Stiinte Sociale. Din pacate, aleg foarte greu asa ca as vrea sa cer un sfat. La Stiintele Naturii nu imi place faptul ca e multa mate, materia care-mi place cel mai putin, dar am chimie si biologie care-mi plac la nebunie. La stiintele sociale nu voi face deloc/nu asa mult pe cat imi doresc, dar scap de mate, sa zic asa. As vrea ca in viitor sa fiu ortoped, asa ca va trebui sa fac bio si chimie. Ce pot face? Din moment ce singurele materii care-mi plac la scoala sunt bio si chimie, nu as vrea sa renunt la ele la liceu, dar nici sa fac mate. Un sfat, va rog? sad

6 răspunsuri:
| Nirvanaaa a răspuns:

Recomand științele naturii.
De matematica te vei lovi si la medicina. E posibil sa ți se zică ca nu vei face matematica, dar nu exista asa ceva. Si aici vor fi formule, calcule, la examene trebuie sa te gândești repede, nu ai timp de stat. Matematica m-a ajutat ca de altfel tot ce am făcut la științele naturii. Acolo mi-am format baza.
Dacă vrei sa urmezi Medicina după ce termini, recomand științele naturii.

| rumi36 a răspuns:

Si eu tot pe stiinte ale naturii vreau sa ma duc si ghici ce,sunt praf si la mate si la chimie si la fizica,fa ceea ce-ti place,nu te duce pe uman pentru ca iti este mai usor,ca sa ajungi ortoped trebuie multa munca, du-te undeva unde stii ca o sa inveti usor si nu o sa iti fie scarba, matematica, te descurci cu ea, nu e un mare hop chiar daca dai bacul.O sa fie mai usor sa continui medicina(care dureaza 6 ani) cu stiinte ale naturii decat cu stiinte sociale, o sa fie oameni care o sa iti zica ca poti urma orice facultate indiferent de profil, dar mai usor e sa ajungi la medicina cu stiinte ale naturii pentru ca faci materiile pentru admitere pana in a 12 a si inclusiv, pe cand la uman scapi de ele mi se pare prin a 10 a, o sa iti fie mai usor sa inveti pentru admitere daca te duci pe stiinte ale naturii.
Recomand stiinte ale naturii

| xiaomin08 explică (pentru rumi36):

Multumesc mult de tot pentru ajutor! Raspunsul este unul f folositor happy

| xiaomin08 explică (pentru Nirvanaaa):

Multumesc multtttt! Ai dreptate!

| Nirvanaaa a răspuns (pentru xiaomin08):

Cu drag happy. Sa acorzi mare atenție termodinamicii ( fizica - parca clasa a zecea și partea de optica clasa a IX-a și a XI-a - te va ajuta la biofizica), genetica ( biologie clasa a XII-a) - chiar mi-a folosit baza din liceu acolo, anatomie (clasa a XI-a biologie) și chimia organica ( clasele X și XI-a - te va ajuta mult la biochimie).
La admitere vei avea probleme de calcul indiferent dacă alegi fizica sau chimia ca proba opționala. Deci e buna niște matematica happy. Succes.

| xiaomin08 explică (pentru Nirvanaaa):

O sa am grija, multumesc ca mi ai atras atentia asupra acestor detalii! Apreciez ajutorul acordat si chiar ma ajuta! De asemenea, este Cuza din sectorul 3 din Bucuresti bun pentru acest profil?