| AtIr a întrebat:

Vine vara,iar eu am ramas cu pete maronii in urma acneei pe spate si piept, deja se vede ca incep sa se vindece.Dar urmeaza sa ies undeva la o plaja si mi-e rusine..fiindca se vad urat,cum sa fac sa dispara mai repede? folosesc zineryt. ceva crema pentru iluminare a pielii, lapte si crema de corp..si un ulei de lavanda.Dar...rezultatele sunt cam mici.

Răspuns Câştigător
| SefaTa97 a răspuns:

1. Pasta de dinti

Aplica pe cos, inainte de culcare, o cantitate mica de pasta de dinti. Daca nu dispare de tot, cu siguranta marimea lui se va diminua dramatic. Spala fata de dimineata si aplica o crema puternic hidratanta, mai ales in zona in care ai aplicat pasta de dinti, cu siguranta o sa-ti deshidrateze tenul.

2. Otet

Daca ai o urgenta cand vine vorba de cosuri poti sa folosesti linistita si otetul. Ai grija, foloseste foarte putin pentru ca s-ar putea sa te intepe si sa te irite. Daca ai un ten sensibil, dilueaza otetul cu apa (fiarta si racita in prealabil).

3. Miere

Imediat ce cosul isi face aparitia aplica putina miere. Adauga si un plasture deasupra si mergi linistita la culcare. Sansele ca el sa dispara cand te vei trezi in urmatoare zi sunt foarte mari. La fel ca si in cazul pastei de dinti, hidrateaza foarte bine a doua zi fata si zona in care se afla cosul.

4. Picaturi de ochi

Poate parea bizar, dar se pare ca este adevarat: picaturile de ochi te pot scapa de un cos "nastrusnic". Toarna cateva picaturi de Visine (sa zicem) pe cos si ai sa vezi ca roseata si umflatura va disparea in scurt timp.

5. Fulgi de ovaz

Fierbe cativa fulgi de ovaz intr-o oala cu apa, lasa terciul sa se raceasca si aplica-l pe fata la fel cum ai face si cu o masca.

Lasa masca sa actioneze in jur de 15 minute si curata fata cu apa. Roseata va disparea, iar marimea cosului va fi considerabil mai mica.

http://www.mayra.ro/......e-urgenta/

3 răspunsuri:
| cynty22 a răspuns:

Ce ti-a spus Capsunicaaa90 e grozav, dar ar trebui sa fie lasate ca plan b sau si in timpul unui tratament dat de dermtolog si eu aveam aceleasi probleme pana am consultat dermatologul, iar otetul de preferat sa nu il incerci...eu am dat cu otet si am avut surpriza sa se irite fata ca si cum as fi arsa cu tigara si ma ustura groaznic.Dar sa nu le spargi,vei avea urme sau chiar gauri pe viitor si nu faci decat sa imprasti puroiul si sa apara alte cosuriistraight faceincearca si masti cu argila nu sunt deloc scumpe,sau poti prepara acasa simplu o masca separi galbenusul uni ou de albus si iti aplici albusu pe fata lasandu-l sa se usuce iar apoi te clatesti cu apa calduta,nu uita incearca sa nu folosesti acelasi prosop mai mult de trei patru zile,cand te stergi pe fata nu faci decat sa mai pui niste microbi, incearca sa nu te speli pe fata cu sapun, exista solutii speciale la farmacie de spalat pe fata si nu sunt foarte scumpe si spalate cat de des poti preferabil macar dimineata si seara, apa tonica este iar foarte buna, sper ca ti-am fost de ajutor....succes! :*

| AtIr explică (pentru cynty22):

Da...doar ca eu nu mai am cosuri.ci pete maronii pe spate...pe fata..nu am..pe spate am fiindca m-am epilat iar apoi am facut dus.m-am iritat si le-am spart.

| cynty22 a răspuns:

Atunci incearca un specilist in makeup...te va ajuta cu siguranta
winking