| vnvrgvskjdv a întrebat:

Voi ce ati alege intre medicina (de orice fel) si design vestimentar? Eu ma pricep la desen si as vrea sa merg la un liceu pe profil; sunt sustinuta de profesorul meu care este artist plastic si este de acord cu mine, toata lumea zice ca va iesi ceva bun din mine insa tatal meu nu este de acord.Imi place designul si ma pricep insa gasesc un loc de munca greu si nu este stabil, nu am neaparat o pensie si nu e de durata.Insa ca doctor ai o pensie si un loc de munca stabil si usor de gasit.Nu stiu ce sa fac.Voi ce ziceti? Ce ati alege?

9 răspunsuri:
| MihaiGe a răspuns:

Design vestimentar daca stii sa desenezi.
Baftă!

| Biutzu a răspuns:

Dupa mine cred ca e bine sa il asculti pe tatal tau dar sa faci in paralel si cursuri la liceu (stiu ca la liceel dearta se fac si ore in paralel )

| SimonaQs a răspuns:

Asa e nu e o meserie sigura ca designer... Tatal tau are dreptate...Acum depinde de ce iti doresti si u ca daca nu iti place meseria nu o practici cu placere fa ceea ce iti place si atunci vei practica aceea meserie cu placere dar daca iti place si medicina din punctul meu de vedere meu de vedere ar trebui sa mergi pe medicina.
Baftaa!
Fuunda? big grin :p

| CantThinkOfAName a răspuns:

Eu as alege design vestimentar. Dar asta e alegerea ta. Si da, stiu cat de greu este atunci cand tu vrei ceva si parintii tai altceva. Dar cu toate acestea, eu cred ca este mai important ce iti doresti tu si ceea ce crezi ca e mai bine pentru tine, pentru ca daca ai pornit pe o cale nedorita si nu iti place ce faci, viata ta nu o sa fie tocmai una fericita. Poate ca ar trebui sa discuti cu tatal tau si sa ii explici cum sta treaba, desi nu e usor deloc, si te inteleg sincer.

| kymzuzuthau a răspuns:

Pai stii eu as alege medicina ca sa am ceva stabil caci gasesti usor de munca si pe urma poti face ceia ce tu vrei adica dizain mai intai trebuie sa te poti intretine si pe urma sa visezi.

| Cristinutzaa2806 a răspuns:

Medicina.Daca te pricepi la chimie si biologie si te vezi in meseria asta, alege medicina pentru ca este mai bine cotata.Dar asta nu inseqamna sa renunti la desen, poti sa faci cursuri si in particular si sa devii mareata si prin intermediul acestui plan.Gandeste-te ca daca alegi arta si o sa mergi pe acest domeniu, medicina nu ai cum sa o inveti in particular ca desenul.

| eusebiu99 a răspuns:

Eu te-as sfatui sa te duci acolo unde te pricepi mai bine si unde esti capabila sa faci niste lucruri.

| vnvrgvskjdv explică (pentru Biutzu):

Da ma stiu ca le pot face in paralel...dar daca nu ma concentrez maxim doar pe o anume chestie nu va iesi nimic.Deci nu vreau sa le fac in paralel caci vreau sa fac un lucru in care sa fiu cea mai buna.si asa ajung sa fiu platita bine.Pt mine:banii conteaza laughing.

| vnvrgvskjdv explică:

Ok.Faza e ca vreau sa fac un singur lucru...Pentru ca asa il fac cel mai bine si chemarea mea este desenul dar nu prea stiu daca o sa am bani si familie laughing