| x2gk9r a întrebat:

Salut…Vreau un sfat
Mam lasat de fumat 4 saptamanii si astazi iar m-am reapucat pentru ca simteam nevoia sa mai ma linistesc din cauza anxietatii
Am inceput sa ma maturizez la varsta de 17 ani chiar daca o sa fac 18 ani peste cateva luni.
Acum vreau sa imi spuneti daca gresesc sau nu… :
-Am inceput sa stau mai mult cu ai mei
-M-am apucat de fumat
-Am vb cu prietenii mei pe apel desi sunt fete gen si sunt ok doar ca cateodata simt nevoia de spatiu
-Cateodata sunt ok las tigarile un timp dupa iar ma reapuc si nu stiu dv…
-Prietenele mele stiau ca nu mai fumez dar m-am reapucat si ele chiar au luat o in srs ca m-am lasat dar pana si prietena mea le-a spus ca am glumit…
-Simt asa sa las tigarile dar cand sunt inconjurat de atatea persoane nu am cum sincer
Mai am un an de scoala si am terminat si am scapat si ma las de fumat
Spuneti-mi daca gresesc cu ceva, simt ca bubui
Sunt baiat apropo

5 răspunsuri:
| Lubeniță38900 a răspuns:

Determinare, voință, totul depinde de tine, tu ești schimbarea.

| sierra1 a răspuns:

~Mam lasat de fumat 4 saptamanii si astazi iar m-am reapucat...
Spuneti-mi daca gresesc cu ceva~

evident DA!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salutare domnule, felicitări pentru că încerci să te lași. Lucrul acesta denotă faptul că îți dorești o schimbare în bine realizând că nu e convenabil și nu este sănătos în ultimul rând.

Îți dorești un sfat, acum nu trebuie să fie pe placul tău, sfaturile în general sunt " neplăcute", de aceea ele trebuie urmate, ne scot din confortul propriu. Dacă îți dorești ceva mai mult de la viață, renunță la prietenele tale, în primul rând nu sunt prietenele tale. Un prieten adevărat te ajută să reușești în viață, face sacrificii, își dă din timpul său pentru tine, apoi dacă analizezi adânc nici tu nu ești prieten cu ele, deci există o reciprocitate în acest sens. Nu va fi greu să renunți la ele, probabil observi superficialitatea in aer.

Bărbații niciodată nu au prietene... întotdeauna ei vor avea o soții.
Nu există excepție, anturajul bine ales te va crește. Barbatii sunt facuti pentru curaj, explorare, actiune, onoare, gata să moară pentru cei din jur, dacă nu te afli aici, nu-i nimic poti aspira la aceste lucuri minunate dar trebuie să renunți la multe obiceiuri pe care le-ai ancorat în tine, trebuie să dai tribut diciplinei, scopului. Dacă aspiri la mai mult în viață decât banii, vei crește mult, vei renunța la mult. Fumatul este un obicei, trebuie înlocuit cu alt obicei. Eu mă lupt cu divertismentul, de 2 săptămâni citesc cărți, de Jordan Peterson și studiez Biblia, știu că divertismentul îmi fură capacitatea de gândire, îmi umple capul de prostiile altora și ajung să formulez prostiile lor în loc să gândesc pentru mine. Dar e nevoie de disciplină, gata să renunți la tot ceea ce te oprește din a crește bine.

Luptă din răsputeri să renunți la fumat, chiar dacă după 1 lună ai fumat alta, și pare că ai pierdut lupta, determinarea ta trebuie să fie consistentă, dorința mereu va fi dar disciplina ta va fi peste dorință, asta înseamnă si controlezi situația. Îți doresc tot binele din lume, îmi doresc să fii un mare om, oamenii mari trec prin faze dificile ale vieții.

Gândeste-te, din cauza anturajului te-ai apucat de fumat, crezi că ti-au vrut binele?

| x2gk9r explică (pentru anonim_4396):

Nu,nu stiu mi-a dat lacrimile cand am vazut cu cata sinceritate mai incurajat.
Dupa 4 saptamanii m-am apucat din nou…adica azi si prietenele mele stie ca fumez din nou ce sa fac te rog din suflet. vreau intr-un fel sa nu mai zica ca cica ‘el o zis ca nu mai fumeaza’ dupa am fumat din nou si dupa sa zica ‘vezi’

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru x2gk9r):

Ai de a face cu presiunea grupului, nu ceda, tu esti mai important decat ceilalti din jurul tau cand vine vorba de a reusi in viata.

Le spui frumos, da aveti dreptate, însa eu mă lupt sa renunt, acest lucru implica si mici caderi dar lupta e mare, conteaza finalul nu episodul. Spre deosebire de voi, eu am cu ce ma lupta si voi castiga, daca sunteti prietenele mele cu adevarat ma veti sustine nu imi dati in cap, nu va bucurati de esecul meu.
Le spui ca tu esti angrenat intr o lupta si nu ai nevoie de spectatori care sa ma doboare.

Asa cum ti-am spus mi-ai dat dovedit ca nu sunt prietenele tale.

Alegand sa fii diferit fata de ceilalti risti sa fii exclus, indepartat, aratat cu degetul, vorbit pe la spate, dar bucura-te inseamna ca esti pe drumul bun. Daca iti pretuiesti viata si doresti ceva mai mult de la viata renunta la anturaje care nu te ridica in nici un fel