| anonim_4396 a întrebat:

Salutare, am si eu o intrebare, de ce imi curge mereu mucus in special dimineata de culoare alb si portocaliu si cateodata maro inchis? Sunt amestecate dar au consistenta diferita

10 răspunsuri:
| QElenaBoghiu a răspuns:

De unde îți curge mucus?

Tu ai auzit de secreţi vaginali, nazali?

| IIIshaneIII a răspuns (pentru QElenaBoghiu):

Din nas, ca din fericire nu am vagin happy

| Catrice a răspuns:

Pentru ca e normal sa curgă. Culori o da sângele de la ceva infecții, iritații...
Totuși... DE UNDE curge mucusul?!

| IIIshaneIII a răspuns (pentru Catrice):

Din nas, trebuia sa scriu muci ca asa intelegeati mai bine rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu e normal sa curga in fiecare dimineata daca nu esti racit, plus ca nu e normal sa curge cu culori de genu, mai mult ca sigur sunt niste infectii, ce au permaneneta contact cu sangele din cauza asta curge culoarea asta, mergi la un medic.

| Catrice a răspuns (pentru IIIshaneIII):

Poate erai fata ca acolo mai era o posibiltate laughing
Dacă nu sufli des nasul și nu te forțezi făcând asta, ai nevoie de o vizita la orl.

| IIIshaneIII a răspuns (pentru anonim_4396):

Da e problema veche d mult timp,nici nu imi amintesc de cand,am fost la medic a spus o pneumonie dupa ce a facut o raza, a dat antibiotic si niste paracetamol am luat tot antibioticul si tot asa, uneori mai putin alteori mai mult, sange e destul de rar si putin probabil se irita caile aeriene, zic eu.

| IIIshaneIII a răspuns (pentru Catrice):

Nop Nop nici nu vreau sa stiu numai cand ma gandesc la,,mecanismul,, fetelor si,,efectele,, lui mai pe romaneste cand lacrimeaza piszda,ma ia cu horor da stiu e normal doar ca sunt mai sensibil la, sange, rahat, mucus, etc chestii scarboase. beachhh.
stii tu ca fimele alea cu un carcalac dala cleios asa...laughing

| Catrice a răspuns (pentru IIIshaneIII):

Știi, în fiecare luna, cate un omuleț cleios, plin de mucus colorat și care lasă în urma lui alt mucus alb, cu ochișori mici, se strecoară pe găurica aia mica spre suprafață, unde face contact cu aerul. Acolo el atinge pielea, unde se prelinge și lasă mucus multicolor peste tot. Cum gravitația e împotriva lui, ajunge și pe lenjerie, dar și pe degețelul fetei atunci când merge la baie și se aduna prea multi omuleți cleiosi la ieșirea din găurică. Atunci fetita ii duce la gurita unei ii sărută și adulmeca sa vadă dacă omuleții nu sunt bolnăviori și nu trebuie sa le dea pastiluțe.

Bula
| Bula a răspuns:

Faptul ca noaptea iti curge "mucus", indica o sursa latenta.
Culoarea alb-portocalie indica posibilitatea de scurgere de puroi amestecat cu putin sange proaspat, iar culoarea maro indica sange coagulat, mai vechi.
Sursa poate fi un chist nazal sau un reziduu de infectie a sinusului, care n-a fost complet tratat.

In ambele cazuri, depistarea originii si tratamentul trebuie facute cat mai repede, fiindca puroiul poate urca la creier si poate cauza probleme foarte grave!

Mergi urgent la consult la un medic ORL si urmeaza strict tratamentul prescris de el!
Periodic va trebui sa mergi inapoi la control, INDIFERENT de evolutia problemei!

Daca situatia nu se amelioreaza sub tratament in 2 saptamani sau se agraveaza, atunci interneaza-te la o clinica ORL pentru rezolvare!