| Betty18 a întrebat:

Stiu ca va suna ciudat, dar vi s-a intamplat vreodata sa simti nevoia a incerca sa o faci pe ipocrita, falsa, insa nu ai reusit pentru ca intotdeauna ai fost o persoana transparenta, care nu are nimic de ascuns si a spus de cele mai multe ori ceea ce gandeste fara sa-i fie teama de consecinte?

Exista un anume subiect, de cateva zile, dintr-un anume motiv, care cand intra in discuti simt ca numai am dreptul sa spun nimic pentru a ma apara si trebuie sa o fac pe falsa. Inainte aveam tot dreptul sa,, ma apar", uneori nici nu ma chinuiam, lasam pe fiecare sa creada ce vrea pentru ca eu stiam adevarul si nu ma interesa prea mult.

Uneori ma gandesc sa vand niste gogosi insa nu mi se pare corect, m-ar face ceea ce urasc cel mai mult, o persoana ipocrita, si prefacuta. Inainte puteam :,, vinde" acele gogosi, pentru ca erau REALE, nu erau minciuni. Insa intr-un final s-a schimbat ceva, e absolut normal si se intampla tuturor, doar ca nu reusesc sa imbratisez acest normal care s-a intamplat. Nu am reusit sa accept ceva.Acum prefer sa tac, insa doar pentru ca simt ca n-am dreptul sa ma apar. Si totusi nu este nimic rau

2 răspunsuri:
| MenInShadow a răspuns:

Ok, nu prea am inteles multe din intrebare, poate pentru ca este tarziu si eu sunt obosit, sau poate pentru ca ai dat putine detalii...
Oricum, sa presupun ca intrebarea este in primul paragraf, restul sunt doar detalii, niste texte prin care tu ai vrut sa-ti exprii indeile, gandurile.
Daca mi s-a intamplat vreodata sa vreau sa fac pe ipocritul, pe falsul insa nu am reusit pentru ca spun liber ce cred?
Da, mi s-a intamplat, si crede-ma ca spusul verde-n fata nu este de multe ori decat o prostie, mai ales pentru mine. Nu ma pot preface in alt "Om", nu pot mintii, nu pot spune ceva ce nu simt, si asta imi cauzeaza deseori probleme, dar presupun ca tu nu asta vrei sa auzi.
O sa incerc sa iau ideile principale din ultimele doua texte si sa formez o intrebare...
Deci, in primul rand, exista un motiv care cand apare in convorbire, simti ca nu ai dreptul sa spui nimic, si nu ai dreptul sa te aperi.
Gresit. Ai dreptul sa te aperi. Nimeni nu te poate judeca daca nu ai facut ceva extrem de rau. Trebuie sa fii un om inteligent ca sa vezi greselile, dar trebuie sa fii unul extraordinari sa cunosti binele din greseli.
Atunci cand faci ceva rau, ori o faci pentru ca vrei sa faci rau, ori faci ceva care lumea crede ca e rau, dar tu crezi ca e bine.
Gandeste-te la acel subiect asupra caruia tu nu ai voie sa te aperi... Este rau sau bine ce ai facut? Gandeste din perspectiva ta, este vreun bine in raul ala? Ai vrut sa faci ceva bine?
Next... Inainte aveam tot dreptul sa "ma apar", sa presupun ca acel subict exista de mai demult... Atunci de ce atunci aveai dreptul sa te aperi, si acum nu? Ce s-a schimbat? Lumea din jurul tau, sau tu?
"Lasam pe fiecare sa creada ce vrea pentru ca eu stiam adevarul si nu ma interesa prea mult", asta e rau, ti-ai pierdut indiferenta, nu-i baga in seama. Aveam depresii cand cineva ma critica, stateam inchis in casa cu lunile si ma gandeam ca sunt un imbecil, un inutil... Nu trebuie sa-ti pese de oameni, decat de cei de care vrei sa-ti pese. Dar intre pasarea de la oameni la ceea ce spun ei este o distanta mare. Poate sa-ti pese de niste oameni, dar nu de ceea ce spun ei, sau invers.
Fii indiferenta, si analizeaza calma subiectul, v-a fii mult mai usor sa gasesti argumente cu care sa te aperi.
Gandeste-te dinainte la "loviturile" pe care le poti primii, si creaza strategii cu care te poti apara, argumente bune, solide, cu care poti face omul sa taca. Incearca sa anticipezi ce vrea omu, si gandeste-te inainte sa vorbesti...
Sa presupun ca gogosile sunt minciunile nu? Si ca vanzarea inseamna spusul minciunilor... Nu te face o persoana ipocrita si prefacuta, atata timp cat minti pentru bine, si nu pentru rau.
Nu mintii ca sa ascunzi o greseala, minte pentru pentru a motiva acea greseala, in sa nu trebuie sa vinzi "gogosi", ci "bombonele", minciuni mici, nesemnificative pentru tine sau pentru cei care le aud, dar care poti schimba discutia, si care fac acea situatie sa fie in favoarea ta.
Nu este nimic rau ca nu te poti apara. Nu ai dreptul sa spui asta. Atata timp cat tu crezi, si stii ca este bine ce ai facut, ai dreptul sa te aperi.
Totul se schimba in jurul tau dupa cum vrei TU, nu dupa cum vrea altul.
Nu scoate cuvinte fara sens pe gura, acele cuvinte sunt niste lucruri nemodelate. Cuvintele care ulterior v-or fii scoase pe gura, trebuie intai filtrate prin creier, calcate, spalate, uscate, ambalate, toate operatiile astea in creier, astfel incat ce v-a iesii pe gura ta sa fie niste argumente atat de bune incat materia neprelucrata care iese pe gura altora sa nu fie indeajuns de puternice pentru a combate spusele tale.
Ok, acum sa revenim la mine. N-am nici cea mai mica idee, si nici cea mai mica speranta, ca ce am scrius eu aici are vreun sens. Poate ca tu faci referinta la ceva aici, si eu am spus cu totul altceva, m-am gandit ca gogosi sunt minciuni, cand de fapt... sunt doar gogosi.
Oricum, daca am scris bine ce am scris, imi dai o replica, nu de alta da sa ma simt si eu bine ca am dat un raspuns corect, si daca nu e bine, imi poti da o replica rea, cruda, de genu "Esti praf, nu e bine nimic din ce ai scris aici", si sincer sa fiu ma astept mai bine la a doua replica.
Oricum, daca nu e bine ce am scris, incearca sa mai scrii odata intrebarea, cu mai multe detalii asupra problemei tale.
Desi, poate nu este nici o problema, si asta este inca una dintre acele intrebari prin care autorul vrea sa vada inteligenta celor care raspund; adica 0 in cazul meuhappy
Oricum. Pa!

| Betty18 explică (pentru MenInShadow):

Nu e o prostie niciodata sa spui ce crezi, ingusti la minte sunt cei care nu accepta parerile din jur. Din ce am citi am observat ca ai niste complexe de inferioritate si nu ar trebui.

Chiar ai zis bine ce ai zis si iti multumesc ca mi-ai oferit un raspuns atat de complex. Gogosile pe care le-as putea vinde acum sunt minciuni, insa inainte lucrurile care acum ar putea fi gogosi, erau REALE atunci. La mine s-a schimbat ceva... e vorba de o chestie fizica in principal...pe care o amanasem mai mult timp, o chestie de altfel inevitabila mai devreme sau mai tarziu. Eu am grabit-o doar pentru ca o amansem cam mult, insa chiar mi-am dorit, eram foarte sigura, insa in alte conditii decat mi-as fi imaginat, se putea si altfel. Cu toate astea acum am multe intrebari, dar nu regret. Ma framanta si gandul ca nu regret desi POATE ar trebui. Cu terminarea acestei chestii ma gandeam ca o sa am mai multe raspunsuri, insa am tot mai multe semne de intrebare. Intorc foaia si pe-o parte si pe alta. In cautarea de raspunsuri mi se arata mai multe intrebari.