| Sergiu3210 a întrebat:

Sunt la facultate in anul 1 si simt ca cedez, ma duc cu sila la ore. As vrea sa ma angajez sa invat o meserie, sa descopar lumea. Credeti ca e o idee buna sa ma las de facultate, sa invat o meserie, sa caut un job, poate sa plec in strainatate, sa strang niste bani si dupa aceea sa ma reapuc de facultate?

Răspuns Câştigător
| blackann a răspuns:

Iti spun din proprie experienta ca daca te lasi nu o sa te mai apuci mai tarziu. Eu am lasat-o in ultimul an pentru ca mi-am dat seama ca voiam sa fac bani si ce fac acum nu are nicio legatura cu ce am facut in facultate. Nu m-ar fi ajutat cu nimic hartia aia. Tu tragi concluziile.

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"Credeti ca e o idee buna sa ma las de facultate, sa invat o meserie"

Nope, mai târziu o să-ți dai palme...așa că de ce nu le-ai face pe ambele, simultan?

| Violleta2022 a răspuns:

Si ce te opreste?
Facultatea nu-i obligatorie si oricum nu vine cu loc de munca asigurat.
Decide rapid ce vrei sa faci cu viata ta, ca-i pacat sa pierzi ani inutili din viata, facand ceva ce crezi ca nu te va ajuta, sau nu-ti place.

| dariaflorina a răspuns:

Daca nu îți mai place facultata, sfatul meu este sa o lași și să faci ce îți place in viața. Nu este bine sa faci lucruri cu sila. Sau daca vrei momentan sa le faci pe amândouă in paralel, așa ieși și în lume. Dar dacă vrei să pleci in afară cred că trebuie să aștepți să termini facultatea. Numai bine!

| Sergiu3210 explică (pentru blackann):

Ai reusit sa te descurci fara facultate? Ma refer sa ai un trai decent, fara lipsuri?

| blackann a răspuns (pentru Sergiu3210):

Da, lucrez ca manager in prezent laughing) in domeniul financiar, desi am fost la limbi straine. Observ ca s-au trezit si romanii, si-au dat seama ca experienta este mult mai importanta decat niste hartii. Degeaba ai 4 facultati si 3 mastere, daca nu ai facut decat sa inveti si atat. Cand vei vrea sa te angajezi...o sa ti ceara experienta. Nu indemn catre asta, e doar parerea si experienta mea de pana acum.

| haileewatson a răspuns:

Depinde foarte mult in ce domeniu vrei sa lucrezi. Gandeste-te bine daca facultatea asta o sa te ajute cu ceva sau nu. Ai putea de asemenea sa te angajezi part time pentru moment, sa incerci diverse domenii si sa afli ce iti place fara sa renunti la facultate momentan.