Timiditatea e un defect?

Răspuns Câştigător
| RainmakerX a răspuns:

DA, unul mare!
Stiu ce spun, acum 2 ani eram foarte introvertit, aveam niste conversatii foarte seci sau chiar inexistente cu fetele sau cu necunoscutii. Nu aveam incredere in mine.

Ca sa-ti faci o impresie in februarie am prezentat un eveniment in fata a 30-40 de persoane si in ianuarie am interactionat cu vreo 80 de persoane dintre care un grup de 10 fete de varsta mea care au avut o prezentare in grup. Inainte nu eram in stare sa vorbesc normal cu 1! Cat de patetic sa fii?

Poti sa fii si urat, daca ai incredere in tine si ai talent la vorbitul in public atunci lumea o sa te placa. In lumea asta trebuie sa iei ce ti se cuvine, doar nu muncesti/lucrezi degeaba, trebuie sa stii cum sa te prezinti, cum sa dobandesti avantaje fata de altii care sunt la fel ca tine, cum sa te vinzi/prezinti in fata unui angajator.

Momentan sustin alte persoane introvertite in evolutia lor si incetul cu incetul urc si eu, ma schimb, ma adaptez, evoluez pentru a ajunge acolo unde vreau si a avea ce vreau.

Oamenii care nu ies din zona lor de confort nu o sa poata castiga vreodata. Ai incredere in mine, tot ce tine de soft-skills o sa te ajute mult. Cred ca asta a fost cel mai mare upgrade pe care mi l-as fi putut face vreodata.

Ce e drept, multi imi spun ca sunt alta persoana. Lucrurile astea le gandeam si mai demult insa acum nu mai am retineri.

19 răspunsuri:
supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Da.

| Endoryus a răspuns:

Aha

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da

| Endoryus a răspuns (pentru anonim_4396):

Ghici cine trebuie sa vina sa raspunda ca e cea mai mare comoara de pe lume si bla bla bla? Ai 3 incercari

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Endoryus):

Dacă vine, o sa-ți raspunda tie, de mine cred ca s-a saturat.

| Endoryus a răspuns (pentru anonim_4396):

Am impresia ca ai gresit presupunerea mea. Ziceam de el, nu ea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Endoryus):

Un el...plato?

| Endoryus a răspuns (pentru anonim_4396):

Bingo

| RAY a răspuns:

Nu, daca pasiunea ta este mersul la inmormantari este foarte bine sa fi timid, o sa te intelegi de minune cu mortul din sicriu

| litere123 a răspuns:

Consider că timiditatea nu e nici calitate, nici defect, e undeva la mijloc. Oamenii timizi sunt mai puternici decât crezi. Reușesc să se trezească în fiecare zi, luptând cu propria personalitate pentru a trăi în această societate plină de critici.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cât de infectă să fii în caracter să afirmi că e un defect? cât?
sunteți bolnavi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Endoryus):

Am avut dreptate ca vine ea laughing Totuși tot de mine se ia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Când ți-am zis ca-s o cauza pierdută, nu glumeam.

| Endoryus a răspuns (pentru anonim_4396):

Admit ca nu ma asteptam! El de fel raspunde la toate intrebarile de genul asa ca puteam baga mana in foc. Uite ca ma ardeam. De mine nu se ia ca i-am zis deja ca nu ii mai scriu. Tu nu te-ai tinut de cuvant si te-ai bagat in seama iar cu ea. Tu esti de vina

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Endoryus):

Poate puțin, puțin vina mea.
Mai e timp sa vina si el.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Timiditatea nici macar nu exista.

| Endoryus a răspuns (pentru anonim_4396):

"Sigur", putin mai multa e vina ta.
Suna altfel

| Andreeush a răspuns:

Da, nu te ajută cu nimic.

| CleanHeart a răspuns:

Timiditatea e doar in capul nostru, nu te obliga nimeni sa te simți inferior sau sa nu ai încredere în tine, cea mai frumoasa calitate pe care o poate avea un om e încrederea în sine.