| alexutza222 a întrebat:

Tocmai termin clasa a 12a. Nu am avut o relatie prea ok cu fostii colegi (a se citi cateva conflicte cu unii, lipsa de prieteni, stat cu persoane enervante doar pentru a nu sta singura, mistouri la adresa mea etc). Din nefericire vechile antipatii se pastreaza. Iar, cel mai rau este ca vreo 7 persoane vor sa mearga la aceeasi facultate ca si mine. Cu 2 persoane dintre acestia nu am fost in relatii deloc ok, dar absolut deloc. Iar ceilalti 5 sunt prietenele lor.
Imi este frica sa nu nimeresc in aceeasi grupa cu ei (si 2 ar fi suficient) si sa spuna lucruri urate si/ sau neadevarate despre mine si imi strice relatiile cu vitorii colegi sau sa fiu exclusa dintr-un grup din cauza prezentei lor.
E posibili sa nu fim colegi de grupa, poate nu intra ( dar, 4 intre ei au sanse mari) sau poate nu vom fi in aceeasi grupa, dar totusi.
E o problema care ma framanta si am zis sa apelez la voi. Ce sfat mi-ati putea oferi? In afara de axeaza-te pe bac, poate nu veti fi colegi, sau imprieteneste-te cu ei(am incercat deja asta- nu merge).
Multumesc mult!

4 răspunsuri:
| Razwy2003 a răspuns:

Nu ii mai baga in seama poate o sa iti faci acolo niste prieteni buni care nu o sa aiba anturaj cu ei.Dar oricum daca ai pierdut 2-3 prieteni, ce nu poti gasi altii care chiar iti vor fii prieteni cu adevarat?

| alexutza222 explică (pentru Razwy2003):

Nu sunt antisociala sau vreo singuratica. Am doua prietene foarte bune (de sunat de la 2 noaptea) si cativa amici. Cu colegii din liceu nu am avut o relatie buna din cauza unor antipatii vechi- cearta intre parintii mei si ai altei colege cu tupeu nesimtit care se lua de mine.

| WaterDrop a răspuns:

Lumea este mai deschisa la minte cand vine vorba de facultate in general, asa ca nu te ingrijora, posibil sa nu`i bage nimeni in seama.

| OnuOnulică a răspuns:

Problema ta e că îți pasă prea mult. Indicat ar fi să nu-ți mai pese de părerile celorlați și de miștorile față de tine. Atâta timp cât ești indiferentă și îți faci și tu prieteni noi la facultatea nu ar trebui să-ți mai pese de vechi colegi de liceu.