| Maria12352 a întrebat:

Toti colegii isi bat joc de mine( sunt clasa a X a) mă fac urâtă, arunca cu lucruri in mine.De ex" Astazi un băiat de la a 11 vine la mine si imi zice "Ce faci fa" iar eu nu l-am bagat in seama si mi-a dat o palma in cap".
Nu le-am făcut nimic iar dacă nu le dau tema ma amenința cu bataia.Mereu inventeaza lucruri despre mine.
Diriga nu le face nimic. sad

10 răspunsuri:
| 67Gabriela a răspuns:

Stiu prin ce treci si eu am trecut prin aceeasi faza, nu poti schimba comportamentul lor dar tu poti lua atitudine in fata lor, nu vreau sa zic ca bataia este cea mai buna solutie, dar catodata e bine sa te stie de frica, eu de exemplu daca venea un baiat la mine sa imi zica fa sau alte ajective, ma ridicam in fata lui il privam in ochii si il puneam sa repete si de sigur daca repeta, se trezea cu un dos de palma zdravana peste fata de se invinetea, daca nu merge asa la tine, iti zic o solutie banala dar cea mai buna, mutate in japonia happy, sau macar in alta scoala si in acea scoala sa devi alta persoana diferita de ceea ce esti acum ca daca nu te schimbi tu o floare plapanda intr-un trandafir cu tepi oameni vor veni si te vor zmulge fara mila. Scuze ca nu te pot ajuta mai mult dar macar sper ca te-am dat o mica speranta. Si inca un lucru apucate de un sport ajuta crede-ma.

| RAY a răspuns:

Parinti nu ai?

| Demetrov a răspuns:

Nu am trecut prin asa ceva niciodata, dar am cazuri in liceu. Omul care tace e luat de prost, din acest motiv invata sa nu te lasi umilita. Te poti transfera la alt liceu, asta e singura solutie.

| Dismally a răspuns:

Te-au vazut mai slaba si profita de lucrul acesta. Cat timp nu vei riposta ei nu se vor opri, ar trebui sa faci ceva. Vorbeste cu parintii, cu directorul scolii, eventual si cu politia, asa ii vei potoli.

| Donsavas a răspuns:

Nu ar continua sa te faca urâtă dacă tie nu ti ar pasa. Fii indiferenta! Nu furioasă! Parerea lor e schimbătoare. Dacă devin violenți, insista sa discuți cu dirigintă in particular.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru 67Gabriela):

"Fa" nu e adjectiv, ci interjectie.

| Justme1997 a răspuns (pentru RAY):

Este vorba de liceu, nu au ce face părinții. Daca se baga un părinte si mai tare se iau de ea dupa

| Unleashed95 a răspuns:

Stiu ca este usor de spus si mai greu de facut, insa ti-as recomanda sa nu-i bagi in seama cand te fac urata. Iar daca te lovesc, trage-i o palma sau un spit in bilute.

| RAY a răspuns (pentru Justme1997):

Trist

| AnnaSlv a răspuns:

Poti discuta cu parintii, directoarea, chiar si direct cu cei ce te supara. Spunele ce te deranjeaza, nu te costa nimic. Poate ai o atitudine ceva mai "molatica" sa zic asa, de obicei copii lovesc "verigile slabe", incearca sa devii putin mai impunatoare. Nu te lasa calcata in picioare.