| Sapersters a întrebat:

TPU, am o problemă, am foarte multe note mici la matematică și cred că o să rămân corigentă, deoarece am 2, 2,3,4,4,4 și nu știu cum să le spun părinților mei despre această situație, adevărul este că am încercat la câteva teste să copiez, dar profesoara m-a văzut și mi-a pus 2, sunt clasa a X a.

17 răspunsuri:
| AdioTPU a răspuns:

Nu-i nimic dacă ramai corigenta. Îți asumi asta, înveți și te prezinți la corigență in toamna. Le spui părinților adevărul cu condiția să le promiti și să te ții de promisiune că la anul o să înveți și o să iei note mai mari. Daca nu te descurci de una singura, fa meditații.

| Fonk a răspuns:

Nuti place scoala, o repeți.

| dullcat a răspuns:

Buna. Cred ca ar fi fost util sa le spui parintilor inca de la bun inceput, astfel inca sa te ajute, poate sa te duca la meditatii, etc. Faptul e deja implinit si modul in care o vei spune nu va mai face diferenta.E imposibil sa iti puna inca vreo 5 note de 10 sau 9 astfel incat sa iasa media. Corigenta nu e asa o tragedie, ia-o ca o lectie astfel incat pe viitor sa nu mai ajungi in aceasta situatie.

Tu spui ca ai copiat la un test dar totusi ai multe note mici, nu doar un singur 2. Deci a fost lene sau rea vointa tot semestrul? Nu prea e deloc ok sa le lasi aceasta impresie profesorilor, fiindca unii vor abuza, si daca ti-au pus astfel de note de la inceput, asa vor continua.

| Violleta2022 a răspuns:

Eu cred ca o sa ramai repetenta, cu atat d emulte note mici.

| Alexia999997777777777777 a răspuns:

Totul ți ai cam făcut-o cu mana ta, trebuia sa te pregătești dinainte pentru test( doar știai ca dai) și nu prin copiat ci prin înțelegerea lecțiilor ( iar dacă nu înțelegeai la clasa, găseai destule videoclipuri pe internet).
Părinții tăi cum de nu știu de aceste note?
Le ai ascuns sau pretins ca ai alte note? Și dubios ca nu au adservio.
Ce poți să faci acum este sa le spui despre situația respectiva, chiar dacă o sa ii superi.
Oricum, înainte să repeti acest minunat an, nu puteai sa dai corigenta în vară?
Poate ai timp sa te pregătești pana atunci și sa scapi din situație.

| TudorRebecca18 a răspuns:

100% te lasă corigentă, dar e în regulă.Ai timp cam 2 luni să recuperezi ceea ce ai pierdut, să înveți.Roagă pe cineva care știe, o prietenă sau un prieten, să îți explice exercițiile respective și până dai corigeța, încearcă să rezolvi acele exerciții zilnic.

| TudorRebecca18 a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu.Nu rămâne.Ca să rămână repetentă, trebuie să rămână la trei materii. Dăcă rămâne la una sau două, merge și dă corigența.

| Violleta2022 a răspuns (pentru TudorRebecca18):

Chiar esti obraznica!
Mi-ai cerut sa nu-ti mai raspund la intrebari sau comentarii si tu taman asta faci aici, cu comentariul meu?
Te invit sa-ti vezi de drum, daca nu-ti place raspunsul meu!

| TudorRebecca18 a răspuns (pentru Violleta2022):

V-am zis să mă lăsați în pace, așa este.
Răspunsul dumneavoastră a fost greșit la această întrebare. Tipa sau tipul care a pus întrebarea cu notele mici, ar fi putut să citească acel răspuns pe care l-ați dat și să-și piardă speranțele, să se panicheze, etc.Nu răspundeți cu informații greșite. Ceea ce eu am scris este corect, așa că v-am informat și pe dumneavoastră ca să știți.Și nu, nu sunt obraznică.Nu o să vă mai scriu sau ceva de genul, dar răspunsul fiind greșit, m-am gândit doar să vă zic.

| Violleta2022 a răspuns (pentru TudorRebecca18):

Mai fetita, daca nu-ti place raspusnul meu, mergi mai departe daca ai bun simt si ignora-ma!

| TudorRebecca18 a răspuns (pentru Violleta2022):

Chiar ați crezut că mă veți pune la punct dacă o să-mi spuneți "măi fetița"? Vorbiți serios? Bunul meu simt există, dar al dumneavoastră se pare că nu, o dată ce mă îmi spuneți așa.Nu, nu-mi plac oamenii care dau răspunsuri greșite, care informează persoana respectivă greșit.Eu v-am spus doar ca să știți, în caz că mai apare vreo întrebare de genul și să îi răspundeți, dar corect.
Mă rog, asta a fost.

| Violleta2022 a răspuns (pentru TudorRebecca18):

Continui sa fii obraznica, ma rog asta-i semn de lipsa de educatie...

| TudorRebecca18 a răspuns (pentru Violleta2022):

Normal că continui să răspund, o dată ce cineva mă face obraznică fiindcă am corectat-o.rolling on the floorCredeți ce vreți, mă doare în cot

| Violleta2022 a răspuns (pentru TudorRebecca18):

Esti tare-n gura si-n prostie!

| dullcat a răspuns (pentru TudorRebecca18):

Ignor-o, asa raspunde ea. Ii considera pe toti copii stupizi si se raporteaza la anisori. laughing Considerand ca te face obraznica cand ii spui adevarul, mai ales ca stii cum functioneaza deoarece inca esti la scoala, e clar din ce generatie face parte. Era diferit acum 50 de ani si nu e ok sa arunci cu etichete cand nu oferi o informatie actuala.

| TudorRebecca18 a răspuns (pentru dullcat):

M-a ignorat și mi-a votat o grămadă de răspunsuri nefolositoare și eronate, chiar dacă erau corecterolling on the floor

| dullcat a răspuns (pentru TudorRebecca18):

Da, stiu, asa se procedeaza pe aici. laughing Beat them or join them.