| XcrisSSx a întrebat:

UBuna,TPU.Sunt clasa a VIII-a si nu stiu ce profil sa aleg. Vreau sa va spun ca mie nu-mi place matematica.Prima data am vrut sa merg spre stiinte ale naturii, deoarece din profilu poti da la facultatea de medicina dar am auzit ca se face matematica multa nu cont biologia ca aia imi place forte mult la fel si romana.Acum in momentul de fata parintii m indruma spre uman deoarece se face matematica putina.Mediile pe 5-8 le am peate 9.60.Nu stiu ce sa fac ca daca fac umanu nu stiu daca mai pot da la facultatea de medicina.Dar intrebarea cea mai importanta la care sa dau:stiinte sau uman. Orice sfat mar ajuta.Va multumesc pentru atentie!

13 răspunsuri:
| xx0xx a răspuns:

De ce nu mergi la Filologie? ..Acolo ii numai romana,istorie, engleza, faci mate, fizica, chimie pana in clasa a 11-a. Acolo e foarte fain! Nu te stresezi cu matematica.

| A0kAnGeL a răspuns:

Du-te la Uman ca acolo faci mate 2 ani si apoi scapi de ea si matematica aia e de 2 bani ceva de genul" x+1=2 x=? " si poti da la medicina.Am o verisoara care a facut uman iar acum este la medicina. Bafta

| Nolkyz a răspuns (pentru A0kAnGeL):

Bine, bine, dar verisoara ta ti-a spus ca pentru a intra la medicina, ea fiind la uman, a trebuit sa se mediteze si ca a avut foarte mult de munca? Pentru ca nu poti intra asa cu una, cu doua la medicina mai ales cand nu mai studiezi nimic real din a 11-a.

| Gabriela1313 a răspuns:

Pentru facultatea de medicina iti trebuie si chimie iar la SN faci destula. Trebuie sa fii atenta atunci cand iti alegi profilul. Daca nu iti place matematica iti recomand un profil uman. Daca vrei la SN s-ar putea sa ai nevoie de meditatii la matematica.Acum tu alegi. Bafta!

| Nolkyz a răspuns (pentru A0kAnGeL):

Daca vrei neaparat la medicina, mergi la stiinte ale naturii. Dar iti spun eu, daca mergi la uman, exista foarte multe sanse sa te razgandesti. Deci atentie la ce alegi. Si eu am vrut pana intr-a 7-a sa dau la medicina dar mi s-au inversat toate optiunile si am realizat ca nu era de fapt ce voiam.

| AnYyCrZ a răspuns:

Uman pentru ca e mai usor.Si da poti sa dai la facultatea de medicina.Eu sunt in stiinte si nu fac chiar asa de multa matematica. Oricum e alegerea ta.Bafta la examen!

| A0kAnGeL a răspuns (pentru Nolkyz):

De ce imi spui mie eu sunt la mate-infolaughing i-am spus ce stiam lui criss spune-i lui asta nu mie tongue

| Nolkyz a răspuns (pentru A0kAnGeL):

Da mai, dar spunandu-i ca ai o verisoara care a facut la uman si s-a dus la medicina dupa, trebuia evident sa ii si precizezi de munca de care are nevoie pentru asta.

| A0kAnGeL a răspuns (pentru Nolkyz):

Sa fiu sincer nu stiu cat a muncit pentru asta stam in orase diferite...stiu doar ca a facut uman si acum e la medicina

| XcrisSSx explică:

Dar matematica ii grea la stiinte? Cam ce fel de exercitii? Imi puteti da un exemplu?

| XcrisSSx explică (pentru A0kAnGeL):

Cam ce fel de exercitii se dau la mate?

| Nolkyz a răspuns (pentru A0kAnGeL):

Crede-ma, ca a muncit. E greu sa recuperezi matematica din tot liceul + exercitiul de care aveai nevoie ca sa consolidezi; nu poti sa le faci nici intr-o vara dinainte de examen, nici in ultimul an.

| A0kAnGeL a răspuns (pentru XcrisSSx):

In a 9a faci cam ce faci in clasele V-VIII dar mai mult se bazaeza pe calcule nu trebuie sa-ti bati capul cu formule sau teori etc. vei avea usor 75+25:5=? multe din astea bineinteles pentru a afla diferite chesti.Cel mai greu lucru va fi exuatia de gradul 2.