| andreiii7 a întrebat:

Va salut! Am 19 ani si ma confrunt cu gandurile … vreau atat de mult sa fiu de succes si multi bani de la varsta asta frageda. Nu gasesc solutia, stau intr o comuna, vreau sa plec de aici insa intr-un oras salariu e 3000-3500 lei iar chiria e 2000, plus mancare, benzina nu raman cu nimic. M am gandit sa plec in afara dar este riscant singur prin straini cu agentii in Olanda, Germania etc cateva luni si de acolo sa vad unde investesc banii. tată numai am si mama nu poate lucra, ma confrunt cu gandurile nici numai dorm noaptea. Un sfat va rog …

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Pai calculele se fac diferit: iti iei de munca in oras si chiria intr-un cartier apropiat muncii tale, ca atare nu mai ai nevoie de masina, benzina si alte cheltuieli aferente ei, ba chiar poti sa vinzi masina, putand merge la servici cu autobuzul sau chiar bicicleta si asta iti va economii foarte mult din bani, dar iti va da posibilitatea sa cresti, sa urci in functie si sa faci ceva mai bun in viata.

Daca pleci afara trebuie sa te gandesti bine ce calificari ai, fiindca ajungi muncitor cu carca in constructii, sau la cules de asparagus, si nu cred ca vrei sa mergi.

Mai poti sa-ti iei de munca dupa cum am explicat mai sus si in paralel sa mergi la un curs postliceal, de ceva meserii si dupa terminarae cursului sa-ti faci propria afecere.