| killazeke0 a întrebat:

Vi se pare normal ca un profesor sa ii dea o palma tare unui elev peste fata din cauza ca este navetist si a intarizat la ora(fara sa il primeasca la ora)

9 răspunsuri:
| laptecucereale22 a răspuns:

Nu, este abuz si se acționează legal asupra profesorului pentru ca nu are voie sa faca asa ceva. se depune reclamație sau sesizare scrisă împotriva profesorului.

| Miruna333 a răspuns:

Normal?
Este normal sa ii dai omului de la banca o palma ca te-ai enervat?
E normal ca seful sa iti dea o palma pentru ca ai intarziat cu un proiect?
E normal ca vanzatorul de la supermarket sa iti dea o palma ca nu ai zis Multumesc?
E normal ca elevul sa ii dea o palma profesorului pentru ca nu a inteles ceva?
Abuzul este normal?
Tine minte, nimeni pe aceasta lume, absolut nimeni, nu are dreptul sa te atinga, nici un deget.

(1) Lovirea sau orice acte de violenţă cauzatoare de suferinţe fizice se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.

Cel care a patit asta sa nu stea degeaba, cum naiba sa te bata profesorul la ora si tu sa taci? Pai ala cine stie cati elevi o sa mai bata, pentru ca nimeni nu spune nimic? Luati atitudine

| Violleta2022 a răspuns:

Nu este normal ca profesorul sa palmuiasca elevul si aici se pot lua masuri legale impotriva profesorului, daca elevul il reclama si are martori.

Dar in ce priveste intarzierea elevului la ore, si el poate fi sactionat regulamentar de scoala, putand sa i se puna absenta la ora la care a intarziat ori sa nu fie primit la ora.

| 1onur a răspuns:

Fie tare sau "ușoară" nimeni nu trebuie sa mănânce bătaia, cu ce drept? își permite sa agreseze un copil?

Trebuie demis de din postul lui de profesor.

Nu astfel procedează se manifestă, un om Adult, matur cu un copil, Adolescent, minori, om. Ce face el este abuz în serviciu său de profesor, el trebuie să predea educație în acel institut de învățăm, nu să aplice bătaie elevillor.

Putea să facă o ședință cu părinți acelui copil să-le spună ce aspecte, și comportamente l-ar fi deranjat la ora pe care el o predă, da nu să-și permită el sa aplice o palmă unui copil, el poate greșit este un copil până la urmă da nu te pui tu ca ditamai omul și profesorul ce ar trebuie să fi un model pentru elevii tăi săi aplici palma, ca așa îți vine ție și consideri tu ca trebuie un copil tratat.

Să-și dea demisia. Nu are ce să predea, educa, copiilor din acel învățământ. Agresivitatea și abuzul nu este educație.

| JohnnydeFeer a răspuns:

Comunism

| Furnicuta000 a răspuns:

Cred ca ai omis ceva. Nu incurajez in niciun caz violenta dar din experienta mea vasta de elev stiu ca un profesor ajunge la palme doar cand este scos serios din pepeni. Sincer nu cred ca un copil amarat care sta departe de scoala l-a enervat asa tare. Si din cate stiu profesorii sunt obligati sa primeasca elevii la ore, invatamantul e obligatoriu.
Dar daca profesorul ala chiar e asa batut in cap cum zici tu, spune-i elevului sa mearga la director si sa semneze o foaie pe care scrie ca are voie sa intarzie un anumit nr de minute la prima ora si astfel nici profesorii nici paznicii nu o sa se mai ia de el pe subiectul asta

| MihaitzaItza a răspuns:

Nu exista nicio situatie in care sa palmuiesti pe cineva sa fie ceva normal.

| IL0VEDINER0 a răspuns:

Daca asta pare normal, smr de nu ma duc maine sa bat toate babele de la coada de la Kaufland

| DeeDee817 a răspuns:

Nu e normal! Trebuie reclamat! Cu siguranța nu e prima data când face așa ceva!