| anonimguy3 a întrebat:

Vreau ca toti sa luati intrebarea asta in serios. De ce mai nou toti copii de 11-14 ani se apuca de fumat? Toti stim ca macar de la 16 ani sau 17 te apuci daca e dar...

Eu am 13 ani si mai toti de la mine din clasa (fete sau baieti) fumeaza. Imi zic si mie sa trag macar sa vad cum e dar nu-s genu nici macar de atat, sunt serios. Cum am spus dc *** nu isi vad de trebuie copii astia si mai nou cheltuie bani parintilor pe tigari? Ma tenteaza si pe mine sa ma apuc, dar incerc sa fiu tare si sa rezist.

Sunt curios de parerea voastra despre acest subiect... FUNDA!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Copii fumeaza pentru ca cica ''e la moda''.
Ma intreb ce poate fi asa la moda sa ai sanatatea distrusa pentru ca ai dat banii pe fum pentru a-ti nenoroci inima si a-ti bani in afuma plamanii.
Iar apoi consider ca e 'la moda'' atunci cand din aceasta cauza ai probleme cu inima(cazul unei colege) si mergand la medic pentru un consult specializat doctorul le spune parintilor(de fata prezenti) situatia -si le aduce la cunostinta ''cauza'' bolii tale.

Un sfat:nu fuma nu merita!
Nici sa-ti stici sanatatea ca apoi sa platesti pentru a o repara nici sa dai banii pe ''fum'' de care devii dependent si nu stii daca mai poti scapa de dependenta -cand poti da acelor bani atat de multe alte intrebuintari.

10 răspunsuri:
| Miruna2080 a răspuns:

De obicei copii se apuca de fumat pentru ca si prietenii/colegii fumeaza, sau au o problema si auzind ca tigarile "te linistesc " incearca si ei. Tot timpu' stim ca un parinte spune "nu este bine sa fumezi " sau "nu fuma, ca nu-s bune ". Dar atata timp cat ei fumeaza tu esti curios si incerci. Si eu sunt cam de aceeasi varsta cu tine si fumez. Fumez pentru ca am intrat intr-un anturaj ..Majoritatea prietenilor mei fumeaza si parintii la fel. Sincer, ti-as propune sa nu te apuci de fumat, chiar daca nu o sa fumezi mult (tigara la zi, sau 2 tigarii pe zi) o sa creeze depententa cu timpul big grin

| →Alee׃╳← a răspuns:

Majoritatea fumeaza din cauza lipsei de ocupatie, fiind influentati de anturaj. Probabil lucrul asta le ofera o falsa impresie despre cine sunt ei cu adevarat.
Nu pot sa zic ca sunt pro sau contra acestui lucru atata timp cat fiecare persoana e stapana pe sine si se poate controla, insa in cazul acestor copilasi sigur nu se pune problema asa.
E vorba de plictiseala, lipsa de informare si prostie (parerea mea), parintii avand o mare influenta in toata treaba asta. Din moment ce un parinte e foarte strict si impune niste reguli aberante normal ca acel copil va fi foarte interesat sa le incalce. Atunci cand ai un parinte deschis la minte, te va sfatui ce e bine si ce e rau si te va lasa sa iei propriile decizi. Iar un copil de 10 ani, niciodata nu cred ca va fi incantat de fumul si mirosul "placut" al tigarilor. happy

| CandyI a răspuns:

Da! Si eu am 13 ani si la fel ca tine mi s-a propus ( nu sa fumez) ci sa ma tai cu lama.Normal ca am refuzat pentru ca nu vad nici rostul si chiar nu inteleg de ce sa ma ranesc singura.In scoala mea, se intampla des faza cu fumatul si alte lucruri de genul. De multe ori am incercat sa le explic ca nu e bine si ghici ce? M-au luat de proasta si au ras. Sper sa nu cazi ispitelor si sa incerci si tu...iar referitor la intrebarea ta: o fac doar ca sa para ''maturi'' si ''inteligenti'' ...cauta atentie, dar ce nu stiu ei este ca vor regreta mai tarziu.Se maturizeaza sever si le va parea rau in viitor.

| anonimguy3 explică (pentru Miruna2080):

Anturajul meu daca pot spune e unul in care ori fumezi sau faci ce fac si ei, ori iti gasesti alti prieteni pentru ca nu te poti integra. straight face Mentionez parintii mei nu fumeaza mai nimeni din familia mea nu in afara de matusa mea in rest nimeni, deci eu cred ca din asta am rezistat, pentru ca mi sa impus, nu fortat cu vorbe linistite si finute, nu cu tipete si amenintari.

| AleDia a răspuns:

Daca ii spui unui copil sa nu faca ceva, el sigur o sa faca... Si eu am 13 ani si fumez din cauza ca am colegi fumatori si am vrut sa incerc sa vad cu ii si acuma fumez 3-4 tigari in fiecare zi sad Si de asta unii se apuca de fumat ca au colegi parinti prieteni fumatori. FUNDA>?

| anonimguy3 explică (pentru CandyI):

Eu de un an de zile rezist tentatilor ''prietenilor mei'' daca ii pot numi asa (pentru ca au fost prieteni foarte buni cu mine inainte de a se apuca de fumat, si inainte de a se baga intr-un anturaj mai prost). Faza e ca prietenii mei nici nu stiau sa fumeze daca nu se bagau intr-un anturaj mai prost cum au si facut. Ma rog 2 dintre colegii mei au fumat inca din clasa a 4, dar s-au mai lasat pe parcurs si s-au reapucat. tongue

| anonimguy3 explică (pentru AleDia):

Eu nu vreau sa fumez 3-4 tigari pe zi, dar oricum nu as vrea oricum sa ma apuc, dar curiozitatea te omoara cateodata. :@

| AleDia a răspuns (pentru anonimguy3):

Aha... Si eu din curiozitate am ajuns sa fumez happy asa sunt toti din curiozitate incep

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din mai multe cauze: curiozitatea, teribilismul (chestiile interzise si nesanatoase sunt cele mai placute in mentalitatea multora), instinctul de turma si depresia (inecarea amarului in tigari, alcool, taiat cu lama, droguri, toate se bazeaza pe acelasi principiu desi ghici care dauneaza cel mai putin dintre cele patru).
Eu cred ca prima ar fi curiozitatea de a vedea cum e. Doar ca, dupa, cei mai multi devin dependenti.
Ofera o senzatie de destindere din cate am auzit. Nimic atat de interesant incat sa merite sa dai din banii de buzunar pe tigari, insa fiecare cu decizia lui.
Da, mai bine nu te apuci. laughing

| CandyI a răspuns (pentru anonimguy3):

happy