| Mayaska a întrebat:

Vreau să devin controloare de trafic aerian, vă rog din suflet! Recomandați-mi niște profile sau licee din Iași dacă se poate ( știu că nu există anume pentru meseria asta, dar habar nu am unde să merg) vreau ceva care să nu fac chiar degeaba, caut un liceu cu mai multă matematica și engleză dacă se poate, mulțumesc

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Ca sa ajungi controler de trafic aerian trebuie sa termini un liceu foarte bun, cu medie foarte mare, sa poti merge la facultatea si de acolo sa fii capabil sa mergi la interviuri si sa iei posturi de controlor de trafic aerian.

'Engleza care seinvata la licee nu-i cine stie ce, doar nivelul minim, asa ca tu ai nevoie de o engleza perfecta, scris, citit si vorbit ca sa poti ajunge vreodata in pozitii unde ai nevoie sa vorbesti "perfect", ca sa poti fi inteles de pilotii de avioane, aflati in aer, sau gata sa decoleze ori sa aterizeze.