| IoanaIonuca a întrebat:

Vreau sa ma despart de prietenul meu. M-am super plictisit si imi sta capul la alt baiat, m-am "combinat" aiurea. Ce-i drept, suntem si de vreo o saptamana impreuna deci n-ar suferi. Ce sa-i spun? Cum sa-i spun?

6 răspunsuri:
| biadia a răspuns:

Daca te superplictisesti atat de repede, de ce ii mai amagesti pe bietii? Inainte de a te "combina" gandeste-te ca poate cealalta persoana pune suflet si are de suferit in urma acestei experiente. Si referitor la intrebarea ta, cel mai bine e sa fii sincera si sa ii spui ca placi pe altcineva.

| Rakanishuu a răspuns:

Ii spui adevarul sub o forma mai estetica. Ca de exemplu, i-ai putea zice ca te-ai bagat in relatie fara sa te gandesti la urmari. Credeai ca o poti duce mai departe de atat, dar nu ai reusit pana la urma etc.
Spune-i delicat si cu sinceritate, ca putin ranit tot va fi.
Sfatul meu este sa nu te arunci la baiatul asta din prima. Pe langa faptul ca vei obtine o parere a lumii foarte proasta despre tine, nu vei mai fi capabila sa mentii o relatie atunci cand chiar vei vrea.

| darrio2007 a răspuns:

De unde stii ca n-ar suferi? Nu esti baiat sa stii asta. Daca te plictisesti asa repede, toate relatiile tale vor fi lipsite de sentimente. Daca ai 13-14 ani inteleg.Copilarie neterminata si minte necoapta. Spune-i cat mai placut.

| dorin1990 a răspuns:

Pune punct cat mai repede, pana nu incepe sa puna cu adevarat suflet.

| DeliaCute a răspuns:

Să nu cumva să faci asta mai ales dacă cel la care îți sta capul e genul de băiat rău, care știi ca își va bate joc cu prima ocazie. Am făcut și eu greșeală asta.I-am zis pur și simplu ca nu vreau să mă fiu, era prima lui relație și nici nu mă săruta, era și timid și chestii.Trebuia doar să îi dau timp.Era grijuliu,mă baga în seamă mai mereu,era un sentiment nou și ciudat pentru el și nu aveam cum să si-l exprime.Așa și noi,tot o săptămână. L-am lăsat pentru altul care vroia să fie cu mine și eu îmi doream,găseam în el o adevărată distracție,el fiind mai nebun și asa sunt și eu. Ei bine,după ce ala si-a bătut joc și am suferit,ghici după cine plâng,am încercat să mă împac și nu a vrut,zicând ca dacă țineam la el nu îl lăsăm. E cu mine în clasă și încă ne privim și chestii, dar sufăr. Nu fă asta, gandeste-te foarte bine înainte de decizia pe care o iei. Așa eram și eu, înnebunita după ala, nici nu mi-a păsat de ce am lăsat in urma.Nu am gândit cu creierul. Da-i timp băiatului cu care ești, vorbește și clarifica și dacă chiar vezi ca nu merge atunci să te despărți de el. După vei regreta și vei suferi enorm, așa cum fac eu în prezent. Orice decizie ai lua, sper să fie cea mai bună și sa îți fie bine. Dacă chiar vrei să te despărți de el, spune-i-o direct și nu folosi variantă "rămânem prieteni " pur și simplu fii directă, mai bine decât pe ocolite. Sper să iei în considerare sfaturile mele și ca ti-au fost de ajutor.Mult succes!

| IoanaIonuca explică (pentru DeliaCute):

Baiatul la care am spus sa ma gandesc, ghici ce, e intr-o clasa cu mine. Si din cauza aceasta mi-e super greu. Cand nu-l vad, e ok. Dar si cand il vad, toate socotelile mi se stricalaughing Si nu, chiar nu e genul de bad boy. In legatura cu prietenul, i-am spus dinainte ca nu vreau relatie si el mi-a spus sa ma gandesc, etc. Am zis hai sa incerc. Da nu merge, asta este.