| LSMM a întrebat:

Vreau sa ma sinucid. N-am prieteni, sunt foarte timida si sunt ignorata, desi incerc sa fiu cat mai draguta. M-am saturat ca nimeni nu vrea sa stea cu mine, nimeni nu vrea sa-si petreaca revelionul cu mine si tot asa.
De ce mi se intampla astea?

17 răspunsuri:
| positivity a răspuns:

Orice părere ai avea tu despre tine, oamenii din jurul tău o vor percepe, și vor crede și ei același lucru despre tine.
Nu trebuie să ai mulți prieteni pentru a fi o persoană fericită. Poți fi fericită în fiecare zi, în fiecare moment. Fericirea depinde doar de tine.
Găsește-ți alți prieteni, caută persoane cu care să ai ceva în comun.
Sinuciderea nu este o opțiune.

| laurica19 a răspuns:

N-ar trebui sa faci acest lucru. Te inteleg, n-ai pe nimeni...dar nu cred ca nu exista o persoana pe aceasta lumea unde sa nu-ti fie prieten/a! Am si eu un gen din acesta de persoane care nu sta nimeni cu ea, dar nu se gandeste la un asemenea lucru, adica nu o intereseaza. Asta-i soarta. Crede-ma ca risti mult pentru asta. N-are rost. Incearca sa pari de treaba cu persoanele din jurul tau si vei vedea cu timpul ca acele persoane care nu stateau cu tine vor sta, deoarece vad ca esti o persoana cu care poti discuta! Te rog nu face un lucru prostesc.

| AleeAlexaaandraaa a răspuns:

Sinuciderea nu esti o solutie, inceapra pentru inceput sa te imprietenesti cu colegi de la scoala si vorbiti diferite chesti. Apoi cand relatia avanseaza invite-le de revel.

| LSMM explică (pentru laurica19):

Incerc sa ma bag in seama si sa fiu de treaba de o gramada de timp, si tot astept...Si n-am facut decat sa ma conving ca nu merit sa am oameni in jurul meu.

| mgtow a răspuns:

Se mai intampla, daca esti din Brasov ne putem vedea pentru ca eu nu tin cont de frumusetea chipului, atat timp cat esti fata de casa si cuminte poti sa ai incredere ca vei fi bine tratata de mine

| sappy a răspuns (pentru mgtow):

Se poate mai "Sofer" sa-ti cauti muiere pe TPUbig grin

| mgtow a răspuns:

Eu cred ca meriti sa ai pe cineva, numa sa zici daca esti din Brasov ca sa putem discuta treaba asta poate esti tipul de om care nu bea nu fumeaza si nici la chef nu merge asa cum sant eu + ca sant dragalas.

| sappy a răspuns:

Viata e de **** la un anumit moment dat daca poti sa dai la spate multe probleme e ok(cateodata n-ai nevoie de nimeni in jur si te poti simti mai bine ca oricine)!

| sappy a răspuns (pentru LSMM):

Poate altii nu merita bunatatea ta! Oamenii trebuie tratati asa cum merita, nu poti sa fi bun cu cineva rau dar nici rau cu cineva bun!

| ThePayback a răspuns:

Crede-ma, sinuciderea nu e o optiune. Daca chiar (scuze pentru cacofonie) nu gasesti pe nimeni poti sa cunosti oricand oameni de treaba pe internet (grija la pedo sau la escroci), dar cel mai bine e sa cauti in continuare. Daca esti din Valcea simte-te libera sa ma contactezi.

| MskDesign a răspuns:

Esti o persoana foarte egoista, daca te gandesti sa te sinucizi.Presupun ca esti la inceputul drumului adolescentei si cred ca ar trebui sa te gandesti la cat drum ai de parcurs de acum incolo si cati prieteni iti vei putea face.Fii serioasa si renunta la aceste ganduri si peste cativa ani vei rade in hohote de acet moment penibil din viata ta.Capul sus si mult succes in viata.

| alessia5158 a răspuns:

Un gand bezmetic dar, din fericire, trecator! ---prea putini sunt adulti care se pot lauda cu lipsa "gandului bezmetic " din adolescenta lor!

Daca vrei prieteni, daca vrei sa devii influenta, invata cum sa faci complimente dezinteresate, cat de important este zambetul, cum sa te retragi dintr-o disputa, prin ce strategii sa te promovezi in ochii celorlalti, cum poti sa critici fara a provoca resentimente, cum sa te ajuti ajutandu-i pe altii etc. Pentru a invata "cum se face" iti recomand sa citesti "Secretele succesului" de aici :http://www.academia.edu/......Succesului

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Dariusuu a răspuns:

Păi e normal să vrei asta. Probabil că n-ai nici măcar 15 anișori tu vrei deja să ne faci cu mâna.

Te-ai gândit că asta-i ultima viață pe care ai trăi-o?
Ștergeți lacrimile de pe față și ai răbdare. Știi chestia aia draga mea, cu cât ai răbdare mai mult cu atât vei primii ceva mai bun.
Tu crezi că un prieten se câștigă așa ușor? Mulți vor pleca din viața dar puțini vor rămână să vadă prin ce treci.

Hai, trăiește viața asta, oricum e scurtă.

| AdiTorrent7 a răspuns:

Într-o astfel de situaţie de dificultati este esenţial să cauţi sprijin moral. Nu sta aşa. Nu trebuie să îngădui nici o şansă pentru vreun gând al sinuciderii, nici în fanteziile şi nici în glumele tale.

Trebuie să fugi de un astfel de „început" de gândire, ca de sinuciderea însăşi, pentru că fiecare „început" de gând este ca o „toartă" pentru stări de mai târziu.

Stările de depresie sunt inevitabile în viaţa oricărui om, dar ele se primesc cu maturitate, demnitate, curaj şi înţelepciune (fiecare astfel de stare vrea să ne avertizeze şi să ne repare lipsuri)!
Este vital să ceri şi sfatul unui duhovnic, al unui preot cu experienţă, de exemplu, dar într-un moment liniştit în care să aibă timp să-ţi asculte şi să-ţi înţeleagă bine dificultăţile afective.

Şi trebuie să te mulţumeşti cu paşii mici dar siguri şi definitivi, ai aflării răspunsurilor, la întrebări esenţiale ale vieţii...

| Happyjump a răspuns:

Ce copil prost esti, nici eu n-am prieteni, si eu imi petrec sărbătorile singura, mananca un Danonino si fa-ti temele la matematica. Succes cu tezele!

| LSMM explică (pentru Happyjump):

laughing Te-ai jignit singura.