| Ralucaaa6 a întrebat:

Vreau sa stiu cum caprele pot manca spini fara sa se intepe sau cum mananca ele acei spini?
Funda.

7 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
suntserios
| suntserios a răspuns:

Animalele nu au limba atat de delicata ca a noastra, isi permit sa manance o groaza de prostii

| Ralucaaa6 explică (pentru bluebutterfly2013):

Doamneee, jur ca o prostie mai mare ca asta nu am mai auzit in viata mea. Caprele rup spinii cu coarnele si apoi le mananca?
Cum sa le rupa cu coarnele? Eu ma refeream strict la masticatie, din moment ce am spus "pot manca spini fara sa se intepe"...

Răspuns utilizator avertizat
| Tynnna a răspuns:

Buna, Raluca. Nu am vazut de multe ori o capra mancand, dar parerea mea este ca in niciun caz nu mananca spinii, ci pur si simplu alege frunzulitele evitandu-i. Cum facem noi, de exemplu, cu o cireasa. O mancam si la sfarsit scuipam samburele. Pentru acest animal e ceva normal si, asa cum spune si Suntserios, limba si dintii unei capre nu sunt ca ale oamenilor, deoarece ea are o alimentatie diferita. Probabil nici nu ar simti niste spini mai mici. tongue

| Ralucaaa6 explică (pentru Tynnna):

Si frunzele de mur care au spini pe spate? Cum le mananca?

| Tynnna a răspuns (pentru Ralucaaa6):

Pur si simplu le mananca. E inzestrata de la natura cu o dinti si limba pentru asa ceva.