| IONY81 a întrebat:

Am mers girant la CAR pentru o femeie care e in Anglia. A venit proprire pe salariul meu cum ca ea nu a plătit nici o rata. Ea susține că CAR-ul ii trage banii de pe cardul din Anglia(62 lire), cum e posibil? Ii poate trage?

20 răspunsuri:
| badpanda a răspuns:

Teapa.
Va trebui sa o dai in judecata.

| IONY81 explică (pentru badpanda):

Deci nu ii poate trage Car-ul bani, cum susține ea?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fix din Anglia, care tocmai nu mai este in UE, de la o banca care nu e romaneasca si probabil are cont in lire... genial.

Daca ea sustine ca totul e in regula, atunci sa iti faca dovada printr-o poza din extrasul ei de cont sau daca are aplicatie pe telefon direct de acolo, sa se vada clar cele 62 de lire. Si mergi cu dovada la CAR pentru a scapa de problema.

Eu nu cred ca CAR-ul din Romania are vreo relatie financiara cu bancile din Anglia si in cazul asta este vina ta ca nu te-ai informat si nu ai intrebat.

Nu ai spus in ce relatii de afli cu femeia asta. O cunosti? Nu te bagi girant asa la oricine, mai ales daca lucreaza in Anglia unde salariu e net superior, pentru ce are nevoie de imprumut la CAR?

| SmaraldAlbastru a răspuns (pentru IONY81):

CAR nu poate "trage" bani de pe carduri, indiferent de situație. Așa cum susține și badpanda, este țeapă curată.
Ca să te convingi personal, spune-i femeii să îți trimită un extras de cont. Fac pariu că nu are ce să îți arate.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cere i extras de cont cu ratele platite... Discutam pe urma

Răspuns utilizator avertizat
| Catrice a răspuns:

Pai stai asa eu știam ca la CAR se plătește personal thinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Harfagre):

Te contrazic vehement. Degeaba mi-ai marcat raspunsul ca eronat pentru nu ai dreptate nici 10%.

"Plățile cu cardul nu depind de țara în care e emis cardul", asta e gluma, cardul tau nu va merge peste tot iti garantez, o sa dai de un comerciant care nu iti accepta cardul si nu ai ce sa faci.

"nu depind de moneda țării respective, nu depind de moneda în care se face plata și nu depind nici de apartenența respectivei țări la UE.", nimic mai fals. Cum sa nu depinda de moneda atunci cand tu incerci sa faci un transfer international ti se percep alte comisioane decat national si mai pierzi si la conversia automata din valuta in care trimiti, tu chiar te auzi ce spui?
Sa nu mai spun ca nu exista numai Visa si Mastercard pe "toata planeta". Pun pariu ca nu ai auzit de American Express sau Discover.

Bancile au conventii intre ele in ceea ce privesc comisioanele la retrageri, plati, transferuri. Hai sa iti mai dau un exemplu, eu nu pot trimite din contul meu BRD care este in lei, unei rude care are card bancar francez la Banque Populaire (in euro evident), oare de ce? Si partea amuzanta este ca BRD este parte din grupul francez Societe Generale.

"Comerciantul nu trebuie să aibă vreo relație cu banca emitentă a cardului", serios? de cate ori nu ti s-a intamplat sa fi intrebat de un comerciant de la ce banca ai cardul pentru a face o plata la POS? nu ai observat ca pe masa poate sa aiba POS-uri marcate pentru fiecare banca? Rosu-negru pentru BRD, albastru BCR, galben Transilvania.
Ba chiar trebuie sa aiba o relatie cu banca emitenta a cardului, altfel nu poate efectua plati, ce naiba bati campii.

Eu zic sa te mai informezi inainte de a comenta doar ca sa pari mai inteligent.

Răspuns utilizator avertizat
| Violleta2022 a răspuns:

Nu are cum sa-i ia bani de pe un cardul din Anglia, asta-i minciuna.
CAR-ul nu poate face operatiuni internationale, doar in Romania, neavand nici o putere sa ia banii cuiva din Anglia.
Spune-i sa-ti trimita tie banii prin Western Union sau MoneyGram si sa platesti toate restantele, ca risti sa te execute pe tine CAR-ul, iar pe viitor, sa nu mai girezi pe nimeni, niciodata.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Harfagre):

Usor cu jignirile ca nu esti la tine acasa. Poate asa vorbesti in familie la tine, dar aici trebuie sa respecti niste reguli in caz ca nu stiai.

Sa ma scuze inaltimea voastra din Anglia ca nu intelegem sistemul bancar al oamenilor superiori ca tine de acolo.

"Voi aveți în România tot felul de jucării pe post de carduri, dar cardurile din lumea civilizată nu funcționează cum crezi tu. Dacă eu cumpăr ceva de la un comerciant din Ro, acel comerciant își poate lua în mod repetat bani de pe cardul meu, se numește tranzacție recurentă. Tocmai ți-am explicat că asta face și firma din Canada care își ia bani de pe cardul meu, deci în teorie și CAR-ul poate face la fel."

O spui de parca tu nu esti roman si esti net superior ca stai in Anglia. Mie nu mi-ai explicat nimic, ai pus raspunsul direct la intrebare asa ca scuteste-ma cu lumea ta civilizata pentru ca tu in primul rand nu ai dat dovada de comportament civilizat, fara nicio suparare.

"În UK n-are nici un comerciant mai multe POS-uri, care să fie de la bănci diferite.",

Momentan vorbeam de Romania, nu stiu pe cine intereseaza ce POS-uri sunt in UK.

"Asta iar e o prostie tipic românească din groapa cu nisip în care te joci tu, dar tot n-are legătură cu discuția de față despre banii pe care i-ar putea lua CAR-ul de pe cardul din Anglia.",

Da imi pare rau ca ai o parere proasta despre tara ta, si are legatura pentru ca in primul rand la CAR se plateste cash cum mai spune cineva pe aici, nicidecum cu cardul, puteai sa o scurtezi de la inceput cu asta, dar te-am lasat sa iti faci de cap cu teoria ta a sistemelor bancare in UK.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Harfagre):

Este a doua insulta pe care o arunci, o sa am grija sa vada si moderatorii.

Nu recunosc acel CAR invatamant Falticeni... poate e un alt tip de CAR, habar nu am.

Nu sunt plin de orgoliu, eu imi pastrez decenta in discutie. In ceea ce priveste competenta mea, sunt destul de competent incat inca lucrez in tara si nu prin strainatate ca tine (banuiesc ca lucrezi in UK daca tot ai sustinut atat acea tara)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Harfagre):

Pentru ca pot.

| Catrice a răspuns (pentru Harfagre):

Tot acolo are și o vecina făcut credit și plătește personal ca asa i-a zis...

Răspuns utilizator avertizat
| Catrice a răspuns (pentru Harfagre):

Pai da ca uneori ii plătesc eu când nu apuca și se termina luna laughing

| Emma30555 a răspuns:

Lămurește cu acea femeie, sa se intereseze ea și sa rezolve problema. Vorbește cu un avocat sa te sfătuiască ce ai putea face